Psaní může být obohacující a naplňující činnost, ale také lukrativní. S nárůstem online obsahu vzrostla poptávka po kvalitních autorech a mnoho webových stránek je ochotno zaplatit za dobře napsané články, příspěvky na blogy a další formy obsahu. V tomto článku se budeme zabývat různými typy psaní, které vám mohou vydělat peníze, platformami pro psaní na volné noze, webovými stránkami, které vám za psaní platí, tipy pro hledání pracovních nabídek, tipy pro psaní, jak maximalizovat výdělky, jak se vyhnout podvodům, daňovými důsledky placení za psaní a nástroji a zdroji pro spisovatele. Ať už jste zkušený spisovatel, nebo teprve začínáte, existuje spousta příležitostí, jak si vydělat peníze tím, co vás baví.

Typy psaní, které vám mohou vydělat peníze

Existuje mnoho typů psaní, které vám mohou vydělávat peníze, a ten nejlepší pro vás bude záviset na vašich zájmech, dovednostech a poptávce na trhu. Jedním z oblíbených typů psaní je psaní obsahu, které zahrnuje tvorbu příspěvků na blogy, článků a aktualizací na sociálních sítích pro firmy i jednotlivce. Další lukrativní oblastí je copywriting, při němž autoři vytvářejí přesvědčivý obsah na podporu produktů nebo služeb.

Velká poptávka je také po technickém psaní, zejména v odvětvích, jako je věda, technika a technologie. Techničtí spisovatelé na volné noze mohou pro firmy vytvářet uživatelské příručky, návody k použití a další typy dokumentace. Další možností je ghostwriting, kdy spisovatelé vytvářejí obsah pro klienty, kteří jej pak publikují pod svým jménem.

Akademické psaní může být také dobrou volbou pro ty, kteří mají dobré dovednosti v oblasti výzkumu a psaní. To zahrnuje psaní výzkumných prací, tezí a dalšího akademického obsahu. A konečně tvůrčí psaní může být lukrativním oborem pro ty, kteří mají vypravěčský talent a vášeň pro psaní beletrie nebo knih literatury faktu.

Je důležité si uvědomit, že každý typ psaní má své jedinečné požadavky a může vyžadovat různé dovednosti nebo zkušenosti. Je nezbytné prozkoumat typ psaní, kterému se chcete věnovat, a rozvíjet dovednosti potřebné k tomu, abyste v této oblasti byli úspěšní.

Platformy pro psaní na volné noze

Platformy pro psaní na volné noze jsou webové stránky nebo online tržiště, kde mohou firmy i jednotlivci najít spisovatele na volné noze pro různé písemné práce. Tyto platformy poskytují spisovatelům prostor pro prezentaci jejich dovedností a navazování kontaktů s potenciálními klienty, kteří hledají spisovatelské služby. Platformy pro psaní na volné noze obvykle umožňují spisovatelům vytvořit si profil a portfolio, nastavit si sazby a ucházet se o nabídky práce, které odpovídají jejich odborným znalostem.

Některé z platforem pro psaní na volné noze nabízejí celou řadu pracovních pozic, včetně psaní článků, copywritingu, tvorby obsahu, akademického psaní a dalších. Spisovatelé na volné noze mohou procházet nabídky práce, podávat nabídky na projekty a vyjednávat podmínky s klienty přímo prostřednictvím platformy.

Využívání platforem pro psaní na volné noze může být pro autory skvělým způsobem, jak najít nové klienty a vydělat si peníze. Je však důležité pečlivě procházet nabídky práce a jasně komunikovat s klienty, abyste se ujistili, že práce je vhodná a že jsou jasné platební podmínky. Tyto platformy poskytují spisovatelům trh, na kterém mohou hledat zakázky na psaní. Mezi oblíbené platformy pro psaní na volné noze patří např:

Upwork: Platforma, která spojuje pracovníky na volné noze s klienty pro řadu služeb včetně psaní.

Pracovník na volné noze: Podobně jako Upwork umožňuje Freelancer freelancerům podávat nabídky na projekty psaní zadané klienty.

Fiverr: Platforma, kde mohou freelanceři nabízet své služby za pevnou cenu.

Textbroker: Služba psaní obsahu, která najímá spisovatele na volné noze, aby pro klienty vytvářeli články.

Webové stránky, které vám platí za psaní

Webové stránky, které vám platí za psaní, jsou platformy, kde si autoři mohou vydělat peníze tím, že pošlou svou práci ke zveřejnění online. Tyto webové stránky obvykle nabízejí různé příležitosti k psaní, od krátkých příspěvků na blog až po dlouhé články, a platí pisatelům buď za článek, nebo za slovo. 

Existuje mnoho různých typů webových stránek, které vám za psaní zaplatí, včetně mlýnů na obsah, webových stránek pro psaní na volné noze a blogů. Mlýny na obsah jsou webové stránky, které platí spisovatelům za tvorbu článků pro různé klienty, zatímco webové stránky pro psaní na volné noze spojují spisovatele s klienty, kteří hledají konkrétní typy obsahu. Blogy mohou také platit spisovatelům za pravidelnou tvorbu obsahu, a to buď jako zaměstnancům, nebo jako hostujícím přispěvatelům.

Pokud jde o platby, sazby se liší v závislosti na webových stránkách a typu vytvářeného obsahu. Některé webové stránky platí paušální poplatek za článek, zatímco jiné nabízejí klouzavou stupnici podle délky a kvality obsahu. Sazby se mohou pohybovat od několika centů za slovo až po stovky dolarů za článek.

Pokud máte zájem psát za úplatu, existuje mnoho webových stránek, které vám pomohou začít. Zde je několik příkladů:

Cosmopolitan

Cosmopolitan je populární časopis pro ženy, který se zabývá širokou škálou témat včetně módy, krásy, vztahů, sexu, zdraví a kariéry. Je známý svým poutavým obsahem a stále hledá talentované autory, kteří by přispívali do jeho publikací. Cosmopolitan platí nezávislé autory za tvorbu obsahu pro své tištěné i online platformy. Přijímají návrhy na různé typy článků.

Chcete-li do časopisu Cosmopolitan poslat svůj návrh, navštivte jeho webové stránky. Psaní pro Cosmopolitan může být skvělou příležitostí pro autorky, které se zajímají o ženská témata a chtějí přispět do uznávané publikace s velkým počtem čtenářů. Pokud máte skvělý nápad na článek, neváhejte ho Cosmopolitanu předložit a případně za svou práci získat peníze.

Přístup na stránky: Cosmopolitan 

Přechody do zahraničí

Transitions Abroad je webová stránka a časopis věnovaný cestování, poznávání kultur a práci v zahraničí. Nabízí množství informací o tématech, jako jsou možnosti cestování, jazykové vzdělávání a mezinárodní kariéra.

Tato webová stránka platí autorům za jejich cestovatelské články, osobní vyprávění a eseje týkající se života, studia, práce nebo dobrovolnictví v zahraničí. Hledají dobře napsané, poutavé příběhy, které čtenářům poskytnou praktické rady a inspiraci pro cestování nebo život v zahraničí.

Přístup na stránky: Přechody do zahraničí

Jaká kultura

What Culture je webová stránka věnovaná všemu, co se týká zábavy. Zabývají se tématy, jako jsou filmy, televizní pořady, videohry, komiksy a wrestling, a nabízejí platformu pro autory, kteří se mohou podělit o své názory a zkušenosti s těmito tématy.

Společnost What Culture platí nezávislým autorům za vytváření článků, zpráv a fejetonů týkajících se zábavy. Hledají autory, kteří jsou schopni poskytnout dobře prozkoumaný a poutavý obsah, který osloví jejich publikum složené z nadšenců do popkultury.

Přístup na stránky: Jaká kultura

Živý život

Vibrant Life je webová stránka a časopis věnovaný zdraví, wellness a spiritualitě. Nabízí množství informací o tématech, jako je výživa, cvičení, zvládání stresu a holistické zdraví.

Platí spisovatele na volné noze za vytváření článků týkajících se zdraví a wellness. Spisovatelé mohou poskytnout dobře prozkoumaný a poutavý obsah, který osloví jejich publikum čtenářů, kteří se zajímají o zdraví.

Přístup na stránky: Živý život

Prasklé

Cracked je webová stránka, která obsahuje články a videa na širokou škálu témat, včetně popkultury, vědy, historie a humoru. Nabízí platformu pro nezávislé autory, kteří se mohou podělit o své jedinečné a zábavné pohledy na tato témata.

Autoři jsou placeni za vytváření článků založených na seznamu, tematických článků a dalších typů obsahu, které jsou vtipné a informativní.

Přístup na stránky: Prasklé

Slepičí polévka pro duši

Slepičí polévka pro duši je známé vydavatelství knih, které obsahují inspirativní a hřejivé příběhy. Má také webové stránky, na kterých přijímá příspěvky od autorů na volné noze pro různé projekty, jako jsou knihy, podcasty a obsah pro sociální média.

Příběh do Slepičí polévky pro duši můžete zaslat na jejich webové stránky. Je známá tím, že publikuje příběhy, které čtenářům nabízejí naději, inspiraci a útěchu. Psaní pro ně může být skvělou příležitostí pro spisovatele, kteří mají osobní příběhy, o něž se chtějí podělit, a chtějí svým psaním pozitivně ovlivnit ostatní. Spisovatelé se mohou podělit o své osobní zkušenosti a inspirovat ostatní k nalezení naděje a štěstí ve vlastním životě.

Přístup na stránky: Slepičí polévka pro duši

Peněžní spižírna

Money Pantry je oblíbený web o osobních financích, který se zabývá širokou škálou témat, včetně tipů na úsporu peněz, spořivého života a způsobů, jak vydělávat peníze online. Webové stránky vždy hledají čerstvý a originální obsah od autorů, kteří se zajímají o osobní finance a témata související s penězi.

Money Pantry platí autorům za tvorbu článků na širokou škálu témat týkajících se vydělávání a šetření peněz, jako jsou osobní finance, úsporný život a vedlejší podnikání. Hledají autory, kteří mohou poskytnout praktické rady, které pomohou čtenářům zlepšit jejich finanční situaci.

Přístup na stránky: Peněžní spižírna

Barefoot Writer

Barefoot Writer je webová stránka a komunita, která pomáhá spisovatelům na volné noze budovat úspěšnou kariéru. Nabízí zdroje, nástroje a školicí programy, které pomáhají spisovatelům zlepšit jejich dovednosti, najít klienty a vydělávat si na živobytí tím, co je baví.Také platí spisovatelům za tvorbu obsahu pro své webové stránky a zpravodaj. 

Celkově je Barefoot Writer cenným zdrojem informací pro spisovatele na volné noze, kteří chtějí vybudovat úspěšnou kariéru v oboru. Díky placeným možnostem psaní, školicím programům, nabídkám pracovních míst a možnostem navazování kontaktů mohou spisovatelé získat dovednosti, znalosti a kontakty, které potřebují k úspěchu v konkurenčním světě psaní na volné noze.

Přístup na stránky: Barefoot Writer

Jedlý Seattle

Edible Seattle je webová stránka a časopis, který se zaměřuje na místní kulturu jídla a pití v oblasti Seattlu. Přijímá příspěvky od nezávislých autorů a fotografů a platí jim za jejich práci.

Edible Seattle hledá články, které se zabývají místní potravinářskou scénou, včetně profilů místních šéfkuchařů, farmářů a výrobců potravin, receptů z místních surovin a článků o historii a kultuře jídla v oblasti Seattlu.

Psaní pro časopis Edible Seattle může být skvělou příležitostí pro autory, kteří se zajímají o jídlo a chtějí představit místní potravinářskou scénu v Seattlu. Díky možnosti vydělat si peníze a zviditelnit svou práci mohou autoři proměnit svou lásku k jídlu a psaní ve výnosnou kariéru nebo vedlejší činnost.

Přístup na stránky: Jedlý Seattle

Silné šepoty

Strong Whispers je online publikace, která se zabývá širokou škálou témat, včetně politiky, společnosti, kultury, technologií a životního prostředí. Přijímá příspěvky od autorů na volné noze a platí jim za jejich práci.

Články jsou dobře prozkoumané, podněcují k zamyšlení a nabízejí jedinečné pohledy na důležitá témata. Zajímají se zejména o články, které se srozumitelně a poutavě zabývají složitými otázkami a které poskytují realizovatelná řešení nebo doporučení.

Psaní pro Strong Whispers může být skvělou příležitostí pro autory, kteří se zajímají o důležité společenské a politické otázky a chtějí svým psaním něco změnit. Díky možnosti vydělat si peníze a zviditelnit svou práci mohou spisovatelé proměnit svou vášeň pro sociální spravedlnost a aktivismus ve výnosnou kariéru nebo vedlejší činnost.

Přístup na stránky: Silné šepoty

Tipy pro hledání pracovních příležitostí

Zde je několik tipů, jak si najít práci spisovatele:

 • Vytvoření profesionálního portfolia: Výrazné portfolio, které prezentuje vaše spisovatelské dovednosti, vám pomůže odlišit se od ostatních uchazečů. K prezentaci své práce využijte platformy, jako je LinkedIn nebo Contently.
 • Síťování s ostatními spisovateli: Zapojte se do spisovatelských skupin nebo fór, kde se ostatní spisovatelé dělí o své zkušenosti a nabízejí pracovní nabídky. Navštěvujte také spisovatelské konference a semináře, kde můžete navázat kontakty s redaktory, vydavateli a dalšími profesionály v oboru.
 • Používejte burzy práce: Mnoho webových stránek jako ProBlogger, Práce na volné nozea Práce v žurnalistice, mimo jiné pravidelně zveřejňují pracovní příležitosti pro spisovatele na volné noze.
 • Pitch pro publikace: Předkládání nápadů na příběhy publikacím je skvělá příležitost. Vyhledejte publikace, které odpovídají vašim zájmům, a předložte přesvědčivý návrh, který ukáže vaše spisovatelské schopnosti.
 • Využití sociálních médií: Pomocí sociálních sítí, jako je Twitter a Facebook, se spojte s redaktory a vydavateli a sledujte jimi zveřejňované nabídky práce.
 • Zvažte mlýny na obsah: Ačkoli se nejedná o nejlukrativnější činnost, mlýny na obsah, jako např. Textbroker, iWritera WriterAccess, může být dobrým výchozím bodem pro začínající autory, kteří hledají soustavnou práci.

Tipy pro psaní pro maximalizaci výdělku

Pro úspěch a finanční stabilitu spisovatele na volné noze je zásadní maximalizovat své příjmy. Zde je několik tipů, které vám pomohou vydělávat více peněz psaním:

 • Specializujte se na určitou mezeru: Specializace na určitý obor vám pomůže stát se odborníkem v dané oblasti a umožní vám získat vyšší sazby za vaši práci. Klienti jsou často ochotni zaplatit více za specializované znalosti a odbornost.
 • Vytvoření silného portfolia: Silné portfolio ukázek psaní vám pomůže přilákat lépe placené klienty. Ujistěte se, že vaše portfolio představuje vaše nejlepší práce a prokazuje vaše spisovatelské dovednosti.
 • Vytvoření silné sítě: Vybudování silné sítě kontaktů v oboru může vést k dalším příležitostem k psaní a doporučením. Navštěvujte oborové akce, vstupujte do spisovatelských skupin a navazujte kontakty s dalšími spisovateli a profesionály ve vašem oboru.
 • Vyjednávání o sazbách: Nebojte se s klienty vyjednávat o cenách. Pokud máte dovednosti a odborné znalosti, které potřebují, mohou být ochotni za vaši práci zaplatit více. Buďte si jisti svými schopnostmi a žádejte tolik, kolik si zasloužíte.
 • Dodržování termínů: Dodržování termínů je zásadní pro budování dobré pověsti spisovatele na volné noze. Klienti si častěji najímají spisovatele, kteří jsou schopni dodat kvalitní práci včas, což může vést k většímu počtu opakovaných zakázek a doporučení.
 • Zůstaňte organizovaní: Organizace a efektivní řízení času vám pomohou přijmout více práce a zvýšit výdělky. Používejte nástroje, jako jsou kalendáře, seznamy úkolů a software pro řízení projektů, abyste měli přehled o termínech a pracovní zátěži.

Jak se vyhnout podvodům

Jako spisovatel na volné noze musíte být ostražití a obezřetní vůči potenciálním podvodům, které by mohly poškodit vaši pověst nebo finanční stabilitu. Zde je několik tipů, jak se podvodům vyhnout:

 • Než přijmete jakoukoli práci, prozkoumejte společnost nebo jednotlivce. Vyhledejte si recenze, posudky a zpětnou vazbu od ostatních externích pracovníků, kteří s nimi spolupracovali.
 • Nikdy neplaťte za to, že se ucházíte o práci nebo ji přijímáte. Legitimní klienti po vás nikdy nebudou chtít žádné poplatky předem.
 • Dávejte si pozor na nabídky práce, které nabízejí nereálně vysoké platy nebo slibují úspěch přes noc. Pokud to zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je.
 • Vyhněte se klientům, kteří požadují osobní údaje, jako je číslo sociálního pojištění nebo údaje o bankovním účtu. Tyto informace poskytněte pouze v případě, že jsou nezbytné pro účely platby a pokud klientovi důvěřujete.

Daňové dopady placeného psaní

Placení za psaní může mít daňové dopady v závislosti na zemi a daňových zákonech. Obecně platí, že spisovatelé na volné noze jsou považováni za osoby samostatně výdělečně činné a jsou odpovědní za placení vlastních daní. To znamená, že budete muset sledovat své příjmy a výdaje a uvádět je v daňovém přiznání.

Důležité je mít na paměti, že abyste se vyhnuli pokutám, budete možná muset platit odhadované daně čtvrtletně. Je to proto, že jako osoba samostatně výdělečně činná nepodléháte srážkovým daním jako tradiční zaměstnanci.

Jako spisovatel na volné noze však můžete využít některé odpočty a úlevy. Mohou to být například výdaje spojené s domácí kanceláří, vybavením, softwarem a cestováním. Je důležité poradit se s daňovým odborníkem nebo použít renomovaný daňový softwarový program, abyste se ujistili, že využíváte všechny příslušné odpočty a zápočty.

Je důležité si uvědomit daňové důsledky placení za psaní a udržovat si pořádek a přesnost ve vedení záznamů a výkaznictví, abyste se vyhnuli případným problémům s daňovými úřady.

Nástroje a zdroje pro spisovatele

Spisovatelé mají k dispozici několik nástrojů a zdrojů, které jim mohou pomoci zlepšit jejich dovednosti psaní, zefektivnit jejich práci a udržet si pořádek. Zde je několik příkladů:

 • Grammarly: Grammarly je asistent pro psaní, který pomocí umělé inteligence kontroluje pravopisné, gramatické a interpunkční chyby. Může vám také navrhnout lepší volbu slov a poskytnout poznatky o psaní, které vám pomohou zlepšit vaše dovednosti.
 • Hemingway Editor: Hemingway Editor je bezplatný online nástroj, který vám pomůže zjednodušit vaše psaní a učinit ho jasnějším a stručnějším. Upozorňuje na složité věty, pasivní hlas a další problémy, které mohou znesnadňovat čtení vašeho textu.
 • Evernote: Jedná se o aplikaci pro psaní poznámek, která umožňuje ukládat všechny nápady, výzkumy a poznámky na jednom místě. Má také vestavěný nástroj pro psaní, který umožňuje vytvářet a upravovat dokumenty v aplikaci.

Zkontrolujte také 10 nejlepších nástrojů pro kontrolu gramatiky pro akademické psaní

Prozkoumejte více než 50+ kategorií vědeckých ilustrací

Mind the Graph je inovativní nástroj, který pomáhá vědcům a výzkumníkům snadno a rychle vytvářet vysoce kvalitní vědecké ilustrace. Platforma nabízí více než 50 kategorií vědeckých ilustrací a rozsáhlou knihovnu obrázků a šablon, které lze přizpůsobit jakémukoli výzkumnému projektu. Knihovna vědeckých ilustrací platformy pokrývá širokou škálu témat, včetně biologie, medicíny, chemie, fyziky a ekologie.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony