Benzer makaleleri bulmak çocuk oyuncağı değildir, ancak taktikleri bilirseniz ve biraz sabırlı olursanız, zor da değildir. Araştırmada benzer makaleleri bulmanın birkaç yolu vardır. 

Anahtar kelimeleri ve başlığı Google'da aramaktan yazarı aramaya kadar, benzer makaleleri belirlemek için farklı uygulamalar benimseyebilirsiniz. Tanımlamak için makale boyunca okuyun benzer araştırma makaleleri nasıl bulunur Araştırmanızı verimli bir şekilde yürütmek için. 

Benzer Araştırma Makaleleri Nasıl Bulunur?

Araştırma yapmak için, araştırmacının konu hakkında bilgi sahibi olması ve bir literatür taraması yapması gerekir. Burada, araştırmacının kısa bir zaman dilimi içinde doğru bilgi edinmesine yardımcı olan benzer araştırma makalelerinin önemi ortaya çıkmaktadır. 

Bilimsel dergiler, dergiler, gazeteler, kitaplar ve röportajlar benzer araştırmaları bulabileceğiniz platformlardan bazılarıdır. Araştırma makalelerini tespit etmek için Google Scholar, Science Direct ve Pubmed (yaşam bilimlerine özel), IEEE (Elektronik, Elektrik Mühendisliği, bilgisayar bilimleri) ve Tarım için Agricola gibi akademik arama motorlarında bile arama yapabilirsiniz.

İlgili araştırma makalelerini belirlemek için izleyebileceğiniz bazı en iyi uygulamalar şunlardır.

  • Doğru sonuçlar elde etmek için anahtar kelimelerinizi hassaslaştırın. 
  • Benzer kaynakların ve ilgili makalelerin bağlantılarını görüntüleyin.
  • Eş anlamlı kelimeler kullanarak veya makalenin içinden bazı anahtar kelimeler seçerek ilgili anahtar kelime fikirlerini belirleyin ve bu kelimeler üzerinde bir google araması yapın.
  • Benzer makaleler hakkında fikir edinmek için özetlere ve dizinlere bakın.
  • Dizinde makaleyi bulun ve açıklamayı okuyun. Şimdi bu ilgili bilgiyi arayın ve benzer bir makale elde edin.
  • Kaynakçaya bakın. Yazarın araştırma yapmak için incelediği makalelere atıfta bulunduğu için benzer makaleleri bulmanın harika bir yoludur.
  • Aradığınız konuları ve benzer içerikleri bulmak için konu ile ilgili veri tabanlarına bakın.
  • Benzer yazarların veya ortak yazarların çalışmalarına da bakabilir ve diğer makaleleri aracılığıyla da bazı bilgiler edinebilirsiniz.

Aynı Konuda İki Araştırma Makalesi Olabilir mi?

Birbirine benzeyen çok sayıda araştırma makalesi bulabilirsiniz ve bu tür makaleleri yayınlamak kesinlikle etiktir. Dolayısıyla, aynı konuda iki veya daha fazla araştırma makalesi olabileceği açıktır.

Benzer araştırma konularının seçilmesi, araştırma sürecini hızlandıracak ve araştırmacılar önceki araştırmalardaki boşluğu tespit edip bunun üzerinde çalıştıklarında bilimin ilerlemesine de yardımcı olacaktır. 

Ancak, bir araştırmacıysanız, aynı verileri tekrarlamadığınızdan emin olmanız ve uygun araştırma problemini bulmaya çalışmanız ve buna odaklanmanız gerekir.

Google'da Nasıl Daha Hassas Arama Yapılır?

Google, arama çubuğuna herhangi bir anahtar kelime yazdığınızda arama sonuçlarında çıkan çok sayıda makaleye sahiptir. Ancak bu sonuçlar sizin aradığınız sonuçlar olmayabilir.

Google aramanızdan uygun sonuçları almak için arama sanatını bilmeniz gerekir. İşte Google'da arama yapmak ve alakalı sonuçlar almak için izlemeniz gereken birkaç ipucu.

1. Gizli tarama modunu kullanın

Google'ın özel tarama modu, yalnızca ana anahtar kelimelerinize odaklanarak ve tarama geçmişi, diğer google hizmetlerinden gelen çeşitli veriler vb. gibi diğer faktörleri ortadan kaldırarak verileri düzenler.

İşte gizli taramaya geçmek için kullanmanız gereken kısayollar:

Krom: CTRL + SHIFT + N veya Ana menü > Yeni gizli pencere

Internet Explorer: CTRL + SHIFT + P veya InPrivate Browsing 

Firefox: CTRL + SHIFT + P veya Araçlar > Gizli taramayı başlat

2. Anahtar kelimelerinizin arasına * sembolü ekleyin

Anahtar kelimenizdeki iki kelime arasına bir yıldız işareti (*) eklemek, bu kelimelere uyabilecek ilgili konuları aramanıza yardımcı olur.

Örnek: Eğer "sürdürülebilir tarım" kelimesini arıyorsanız, "sürdürülebilir* tarım" yazarak "tarımda sürdürülebilir uygulamalar; sürdürülebilir gıda ve tarım; tarımda sürdürülebilir hedefler" gibi benzer sonuçlara ulaşabilirsiniz.

3. Google'da varsayılan ülke ayarlarını değiştirin

Google, arama sonuçlarını aradığınız ülkeye göre özelleştirir. Bu yüzden kesin sonuçlar için bu ayarı değiştirmeniz gerekir.

Örnek: Google.in'den arama yapıyorsanız, arama motoru Hindistan konumu için özelleştirilir ve sonuçlarınız Hindistan'a daha uygun olur. Böylece Google.uk (İngiltere) veya Google.fr (Fransa) vb. tarayıcıları kullanabilirsiniz.

Ayrıca, en iyi alternatifi arıyorsanız, Google.com'a gidebilirsiniz. Bu, dünya çapında sonuçlar verir.

4. Google'da gelişmiş arama sonuçlarını etkinleştirin

Konum, zaman aralığı, araştırma şekli vb. seçmenize yardımcı olan gelişmiş ayarları etkinleştirerek arama motorunuzu istediğiniz sonuçları gösterecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, konuya göre bilgileri taramak ve kısa listeye almak için filtreler uygulayabilirsiniz.

5. Anahtar kelimelerin sırasının veya tekrarının değiştirilmesi

Alakalı sonuçlar alamazsanız, terimleri tekrarlayabilir veya sonuçları izlemek için anahtar kelimelerinizin sıralarını değiştirebilirsiniz.

Örnek: Tekrarlama- "Kentsel tarım", "Kentsel tarım çiftçiliği" olarak aranabilir Sıra Değiştirme- "dikey bahçeciliğin faydaları", "dikey bahçeciliğin faydaları" olarak aranabilir.

Litmaps kullanarak makaleleri nasıl daha hızlı bulabilirsiniz?

Litmaps araştırmanız için bağlantılı makaleleri keşfetmek için atıf ağından yararlanan ücretsiz bir çevrimiçi literatür keşif aracıdır. İster tek bir makale ister bir koleksiyon girin, Litmaps atıflara ve referanslara dayalı olarak ilgili çalışmaları hızlı bir şekilde önerir. Literatür keşfini otomatikleştirmek, Litmaps algoritması bunu otomatik olarak yaptığı için referansları manuel olarak gözden geçirmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Litmaps, atıf ağını kullanarak geleneksel arama yöntemleriyle gözden kaçırabileceğiniz önemli makaleleri bulabilir.  

Dakikalar içinde bilimsel olarak doğru infografikler oluşturun

Mind the Graph görsel olarak büyüleyici infografiklerle araştırmayı basitleştirmeye yardımcı olan araştırmacılar için özel bir araçtır. Araca kaydolun ve araştırma sürecinizi kolay ve heyecan verici hale getirin.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar