Pisanie może być satysfakcjonującym i satysfakcjonującym zajęciem, ale może być również lukratywne. Wraz ze wzrostem popularności treści online, wzrosło zapotrzebowanie na wysokiej jakości pisarzy, a wiele stron internetowych jest skłonnych zapłacić za dobrze napisane artykuły, posty na blogach i inne formy treści. W tym artykule omówimy różne rodzaje pisania, na których można zarobić pieniądze, platformy dla freelancerów, strony internetowe, które płacą za pisanie, wskazówki dotyczące znajdowania zleceń, porady dotyczące pisania, aby zmaksymalizować swoje zarobki, jak uniknąć oszustw, konsekwencje podatkowe zarabiania na pisaniu oraz narzędzia i zasoby dla pisarzy. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym pisarzem, czy dopiero zaczynasz, istnieje wiele możliwości zarabiania pieniędzy, robiąc to, co kochasz.

Rodzaje pisania, na których można zarobić pieniądze

Istnieje wiele rodzajów pisania, na których można zarobić, a najlepszy z nich będzie zależeć od zainteresowań, umiejętności i zapotrzebowania rynku. Jednym z popularnych rodzajów pisania jest pisanie treści, które obejmuje tworzenie postów na blogach, artykułów i aktualizacji w mediach społecznościowych dla firm i osób prywatnych. Innym lukratywnym obszarem jest copywriting, w którym pisarze tworzą przekonujące treści promujące produkty lub usługi.

Pisanie tekstów technicznych jest również bardzo poszukiwane, szczególnie w branżach takich jak nauka, inżynieria i technologia. Niezależni pisarze techniczni mogą tworzyć podręczniki użytkownika, instrukcje obsługi i inne rodzaje dokumentacji dla firm. Ghostwriting to kolejna opcja, w której pisarze tworzą treści dla klientów, a następnie publikują je pod własnym nazwiskiem.

Pisanie tekstów akademickich może być również dobrą opcją dla osób z silnymi umiejętnościami badawczymi i pisarskimi. Obejmuje to pisanie prac badawczych, tez i innych treści akademickich. Wreszcie, kreatywne pisanie może być lukratywną dziedziną dla tych, którzy są utalentowani w opowiadaniu historii i mają pasję do pisania beletrystyki lub książek non-fiction.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy rodzaj pisania ma swoje unikalne wymagania i może wymagać różnych umiejętności lub doświadczenia. Ważne jest, aby zbadać rodzaj pisania, którym jesteś zainteresowany i rozwinąć umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w tym obszarze.

Platformy dla freelancerów

Platformy dla freelancerów to strony internetowe lub rynki online, na których firmy i osoby prywatne mogą znaleźć freelancerów do różnych zadań związanych z pisaniem. Platformy te zapewniają pisarzom przestrzeń do zaprezentowania swoich umiejętności i nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami poszukującymi usług pisarskich. Platformy dla freelancerów zazwyczaj umożliwiają im tworzenie profili i portfolio, ustalanie stawek i ubieganie się o oferty pracy, które odpowiadają ich doświadczeniu.

Niektóre z platform dla freelancerów oferują szereg zleceń związanych z pisaniem, w tym pisanie artykułów, copywriting, tworzenie treści, pisanie akademickie i inne. Niezależni pisarze mogą przeglądać oferty pracy, składać oferty na projekty i negocjować warunki z klientami bezpośrednio za pośrednictwem platformy.

Korzystanie z platform dla freelancerów może być świetnym sposobem na znalezienie nowych klientów i zarabianie pieniędzy. Ważne jest jednak, aby uważnie przeglądać oferty pracy i jasno komunikować się z klientami, aby upewnić się, że praca jest dobrze dopasowana, a warunki płatności są jasne. Platformy te stanowią rynek dla pisarzy, na którym mogą oni znaleźć zlecenia. Niektóre popularne platformy dla freelancerów to:

Upwork: Platforma, która łączy freelancerów z klientami w zakresie szeregu usług, w tym pisania.

Freelancer: Podobnie jak Upwork, Freelancer umożliwia freelancerom składanie ofert na projekty pisarskie publikowane przez klientów.

Fiverr: Platforma, na której freelancerzy mogą oferować swoje usługi po ustalonej cenie.

Textbroker: Usługa pisania treści, która zatrudnia niezależnych autorów do tworzenia artykułów dla klientów.

Strony internetowe, które płacą za pisanie

Strony internetowe, które płacą za pisanie, to platformy, na których pisarze mogą zarabiać pieniądze, przesyłając swoje prace do publikacji online. Witryny te zazwyczaj oferują różne możliwości pisania, od krótkich postów na blogu po długie artykuły, i płacą pisarzom za artykuł lub za słowo. 

Istnieje wiele różnych rodzajów stron internetowych, które płacą za pisanie, w tym młyny treści, strony internetowe dla freelancerów i blogi. Młyny treści to strony internetowe, które płacą pisarzom za tworzenie artykułów dla różnych klientów, podczas gdy strony internetowe dla freelancerów łączą pisarzy z klientami, którzy szukają określonych rodzajów treści. Blogi mogą również płacić pisarzom za regularne tworzenie treści, zarówno jako pracownicy, jak i gościnni współpracownicy.

Jeśli chodzi o płatności, stawki różnią się w zależności od strony internetowej i rodzaju tworzonej treści. Niektóre witryny płacą stałą opłatę za artykuł, podczas gdy inne oferują ruchomą skalę opartą na długości i jakości treści. Stawki mogą wahać się od kilku centów za słowo do setek dolarów za artykuł.

Jeśli jesteś zainteresowany pisaniem za wynagrodzeniem, istnieje wiele stron internetowych, które mogą pomóc Ci zacząć. Oto kilka przykładów:

Cosmopolitan

Cosmopolitan to popularny magazyn dla kobiet, który obejmuje szeroki zakres tematów, w tym modę, urodę, związki, seks, zdrowie i karierę. Magazyn znany jest z interesujących treści i zawsze poszukuje utalentowanych autorów, którzy mogliby współtworzyć jego publikacje. Cosmopolitan płaci niezależnym pisarzom za tworzenie treści dla swoich platform drukowanych i internetowych. Przyjmują oni oferty na różnego rodzaju artykuły.

Aby przesłać ofertę do Cosmopolitan, autorzy mogą odwiedzić ich stronę internetową. Pisanie dla Cosmopolitan może być świetną okazją dla pisarzy, którzy pasjonują się sprawami kobiet i chcą wnieść swój wkład w szanowaną publikację z dużą liczbą czytelników. Jeśli masz świetny pomysł na artykuł, nie wahaj się zgłosić go do Cosmopolitan i potencjalnie otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę.

Dostęp do strony: Cosmopolitan 

Przejścia za granicę

Transitions Abroad to strona internetowa i magazyn poświęcony podróżom, zanurzeniu w kulturze i pracy za granicą. Oferuje wiele informacji na takie tematy, jak możliwości podróżowania, nauka języków obcych i międzynarodowa kariera.

Ta strona internetowa płaci pisarzom za ich artykuły podróżnicze, osobiste narracje i eseje związane z życiem, studiowaniem, pracą lub wolontariatem za granicą. Poszukiwane są dobrze napisane, wciągające historie, które dostarczają czytelnikom praktycznych porad i inspiracji do podróżowania lub życia za granicą.

Dostęp do strony: Przejścia za granicę

Jaka kultura

What Culture to strona internetowa poświęcona rozrywce. Zajmuje się takimi tematami jak filmy, programy telewizyjne, gry wideo, komiksy i wrestling, a także oferuje platformę dla autorów, którzy dzielą się swoimi opiniami i wiedzą na te tematy.

What Culture płaci niezależnym pisarzom za tworzenie artykułów opartych na listach, wiadomości i funkcji związanych z rozrywką. Poszukiwani są autorzy, którzy będą w stanie dostarczać dobrze zbadane i angażujące treści, które spodobają się odbiorcom będącym entuzjastami popkultury.

Dostęp do strony: Jaka kultura

Vibrant Life

Vibrant Life to strona internetowa i magazyn poświęcony zdrowiu, dobremu samopoczuciu i duchowości. Oferuje wiele informacji na tematy takie jak odżywianie, ćwiczenia, zarządzanie stresem i holistyczne zdrowie.

Płacą niezależnym pisarzom za tworzenie artykułów związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pisarze mogą dostarczać dobrze zbadane i angażujące treści, które będą atrakcyjne dla odbiorców świadomych zdrowia czytelników.

Dostęp do strony: Vibrant Life

Cracked

Cracked to strona internetowa, która zawiera artykuły i filmy na szeroki zakres tematów, w tym popkultury, nauki, historii i humoru. Oferuje platformę dla niezależnych pisarzy, którzy mogą dzielić się swoimi unikalnymi i zabawnymi poglądami na te tematy.

Pisarze są opłacani za tworzenie artykułów opartych na listach, felietonów i innych rodzajów treści, które są humorystyczne i informacyjne.

Dostęp do strony: Cracked

Zupa z kurczaka dla duszy

Chicken Soup for the Soul jest znanym wydawcą książek, które zawierają inspirujące i pokrzepiające historie. Posiada również stronę internetową, na której przyjmuje zgłoszenia od niezależnych pisarzy do różnych projektów, takich jak książki, podcasty i treści w mediach społecznościowych.

Aby przesłać opowiadanie do Chicken Soup for the Soul, pisarze mogą odwiedzić ich stronę internetową. Jest ona znana z publikowania historii, które dają czytelnikom nadzieję, inspirację i pocieszenie. Pisanie dla nich może być świetną okazją dla pisarzy, którzy mają osobiste historie do podzielenia się i chcą wywrzeć pozytywny wpływ na innych poprzez swoje pisanie. Pisarze mogą dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami i inspirować innych do znalezienia nadziei i szczęścia w ich własnym życiu.

Dostęp do strony: Zupa z kurczaka dla duszy

Spiżarnia pieniędzy

Money Pantry to popularna strona internetowa poświęcona finansom osobistym, która obejmuje szeroki zakres tematów, w tym porady dotyczące oszczędzania pieniędzy, oszczędnego życia i sposobów zarabiania pieniędzy w Internecie. Witryna zawsze poszukuje świeżych, oryginalnych treści od autorów, którzy pasjonują się finansami osobistymi i tematami związanymi z pieniędzmi.

Money Pantry płaci pisarzom za tworzenie artykułów na szeroki zakres tematów związanych z zarabianiem i oszczędzaniem pieniędzy, takich jak finanse osobiste, oszczędne życie i dodatkowe zajęcia. Poszukiwani są autorzy, którzy mogą udzielić praktycznych porad, które pomogą czytelnikom poprawić ich sytuację finansową.

Dostęp do strony: Spiżarnia pieniędzy

Barefoot Writer

Barefoot Writer to strona internetowa i społeczność poświęcona pomaganiu niezależnym pisarzom w budowaniu udanej kariery. Oferuje zasoby, narzędzia i programy szkoleniowe, które pomagają pisarzom doskonalić swoje umiejętności, znajdować klientów i zarabiać na życie, robiąc to, co kochają, a także płaci pisarzom za tworzenie treści na ich stronę internetową i biuletyn. 

Ogólnie rzecz biorąc, Barefoot Writer jest cennym źródłem informacji dla niezależnych pisarzy, którzy chcą zbudować udaną karierę w branży. Dzięki możliwościom płatnego pisania, programom szkoleniowym, ofertom pracy i możliwościom nawiązywania kontaktów, pisarze mogą zdobyć umiejętności, wiedzę i kontakty, których potrzebują, aby odnieść sukces w konkurencyjnym świecie niezależnego pisania.

Dostęp do strony: Barefoot Writer

Jadalne Seattle

Edible Seattle to strona internetowa i magazyn, który koncentruje się na lokalnej kulturze jedzenia i picia w rejonie Seattle. Przyjmują oni zgłoszenia od niezależnych pisarzy i fotografów i płacą im za ich pracę.

Edible Seattle poszukuje artykułów, które badają lokalną scenę kulinarną, w tym profile lokalnych szefów kuchni, rolników i producentów żywności, przepisy zawierające lokalne składniki oraz artykuły o historii i kulturze jedzenia w rejonie Seattle.

Pisanie dla Edible Seattle może być świetną okazją dla pisarzy, którzy pasjonują się jedzeniem i chcą zaprezentować lokalną scenę kulinarną w Seattle. Dzięki możliwości zarobienia pieniędzy i zdobycia rozgłosu za swoją pracę, pisarze mogą zamienić swoją miłość do jedzenia i pisania w satysfakcjonującą karierę lub dodatkowe zajęcie.

Dostęp do strony: Jadalne Seattle

Mocne szepty

Strong Whispers to internetowa publikacja obejmująca szeroki zakres tematów, w tym politykę, społeczeństwo, kulturę, technologię i środowisko. Przyjmuje ona zgłoszenia od niezależnych autorów i płaci im za ich pracę.

Artykuły są dobrze zbadane, prowokują do myślenia i oferują unikalne spojrzenie na ważne kwestie. Są oni szczególnie zainteresowani artykułami, które poruszają złożone kwestie w jasny i angażujący sposób, a także dostarczają praktycznych rozwiązań lub zaleceń.

Pisanie dla Strong Whispers może być świetną okazją dla pisarzy, którzy pasjonują się ważnymi kwestiami społecznymi i politycznymi i chcą coś zmienić swoim pisaniem. Dzięki możliwości zarobienia pieniędzy i zdobycia rozgłosu za swoją pracę, pisarze mogą przekształcić swoją pasję do sprawiedliwości społecznej i aktywizmu w satysfakcjonującą karierę lub dodatkowe zajęcie.

Dostęp do strony: Mocne szepty

Wskazówki dotyczące szukania zleceń pisarskich

Oto kilka wskazówek, jak znaleźć oferty pracy:

 • Stwórz profesjonalne portfolio: Bogate portfolio prezentujące umiejętności pisarskie może pomóc wyróżnić się na tle innych kandydatów. Skorzystaj z platform takich jak LinkedIn lub Contently, aby zaprezentować swoją pracę.
 • Nawiązywanie kontaktów z innymi pisarzami: Dołącz do grup pisarskich lub forów, na których inni pisarze dzielą się swoimi doświadczeniami i oferują oferty pracy. Warto także brać udział w konferencjach i warsztatach pisarskich, podczas których można nawiązywać kontakty z redaktorami, wydawcami i innymi profesjonalistami z branży.
 • Korzystanie z portali z ofertami pracy: Wiele stron internetowych jak ProBlogger, Oferty pracy dla freelanceróworaz Praca w dziennikarstwieregularnie publikują oferty pracy dla niezależnych pisarzy.
 • Zgłaszanie się do publikacji: Przedstawianie pomysłów na artykuły do publikacji to świetna okazja. Poszukaj publikacji, które są zgodne z Twoimi zainteresowaniami i prześlij atrakcyjną propozycję, która zaprezentuje Twoje umiejętności pisarskie.
 • Wykorzystanie mediów społecznościowych: Korzystaj z platform społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, aby nawiązywać kontakty z redaktorami i wydawcami, a także wypatruj publikowanych przez nich ofert pracy.
 • Rozważ młyny treści: Chociaż nie są najbardziej lukratywne, młyny treści, takie jak Textbroker, iWriteroraz WriterAccessmoże być dobrym punktem wyjścia dla początkujących pisarzy szukających stałej pracy.

Wskazówki dotyczące pisania, aby zmaksymalizować swoje zarobki

Jako niezależny pisarz, maksymalizacja zarobków ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu i stabilności finansowej. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zarobić więcej pieniędzy na pisaniu:

 • Specjalizacja w niszy: Specjalizacja w określonej niszy pomoże ci stać się ekspertem w tej dziedzinie i pozwoli ci uzyskać wyższe stawki za swoją pracę. Klienci często są skłonni zapłacić więcej za specjalistyczną wiedzę i doświadczenie.
 • Zbuduj silne portfolio: Posiadanie solidnego portfolio z próbkami pisania może pomóc w przyciągnięciu lepiej opłacanych klientów. Upewnij się, że twoje portfolio prezentuje twoje najlepsze prace i demonstruje twoje umiejętności pisania.
 • Rozwój silnej sieci kontaktów: Budowanie silnej sieci kontaktów w branży może prowadzić do większej liczby możliwości pisania i poleceń. Bierz udział w wydarzeniach branżowych, dołącz do grup pisarskich i nawiązuj kontakty z innymi pisarzami i profesjonalistami w swojej niszy.
 • Negocjuj stawki: Nie bój się negocjować stawek z klientami. Jeśli posiadasz umiejętności i wiedzę, których potrzebują, mogą być skłonni zapłacić więcej za twoją pracę. Bądź pewny swoich umiejętności i żądaj tyle, ile jesteś wart.
 • Dotrzymywanie terminów: Dotrzymywanie terminów ma kluczowe znaczenie dla budowania dobrej reputacji jako niezależny pisarz. Klienci są bardziej skłonni zatrudniać pisarzy, którzy są w stanie dostarczyć wysokiej jakości pracę na czas, co może prowadzić do większej liczby powtarzających się zleceń i poleceń.
 • Bądź zorganizowany: Zorganizowanie i efektywne zarządzanie czasem może pomóc w podjęciu większej ilości pracy i zwiększeniu zarobków. Korzystaj z narzędzi takich jak kalendarze, listy rzeczy do zrobienia i oprogramowanie do zarządzania projektami, aby być na bieżąco z terminami i obciążeniem pracą.

Jak uniknąć oszustw

Jako niezależny pisarz, ważne jest, aby być czujnym i ostrożnym wobec potencjalnych oszustw, które mogą zaszkodzić twojej reputacji lub stabilności finansowej. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć oszustw:

 • Zbadaj firmę lub osobę przed przyjęciem jakiejkolwiek pracy. Sprawdź recenzje, referencje i opinie innych freelancerów, którzy z nimi współpracowali.
 • Nigdy nie płać za złożenie wniosku lub przyjęcie zlecenia. Legalni klienci nigdy nie proszą o uiszczenie jakichkolwiek opłat z góry.
 • Uważaj na oferty pracy, które oferują nierealistycznie wysokie wynagrodzenie lub obiecują sukces z dnia na dzień. Jeśli brzmi to zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.
 • Unikaj klientów, którzy proszą o podanie danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego lub dane konta bankowego. Podawaj takie informacje tylko wtedy, gdy jest to konieczne do celów płatności i jeśli ufasz klientowi.

Skutki podatkowe otrzymywania wynagrodzenia za pisanie

Zarabianie na pisaniu może mieć konsekwencje podatkowe w zależności od kraju i przepisów podatkowych. Ogólnie rzecz biorąc, freelancerzy są uważani za samozatrudnionych i są odpowiedzialni za płacenie własnych podatków. Oznacza to, że będziesz musiał śledzić swoje dochody i wydatki oraz zgłaszać je w zeznaniu podatkowym.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że może być konieczne płacenie szacunkowych podatków co kwartał, aby uniknąć kar. Wynika to z faktu, że jako osoba samozatrudniona nie podlegasz podatkom u źródła, tak jak tradycyjni pracownicy.

Mogą jednak istnieć odliczenia i ulgi, z których możesz skorzystać jako niezależny pisarz. Mogą one obejmować wydatki związane z domowym biurem, sprzętem, oprogramowaniem i podróżami. Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą podatkowym lub skorzystać z renomowanego oprogramowania podatkowego, aby upewnić się, że korzystasz ze wszystkich obowiązujących odliczeń i ulg.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych otrzymywania wynagrodzenia za pisanie oraz być zorganizowanym i dokładnym w prowadzeniu dokumentacji i raportowaniu, aby uniknąć jakichkolwiek problemów z organami podatkowymi.

Narzędzia i zasoby dla pisarzy

Istnieje kilka narzędzi i zasobów dostępnych dla pisarzy, które mogą pomóc im poprawić umiejętności pisania, usprawnić przepływ pracy i zachować porządek. Oto kilka przykładów:

 • Grammarly: Grammarly to asystent pisania, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do sprawdzania pisowni pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych. Może również sugerować lepszy dobór słów i zapewniać wgląd w pisanie, aby pomóc ci poprawić swoje umiejętności.
 • Edytor Hemingway: Hemingway Editor to darmowe narzędzie online, które pomaga uprościć pisanie i uczynić je bardziej przejrzystym i zwięzłym. Zwraca uwagę na złożone zdania, stronę bierną i inne kwestie, które mogą utrudniać czytanie tekstu.
 • Evernote: Jest to aplikacja do robienia notatek, która umożliwia przechowywanie wszystkich pomysłów, badań i notatek w jednym miejscu. Posiada również wbudowane narzędzie do pisania, które pozwala tworzyć i edytować dokumenty w aplikacji.

Sprawdź również 10 najlepszych narzędzi do sprawdzania gramatyki dla tekstów akademickich

Przeglądaj ponad 50 kategorii ilustracji naukowych

Mind the Graph to innowacyjne narzędzie, które pomaga naukowcom i badaczom szybko i łatwo tworzyć wysokiej jakości ilustracje naukowe. Dzięki ponad 50 kategoriom ilustracji naukowych do wyboru, platforma oferuje obszerną bibliotekę obrazów i szablonów, które można dostosować do każdego projektu badawczego. Biblioteka ilustracji naukowych platformy obejmuje szeroki zakres tematów, w tym biologię, medycynę, chemię, fizykę i ekologię.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony