Písanie môže byť obohacujúca a napĺňajúca činnosť, ale môže byť aj lukratívna. S nárastom online obsahu sa prudko zvýšil dopyt po kvalitných spisovateľoch a mnohé webové stránky sú ochotné platiť za dobre napísané články, príspevky na blogy a iné formy obsahu. V tomto článku sa budeme venovať rôznym typom písania, ktoré vám môžu priniesť peniaze, platformám pre písanie na voľnej nohe, webovým stránkam, ktoré vám platia za písanie, tipom na hľadanie pracovných ponúk, tipom na písanie, ako maximalizovať zárobok, ako sa vyhnúť podvodom, daňovým dôsledkom platenia za písanie a nástrojom a zdrojom pre spisovateľov. Či už ste skúsený spisovateľ, alebo práve začínate, existuje veľa možností, ako si zarobiť peniaze tým, čo vás baví.

Typy písania, ktoré vám môžu priniesť peniaze

Existuje mnoho druhov písania, ktoré vám môžu zarobiť peniaze, a ten najlepší pre vás bude závisieť od vašich záujmov, zručností a dopytu na trhu. Jedným z obľúbených typov písania je písanie obsahu, ktoré zahŕňa tvorbu príspevkov na blogy, článkov a aktualizácií sociálnych médií pre podniky a jednotlivcov. Ďalšou lukratívnou oblasťou je copywriting, pri ktorom autori vytvárajú presvedčivý obsah na propagáciu produktov alebo služieb.

Po technickom písaní je tiež veľký dopyt, najmä v odvetviach, ako je veda, technika a technológie. Technickí spisovatelia na voľnej nohe môžu pre spoločnosti vytvárať používateľské príručky, návody na použitie a iné typy dokumentácie. Ghostwriting je ďalšou možnosťou, keď autori vytvárajú obsah pre klientov, ktorí ho potom publikujú pod svojím menom.

Akademické písanie môže byť tiež dobrou voľbou pre tých, ktorí majú silné zručnosti v oblasti výskumu a písania. Patrí sem písanie výskumných prác, téz a iného akademického obsahu. Napokon, tvorivé písanie môže byť lukratívnou oblasťou pre tých, ktorí majú talent na rozprávanie príbehov a vášeň pre písanie beletrie alebo kníh literatúry faktu.

Je dôležité si uvedomiť, že každý typ písania má svoje jedinečné požiadavky a môže si vyžadovať rôzne zručnosti alebo skúsenosti. Je dôležité preskúmať typ písania, ktorému sa chcete venovať, a rozvíjať zručnosti potrebné na to, aby ste boli v tejto oblasti úspešní.

Platformy pre písanie na voľnej nohe

Platformy pre písanie na voľnej nohe sú webové stránky alebo online trhy, na ktorých môžu podniky a jednotlivci nájsť spisovateľov na voľnej nohe na rôzne pracovné pozície. Tieto platformy poskytujú spisovateľom priestor na prezentáciu ich zručností a na nadviazanie kontaktov s potenciálnymi klientmi, ktorí hľadajú spisovateľské služby. Platformy pre písanie na voľnej nohe zvyčajne umožňujú spisovateľom vytvoriť si profil a portfólio, nastaviť si sadzby a uchádzať sa o pracovné ponuky, ktoré zodpovedajú ich odborným znalostiam.

Niektoré platformy pre písanie na voľnej nohe ponúkajú celý rad pracovných pozícií vrátane písania článkov, copywritingu, tvorby obsahu, akademického písania a ďalších. Spisovatelia na voľnej nohe si môžu prezerať ponuky práce, predkladať ponuky na projekty a rokovať o podmienkach s klientmi priamo prostredníctvom platformy.

Používanie platforiem na voľnej nohe môže byť pre autorov skvelým spôsobom, ako nájsť nových klientov a zarobiť peniaze. Je však dôležité pozorne si prezrieť pracovné ponuky a jasne komunikovať s klientmi, aby ste sa uistili, že práca je vhodná a že platobné podmienky sú jasné. Tieto platformy poskytujú pisateľom trh, na ktorom môžu nájsť pracovné ponuky na písanie. Medzi obľúbené platformy pre písanie na voľnej nohe patria napr:

Upwork: Platforma, ktorá spája pracovníkov na voľnej nohe s klientmi na rôzne služby vrátane písania.

Pracovník na voľnej nohe: Podobne ako služba Upwork, aj Freelancer umožňuje pracovníkom na voľnej nohe predkladať ponuky na projekty písania, ktoré zverejňujú klienti.

Fiverr: Platforma, na ktorej môžu slobodné povolania ponúkať svoje služby za pevnú cenu.

Textbroker: Služba na písanie obsahu, ktorá najíma spisovateľov na voľnej nohe na tvorbu článkov pre klientov.

Webové lokality, ktoré vám platia za písanie

Webové stránky, ktoré vám platia za písanie, sú platformy, na ktorých si autori môžu zarobiť peniaze tým, že pošlú svoju prácu na uverejnenie online. Tieto webové stránky zvyčajne ponúkajú rôzne možnosti písania, od krátkych príspevkov na blog až po dlhé články, a platia autorom buď za článok, alebo za slovo. 

Existuje mnoho rôznych typov webových stránok, ktoré vám platia za písanie, vrátane mlynov na obsah, webových stránok na voľnej nohe a blogov. Mlyny na obsah sú webové stránky, ktoré platia autorom za tvorbu článkov pre rôznych klientov, zatiaľ čo webové stránky na voľnej nohe spájajú autorov s klientmi, ktorí hľadajú konkrétne typy obsahu. Aj blogy môžu platiť autorom za pravidelné vytváranie obsahu, a to buď ako zamestnancom, alebo ako hosťujúcim prispievateľom.

Pokiaľ ide o platby, sadzby sa líšia v závislosti od webovej stránky a typu vytváraného obsahu. Niektoré webové stránky platia paušálny poplatok za článok, zatiaľ čo iné ponúkajú pohyblivú sadzbu na základe dĺžky a kvality obsahu. Sadzby sa môžu pohybovať od niekoľkých centov za slovo až po stovky dolárov za článok.

Ak máte záujem o písanie za odmenu, existuje mnoho webových stránok, ktoré vám môžu pomôcť začať. Tu je niekoľko príkladov:

Cosmopolitan

Cosmopolitan je populárny ženský časopis, ktorý sa venuje širokej škále tém vrátane módy, krásy, vzťahov, sexu, zdravia a kariéry. Je známy svojím pútavým obsahom a vždy hľadá talentovaných autorov, ktorí by prispievali do jeho publikácií. Cosmopolitan platí autorov na voľnej nohe za tvorbu obsahu pre svoje tlačené a online platformy. Prijímajú ponuky na písanie rôznych typov článkov.

Ak chcete poslať návrh do časopisu Cosmopolitan, môžete navštíviť jeho webovú stránku. Písanie pre Cosmopolitan môže byť skvelou príležitosťou pre autorky, ktoré sa zaujímajú o ženské otázky a chcú prispieť do uznávanej publikácie s veľkým počtom čitateľov. Ak máte skvelý nápad na článok, neváhajte ho predložiť časopisu Cosmopolitan a potenciálne získať za svoju prácu plat.

Prístup na stránku: Cosmopolitan 

Prechody do zahraničia

Transitions Abroad je webová stránka a časopis, ktorý sa venuje cestovaniu, spoznávaniu kultúr a práci v zahraničí. Ponúkajú množstvo informácií o témach, ako sú možnosti cestovania, štúdium jazykov a medzinárodná kariéra.

Táto webová stránka platí autorom za ich cestovné články, osobné príbehy a eseje týkajúce sa života, štúdia, práce alebo dobrovoľníctva v zahraničí. Hľadajú dobre napísané, pútavé príbehy, ktoré čitateľom poskytnú praktické rady a inšpiráciu pre cestovanie alebo život v zahraničí.

Prístup na stránku: Prechody do zahraničia

Aká kultúra

What Culture je webová lokalita venovaná všetkej zábave. Zaoberá sa témami, ako sú filmy, televízne programy, videohry, komiksy a wrestling, a ponúka platformu pre autorov, ktorí sa môžu podeliť o svoje názory a skúsenosti s týmito témami.

Spoločnosť What Culture platí autorom na voľnej nohe za vytváranie článkov, správ a článkov o zábave na základe zoznamu. Hľadajú autorov, ktorí dokážu poskytnúť dobre preskúmaný a pútavý obsah, ktorý osloví ich publikum nadšencov popkultúry.

Prístup na stránku: Aká kultúra

Živý život

Vibrant Life je webová stránka a časopis venovaný zdraviu, wellness a spiritualite. Ponúkajú množstvo informácií o témach, ako je výživa, cvičenie, zvládanie stresu a holistické zdravie.

Platia spisovateľom na voľnej nohe za tvorbu článkov týkajúcich sa zdravia a wellness. Autori môžu poskytnúť dobre preskúmaný a pútavý obsah, ktorý osloví ich publikum čitateľov, ktorí sa zaujímajú o zdravie.

Prístup na stránku: Živý život

Prasknuté

Cracked je webová stránka, ktorá obsahuje články a videá na rôzne témy vrátane popkultúry, vedy, histórie a humoru. Ponúka platformu pre nezávislých autorov, ktorí sa môžu podeliť o svoje jedinečné a zábavné pohľady na tieto témy.

Autori sú platení za vytváranie článkov založených na zoznamoch, tematických príbehov a iných typov obsahu, ktoré sú vtipné a informatívne.

Prístup na stránku: Prasknuté

Slepačia polievka pre dušu

Chicken Soup for the Soul je známe vydavateľstvo kníh s inšpiratívnymi a hrejivými príbehmi. Majú aj webovú stránku, na ktorej prijímajú príspevky od autorov na voľnej nohe na rôzne projekty, ako sú knihy, podcasty a obsah pre sociálne médiá.

Ak chcete poslať príbeh do časopisu Chicken Soup for the Soul, navštívte jeho webovú stránku. Je známa tým, že uverejňuje príbehy, ktoré čitateľom ponúkajú nádej, inšpiráciu a útechu. Písanie pre nich môže byť skvelou príležitosťou pre spisovateľov, ktorí majú osobné príbehy, o ktoré sa chcú podeliť, a chcú svojím písaním pozitívne ovplyvniť ostatných. Spisovatelia sa môžu podeliť o svoje osobné skúsenosti a inšpirovať ostatných, aby našli nádej a šťastie vo svojom vlastnom živote.

Prístup na stránku: Slepačia polievka pre dušu

Peňažná špajza

Money Pantry je populárna webová stránka o osobných financiách, ktorá pokrýva širokú škálu tém vrátane tipov na šetrenie peňazí, úsporného života a spôsobov, ako zarobiť peniaze online. Táto webová stránka vždy hľadá čerstvý, originálny obsah od autorov, ktorí sa zaujímajú o osobné financie a témy súvisiace s peniazmi.

Money Pantry platí autorom za tvorbu článkov na širokú škálu tém týkajúcich sa zarábania a šetrenia peňazí, ako sú osobné financie, úsporný život a vedľajšie podnikanie. Hľadajú autorov, ktorí dokážu poskytnúť praktické rady, ktoré pomôžu ich čitateľom zlepšiť ich finančnú situáciu.

Prístup na stránku: Peňažná špajza

Bosý spisovateľ

Barefoot Writer je webová stránka a komunita, ktorá pomáha spisovateľom na voľnej nohe budovať úspešnú kariéru. Ponúka zdroje, nástroje a školiace programy, ktoré spisovateľom pomáhajú zlepšiť ich zručnosti, nájsť si klientov a zarobiť si na živobytie tým, čo ich baví. 

Celkovo je Barefoot Writer cenným zdrojom informácií pre spisovateľov na voľnej nohe, ktorí si chcú vybudovať úspešnú kariéru v tomto odvetví. Vďaka plateným možnostiam písania, školiacim programom, ponukám pracovných miest a možnostiam nadväzovania kontaktov môžu autori získať zručnosti, vedomosti a kontakty, ktoré potrebujú na to, aby uspeli v konkurenčnom svete písania na voľnej nohe.

Prístup na stránku: Bosý spisovateľ

Jedlý Seattle

Edible Seattle je webová stránka a časopis, ktorý sa zameriava na miestne jedlo a nápoje v oblasti Seattlu. Prijímajú príspevky od nezávislých autorov a fotografov a platia im za ich prácu.

Edible Seattle hľadá články, ktoré sa zaoberajú miestnou potravinovou scénou, vrátane profilov miestnych kuchárov, farmárov a výrobcov potravín, receptov s miestnymi surovinami a článkov o histórii a kultúre potravín v oblasti Seattlu.

Písanie pre Edible Seattle môže byť skvelou príležitosťou pre autorov, ktorí sa zaujímajú o jedlo a chcú prezentovať miestnu potravinársku scénu v Seattli. Vďaka možnosti zarobiť si peniaze a zviditeľniť svoju prácu môžu autori premeniť svoju lásku k jedlu a písaniu na výnosnú kariéru alebo vedľajšiu činnosť.

Prístup na stránku: Jedlý Seattle

Silné šepoty

Strong Whispers je online publikácia, ktorá sa zaoberá širokou škálou tém vrátane politiky, spoločnosti, kultúry, technológií a životného prostredia. Prijímajú príspevky od nezávislých autorov a platia im za ich prácu.

Články sú dobre preskúmané, podnecujú k zamysleniu a ponúkajú jedinečné pohľady na dôležité otázky. Obzvlášť sa zaujímajú o články, ktoré sa zaoberajú zložitými otázkami jasným a pútavým spôsobom a ktoré poskytujú realizovateľné riešenia alebo odporúčania.

Písanie pre časopis Strong Whispers môže byť skvelou príležitosťou pre autorov, ktorí sa zaujímajú o dôležité sociálne a politické otázky a chcú svojím písaním niečo zmeniť. Vďaka možnosti zarobiť si peniaze a zviditeľniť svoju prácu môžu spisovatelia premeniť svoju vášeň pre sociálnu spravodlivosť a aktivizmus na výnosnú kariéru alebo vedľajšiu činnosť.

Prístup na stránku: Silné šepoty

Tipy na hľadanie pracovných ponúk na písanie

Tu je niekoľko tipov, ako si nájsť prácu spisovateľa:

 • Vytvorenie profesionálneho portfólia: Výrazné portfólio prezentujúce vaše spisovateľské zručnosti vám pomôže vyniknúť medzi ostatnými uchádzačmi. Na prezentáciu svojej práce použite platformy ako LinkedIn alebo Contently.
 • Nadväzovanie kontaktov s inými spisovateľmi: Zapojte sa do spisovateľských skupín alebo fór, kde sa iní spisovatelia delia o svoje skúsenosti a ponúkajú pracovné ponuky. Navštevujte aj konferencie a semináre o písaní, kde môžete nadviazať kontakty s redaktormi, vydavateľmi a ďalšími profesionálmi v tomto odvetví.
 • Používajte burzy práce: Mnohé webové stránky ako ProBlogger, Pracovné miesta na voľnej nohea Pracovné miesta v žurnalistike, okrem iného, pravidelne zverejňujú pracovné príležitosti pre spisovateľov na voľnej nohe.
 • Ponuka pre publikácie: Predkladanie nápadov na príbehy publikáciám je skvelá príležitosť. Vyhľadajte publikácie, ktoré sa zhodujú s vašimi záujmami, a predložte presvedčivý návrh, ktorý ukáže vaše spisovateľské schopnosti.
 • Využívanie sociálnych médií: Využívajte platformy sociálnych médií, ako sú Twitter a Facebook, na nadviazanie kontaktov s redaktormi a vydavateľmi a sledujte pracovné príležitosti, ktoré zverejňujú.
 • Zvážte obsahové mlyny: Aj keď nie sú najlukratívnejšie, obsahové mlyny ako napr. Textbroker, iWritera WriterAccess, môže byť dobrým východiskovým bodom pre začínajúcich autorov, ktorí hľadajú konzistentnú prácu.

Tipy pre písanie na maximalizáciu vašich príjmov

Maximalizácia zárobku je pre spisovateľa na voľnej nohe kľúčová pre dosiahnutie úspechu a finančnej stability. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zarobiť viac peňazí písaním:

 • Špecializujte sa na určitú oblasť: Špecializácia na určitú oblasť vám pomôže stať sa odborníkom v tejto oblasti a umožní vám získať vyššie ceny za vašu prácu. Klienti sú často ochotní zaplatiť viac za špecializované znalosti a odbornosť.
 • Vybudovanie silného portfólia: Silné portfólio ukážok písania vám môže pomôcť prilákať lepšie platiacich klientov. Uistite sa, že vaše portfólio prezentuje vaše najlepšie práce a preukazuje vaše spisovateľské zručnosti.
 • Rozvíjať silnú sieť: Vybudovanie silnej siete kontaktov v odvetví môže viesť k väčšiemu počtu príležitostí na písanie a odporúčaní. Zúčastňujte sa na podujatiach v odbore, pridajte sa k spisovateľským skupinám a spojte sa s inými spisovateľmi a profesionálmi vo vašom odbore.
 • Vyjednávanie o sadzbách: Nebojte sa vyjednávať s klientmi o svojich sadzbách. Ak máte zručnosti a odborné znalosti, ktoré potrebujú, môžu byť ochotní zaplatiť za vašu prácu viac. Buďte presvedčení o svojich schopnostiach a pýtajte si toľko, koľko si zaslúžite.
 • Dodržiavanie termínov: Dodržiavanie termínov je rozhodujúce pre budovanie dobrej povesti spisovateľa na voľnej nohe. Klienti si s väčšou pravdepodobnosťou najímajú spisovateľov, ktorí dokážu dodať kvalitnú prácu načas, čo môže viesť k väčšiemu počtu opakovaných zákaziek a odporúčaní.
 • Zostaňte organizovaní: Organizácia a efektívne riadenie času vám pomôžu prijať viac práce a zvýšiť zárobok. Používajte nástroje, ako sú kalendáre, zoznamy úloh a softvér na riadenie projektov, aby ste mali prehľad o termínoch a pracovnom zaťažení.

Ako sa vyhnúť podvodom

Ako spisovateľ na voľnej nohe musíte byť ostražitý a opatrný voči potenciálnym podvodom, ktoré by mohli poškodiť vašu povesť alebo finančnú stabilitu. Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť podvodom:

 • Pred prijatím akejkoľvek práce si spoločnosť alebo jednotlivca preskúmajte. Vyhľadajte si recenzie, posudky a spätnú väzbu od iných pracovníkov na voľnej nohe, ktorí s nimi spolupracovali.
 • Nikdy neplaťte za žiadosť o prácu alebo za prijatie ponuky na písanie. Legitímni klienti vás nikdy nebudú žiadať o zaplatenie poplatkov vopred.
 • Dávajte si pozor na pracovné ponuky, ktoré ponúkajú nereálne vysoké mzdy alebo sľubujú úspech zo dňa na deň. Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je.
 • Vyhnite sa klientom, ktorí vás žiadajú o osobné údaje, ako je číslo sociálneho poistenia alebo údaje o bankovom účte. Takéto informácie poskytnite len vtedy, ak sú potrebné na účely platby a ak klientovi dôverujete.

Daňové dôsledky platenia za písanie

Plat za písanie môže mať daňové dôsledky v závislosti od krajiny a daňových zákonov. Vo všeobecnosti sa spisovatelia na voľnej nohe považujú za samostatne zárobkovo činné osoby a sú zodpovední za platenie vlastných daní. To znamená, že budete musieť sledovať svoje príjmy a výdavky a uvádzať ich v daňovom priznaní.

Dôležité je mať na pamäti, že možno budete musieť platiť odhadované dane štvrťročne, aby ste sa vyhli pokutám. Je to preto, že ako samostatne zárobkovo činná osoba nepodliehate zrážkovej dani ako tradiční zamestnanci.

Ako spisovateľ na voľnej nohe však môžete využiť určité odpočty a úľavy. Môžu to byť napríklad výdavky spojené s vašou domácou kanceláriou, vybavením, softvérom a cestovaním. Je dôležité poradiť sa s daňovým odborníkom alebo použiť renomovaný daňový softvér, aby ste sa uistili, že využívate všetky príslušné odpočty a úľavy.

Je dôležité uvedomiť si daňové dôsledky vyplácania odmien za písanie a zachovať si poriadok a presnosť pri vedení záznamov a podávaní správ, aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom s daňovými úradmi.

Nástroje a zdroje pre spisovateľov

Spisovatelia majú k dispozícii niekoľko nástrojov a zdrojov, ktoré im môžu pomôcť zlepšiť ich zručnosti pri písaní, zefektívniť ich prácu a udržať si organizáciu. Tu je niekoľko príkladov:

 • Grammarly: Grammarly je asistent písania, ktorý pomocou umelej inteligencie kontroluje pravopisné, gramatické a interpunkčné chyby. Môže tiež navrhnúť lepšie voľby slov a poskytnúť poznatky o písaní, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše zručnosti.
 • Hemingway Editor: Hemingway Editor je bezplatný online nástroj, ktorý vám pomôže zjednodušiť písanie a urobiť ho jasnejším a stručnejším. Upozorňuje na zložité vety, pasívny hlas a ďalšie problémy, ktoré môžu sťažovať čítanie vášho textu.
 • Evernote: Ide o aplikáciu na zaznamenávanie poznámok, ktorá vám umožní ukladať všetky vaše nápady, výskumy a poznámky na jednom mieste. Má tiež zabudovaný nástroj na písanie, ktorý vám umožňuje vytvárať a upravovať dokumenty v rámci aplikácie.

Skontrolujte aj 10 najlepších nástrojov na kontrolu gramatiky pre akademické písanie

Preskúmajte viac ako 50+ kategórií vedeckých ilustrácií

Mind the Graph je inovatívny nástroj, ktorý pomáha vedcom a výskumníkom rýchlo a jednoducho vytvárať vysokokvalitné vedecké ilustrácie. Platforma ponúka viac ako 50 kategórií vedeckých ilustrácií, z ktorých si môžete vybrať, a rozsiahlu knižnicu obrázkov a šablón, ktoré možno prispôsobiť tak, aby vyhovovali každému výskumnému projektu. Knižnica vedeckých ilustrácií platformy pokrýva širokú škálu tém vrátane biológie, medicíny, chémie, fyziky a ekológie.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny