Nájsť podobné články nie je hračka, ale ak poznáte taktiku a máte trochu trpezlivosti, nie je to ani ťažké. Existuje niekoľko spôsobov, ako nájsť podobné články v výskum

Z googlovania kľúčových slov a názov k vyhľadávaniu autora môžete použiť rôzne postupy na identifikáciu podobných článkov. Prečítajte si článok a identifikujte ako nájsť podobné výskumné práce aby ste mohli efektívne vykonávať svoj výskum. 

Ako nájsť podobné výskumné práce

Na vykonanie výskumu musí výskumník poznať tému a musí urobiť prehľad literatúry. Tu vystupujú do popredia podobné výskumné práce, ktoré pomáhajú výskumníkovi získať presné informácie v krátkom časovom rámci. 

Vedecká stránka časopisy, magazíny, noviny, knihy a rozhovory sú niektoré z platforiem, kde môžete nájsť podobný výskum. Môžete dokonca vyhľadávať v akademická vyhľadávače ako Google Scholar, Veda Priamy a Pubmed (špecifické pre vedy o živej prírode), IEEE (Electronics, Electrical Inžinierstvo, informatika) a Agricola pre poľnohospodárstvo na identifikáciu výskumných článkov.

Tu je niekoľko osvedčených postupov, ktorými sa môžete riadiť pri identifikácii relevantných výskumných prác.

  • Spresnite kľúčové slová, aby ste získali presné výsledky. 
  • Pozrite si odkazy na podobné zdroje a súvisiace články.
  • Identifikujte relevantné nápady na kľúčové slová pomocou synoným alebo vyzdvihnite niektoré kľúčové slová z článku a vyhľadajte ich v Googli.
  • Pozrite sa na abstrakty a indexy, aby ste získali informácie o podobných článkoch.
  • Nájdite článok v indexe a prečítajte si jeho opis. Teraz vyhľadajte tieto relevantné informácie a dostanete podobný článok.
  • Vyhľadajte bibliografia. Je to skvelý spôsob, ako nájsť podobné články, pretože odkazuje na články, ktoré si autor prezeral pri výskume.
  • Pozrite sa do tematických databáz a zistite, aké témy a podobný obsah hľadáte.
  • Môžete sa tiež pozrieť na prácu podobných autorov alebo spoluautorov a možno získate nejaké informácie aj z ich iných prác.

Môžu byť dve výskumné práce na tú istú tému?

Nájdete množstvo podobných výskumných prác a je absolútne etické takéto práce publikovať. Je teda zrejmé, že na tú istú tému môžu existovať dve alebo viac výskumných prác.

Výber podobných výskumných tém urýchli výskumný proces a tiež pomôže pri rozvoji vedy, keď výskumníci identifikujú medzery v predchádzajúcom výskume a pracujú na nich. 

Ak ste však výskumný pracovník, musíte sa uistiť, že nebudete opakovať tie isté údaje, a pracovať na nájdení vhodného výskumného problému a zamerať sa naň.

Ako presnejšie vyhľadávať v službe Google?

Google má množstvo článkov, ktoré sa objavia vo výsledkoch vyhľadávania, keď napíšete akékoľvek kľúčové slovo do vyhľadávacieho riadku. Tieto výsledky však nemusia byť tie, ktoré hľadáte.

Ak chcete získať vhodné výsledky vyhľadávania v službe Google, musíte poznať umenie vyhľadávania. Tu je niekoľko tipov, ktoré musíte dodržiavať, aby ste mohli vyhľadávať v službe Google a získať relevantné výsledky.

1. Používajte režim súkromného prehliadania

Režim súkromného prehliadania Google upravuje údaje tak, že sa zameriava len na vaše hlavné kľúčové slová a eliminuje ostatné faktory, ako je história prehliadania, rôzne údaje z iných služieb Google atď.

Tu sú skratky, ktoré musíte použiť na prepnutie na súkromné prehliadanie:

Chróm: CTRL + SHIFT + N alebo Hlavné menu > Nové okno inkognito

Internet Explorer: CTRL + SHIFT + P alebo InPrivate Browsing 

Firefox: CTRL + SHIFT + P alebo Nástroje > Spustiť súkromné prehliadanie

2. Medzi kľúčové slová pridajte symbol *

Pridanie hviezdičky (*) medzi dve slová v kľúčovom slove vám pomôže vyhľadať relevantné témy, ktoré by sa mohli hodiť k týmto slovám.

Príklad: Ak hľadáte "udržateľné poľnohospodárstvo", zadaním "udržateľné* poľnohospodárstvo" získate podobné výsledky ako "udržateľné postupy v poľnohospodárstve"; udržateľný potraviny a poľnohospodárstvo; udržateľné ciele v poľnohospodárstve".

3. Zmena predvolených nastavení krajiny v službe Google

Google prispôsobuje výsledky vyhľadávania na základe krajiny, z ktorej hľadáte. Preto musíte toto nastavenie zmeniť, aby ste získali presné výsledky.

Príklad: Ak vyhľadávate na stránke Google.in, vyhľadávač je prispôsobený lokalite v Indii a vaše výsledky budú relevantnejšie pre Indiu. Môžete teda použiť prehliadač Google.uk (Veľká Británia) alebo Google.fr (Francúzsko) atď.

Ak hľadáte najlepšiu alternatívu, môžete navštíviť stránku Google.com. Ten poskytuje celosvetové výsledky.

4. Povolenie rozšírených výsledkov vyhľadávania v službe Google

Vyhľadávač si môžete prispôsobiť tak, aby zobrazoval požadované výsledky, a to zapnutím rozšírených nastavení, ktoré vám pomôžu vybrať miesto, časové obdobie, formu výskumu atď. Ďalej môžete použiť filtre na prehľadávanie a užší výber informácií podľa témy.

5. Zmena poradia alebo opakovanie kľúčových slov

Ak sa vám nepodarí získať relevantné výsledky, môžete výrazy zopakovať alebo môžete zmeniť poradie kľúčových slov a sledovať výsledky.

Príklad: Opakovanie - "Urban farming" možno vyhľadávať ako "Urban farming farming" Zmena poradia - "benefits of vertical gardening" možno vyhľadávať ako "vertical gardening benefits".

Ako rýchlejšie nájsť dokumenty pomocou Litmaps

Litmaps je bezplatný online nástroj na vyhľadávanie literatúry, ktorý využíva sieť citácií na vyhľadávanie súvisiacich dokumentov pre váš výskum. Či už zadáte jeden dokument alebo zbierku, Litmaps vám rýchlo odporučí relevantné práce na základe citácií a odkazov. Automatizované vyhľadávanie literatúry znamená, že nemusíte ručne preosievať referencie, pretože algoritmus Litmaps to robí automaticky. Pomocou citačnej siete dokáže Litmaps nájsť kľúčové práce, ktoré by ste pri tradičných metódach vyhľadávania mohli prehliadnuť.  

Vytvárajte vedecky presné infografiky za pár minút

Mind the Graph je exkluzívny nástroj pre výskumníkov, ktorý pomáha zjednodušiť výskum pomocou vizuálne pútavých infografik. Zaregistrujte sa do tohto nástroja a uľahčite si proces výskumu a urobte ho vzrušujúcim.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny