Znalezienie podobnych artykułów nie jest bułką z masłem, ale jeśli znasz taktykę i masz trochę cierpliwości, nie jest to trudne. Istnieje kilka sposobów na znalezienie podobnych artykułów w badaniach. 

Od googlowania słów kluczowych i tytułu po wyszukiwanie autora, możesz zastosować różne praktyki, aby zidentyfikować podobne artykuły. Przeczytaj artykuł, aby zidentyfikować Jak znaleźć podobne artykuły naukowe aby skutecznie prowadzić badania. 

Jak znaleźć podobne artykuły naukowe

Aby przeprowadzić badania, badacz musi znać temat i musi dokonać przeglądu literatury. Tutaj pojawia się znaczenie podobnych prac badawczych, które pomagają badaczowi uzyskać dokładne informacje w krótkim czasie. 

Czasopisma naukowe, magazyny, gazety, książki i wywiady to tylko niektóre z platform, na których można znaleźć podobne badania. Możesz nawet wyszukiwać w wyszukiwarkach akademickich, takich jak Google Scholar, Science Direct i Pubmed (specyficzne dla nauk przyrodniczych), IEEE (elektronika, elektrotechnika, informatyka) i Agricola dla rolnictwa, aby zidentyfikować artykuły badawcze.

Oto kilka najlepszych praktyk, których możesz przestrzegać, aby zidentyfikować odpowiednie artykuły badawcze.

  • Doprecyzuj słowa kluczowe, aby uzyskać dokładne wyniki. 
  • Zobacz linki do podobnych zasobów i powiązanych artykułów.
  • Zidentyfikuj odpowiednie słowa kluczowe, używając synonimów lub wybierając słowa kluczowe z artykułu i wyszukaj je w Google.
  • Zwróć uwagę na streszczenia i indeksy, aby uzyskać pomysły na podobne artykuły.
  • Znajdź artykuł w indeksie i przeczytaj jego opis. Teraz wyszukaj te istotne informacje, a otrzymasz podobny artykuł.
  • Zwróć uwagę na bibliografię. Jest to świetny sposób na znalezienie podobnych artykułów, ponieważ zawiera odniesienia do artykułów, które autor przeglądał w celu przeprowadzenia badań.
  • Zapoznaj się z tematycznymi bazami danych, aby znaleźć tematy i podobne treści, których szukasz.
  • Możesz także przyjrzeć się pracom podobnych autorów lub współautorów i uzyskać pewne informacje z ich innych artykułów.

Czy mogą istnieć dwa artykuły naukowe na ten sam temat?

Można znaleźć wiele prac badawczych, które są podobne i publikowanie takich prac jest całkowicie etyczne. Oczywiście mogą istnieć dwa lub więcej artykułów badawczych na ten sam temat.

Wybór podobnych tematów badawczych przyspieszy proces badawczy, a także pomoże w rozwoju nauki, gdy naukowcy zidentyfikują lukę w poprzednich badaniach i będą nad nią pracować. 

Jeśli jednak jesteś badaczem, musisz upewnić się, że nie powielasz tych samych danych i pracować nad znalezieniem odpowiedniego problemu badawczego i skupić się na nim.

Jak precyzyjniej wyszukiwać w Google?

Google ma mnóstwo artykułów, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu dowolnego słowa kluczowego na pasku wyszukiwania. Ale te wyniki mogą nie być tymi, których szukasz.

Aby uzyskać odpowiednie wyniki wyszukiwania w Google, musisz znać sztukę wyszukiwania. Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać, aby wyszukiwać w Google i uzyskiwać odpowiednie wyniki.

1. Korzystanie z trybu przeglądania prywatnego

Tryb przeglądania prywatnego Google selekcjonuje dane, koncentrując się tylko na głównych słowach kluczowych i eliminując inne czynniki, takie jak historia przeglądania, różne dane z innych usług Google itp.

Oto skróty, których należy użyć, aby przełączyć się na przeglądanie prywatne:

Chrome: CTRL + SHIFT + N lub Menu główne > Nowe okno incognito

Internet Explorer: CTRL + SHIFT + P lub przeglądanie prywatne 

Firefox: CTRL + SHIFT + P lub Narzędzia > Uruchom przeglądanie prywatne

2. Dodaj symbol * między słowami kluczowymi

Dodanie gwiazdki (*) między dwoma słowami kluczowymi pomaga wyszukiwać odpowiednie tematy, które mogą pasować do tych słów.

Przykład: W przypadku wyszukiwania hasła "zrównoważone rolnictwo", wpisanie "zrównoważone* rolnictwo" spowoduje wyświetlenie podobnych wyników jak "zrównoważone praktyki w rolnictwie; zrównoważona żywność i rolnictwo; zrównoważone cele w rolnictwie".

3. Zmień domyślne ustawienia kraju w Google

Google dostosowuje wyniki wyszukiwania na podstawie kraju, z którego szukasz. Aby uzyskać precyzyjne wyniki, należy zmienić to ustawienie.

Przykład: Jeśli szukasz z Google.in, wyszukiwarka jest dostosowana do lokalizacji w Indiach, a wyniki będą bardziej odpowiednie dla Indii. Możesz więc użyć przeglądarki Google.uk (Wielka Brytania) lub Google.fr (Francja) itp.

Co więcej, jeśli szukasz najlepszej alternatywy, możesz przejść do Google.com. Daje to wyniki na całym świecie.

4. Włącz zaawansowane wyniki wyszukiwania w Google

Wyszukiwarkę można dostosować tak, aby wyświetlała pożądane wyniki, włączając zaawansowane ustawienia, które pomagają wybrać lokalizację, okres, formę badań itp. Ponadto można zastosować filtry, aby skanować i skracać listę informacji zgodnie z tematem.

5. Zmiana kolejności lub powtarzania słów kluczowych

Jeśli nie uzyskasz odpowiednich wyników, możesz powtórzyć terminy lub zmienić sekwencje słów kluczowych, aby obserwować wyniki.

Przykład: Powtórzenie - "rolnictwo miejskie" można wyszukiwać jako "rolnictwo miejskie" Zmiana sekwencji - "zalety ogrodnictwa wertykalnego" można wyszukiwać jako "zalety ogrodnictwa wertykalnego".

Jak szybciej wyszukiwać dokumenty za pomocą Litmaps

Litmapy to bezpłatne narzędzie do wyszukiwania literatury online, wykorzystujące sieć cytowań do odkrywania powiązanych artykułów do badań. Niezależnie od tego, czy wprowadzisz jeden artykuł, czy zbiór, Litmaps szybko zarekomenduje odpowiednie prace na podstawie cytowań i odniesień. Automatyzacja wyszukiwania literatury oznacza, że nie musisz ręcznie przeszukiwać referencji, ponieważ algorytm Litmaps robi to automatycznie. Korzystając z sieci cytowań, Litmaps może znaleźć kluczowe artykuły, które można pominąć przy użyciu tradycyjnych metod wyszukiwania.  

Tworzenie naukowo dokładnych infografik w kilka minut

Mind the Graph to ekskluzywne narzędzie dla badaczy, które pomaga uprościć badania dzięki atrakcyjnym wizualnie infografikom. Zarejestruj się i spraw, by proces badawczy był łatwy i ekscytujący.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony