Podczas pisania tekstów akademickich, najbardziej precyzyjny wybór jest najczęściej tym właściwym. Gdy dwa słowa mogą przekazać tę samą ideę, najkrótsza i najbardziej przejrzysta opcja jest zazwyczaj najmądrzejsza. 

Proces wyboru tekstu wymaga wielu przemyśleń. Pisanie artykułu wymaga wybrania tematu, metody, zasobów i ustalenia głównej idei, a następnie, gdy nadejdzie czas na pisanie, wybrania słów i nadania im struktury.

Wybór właściwych słów wydaje się oczywisty, ale wybór właściwych słów zmieni ton i treść twojego tekstu. Istnieje kilka podejść do świadomego doboru słów i omówimy je w tym artykule.

Dlaczego ważne jest, aby wybierać właściwe słowa podczas pisania?

Istnieją dwa rodzaje znaczeń słów: denotacyjne i konotacyjne. Definicja i użycie są określane jako denotacja. Kojarzenie, łączenie i używanie słów jest opisywane przez ich konotacje. Jeśli chodzi o używanie słów w środowisku akademickim, czynniki te mogą być bardzo ważne.

Podczas pisania publikacji używanie właściwych słów ma zasadnicze znaczenie dla jej skuteczności. Konieczne jest dokonywanie wyborów podczas pisania akademickiego, podobnie jak podczas pisania w innych formach. Fraza, zdanie, a nawet akapit, który najdokładniej przekazuje twój argument, jest pierwszą rzeczą, którą powinieneś wybrać podczas pisania. 

Czytelnicy mają większe szanse na zrozumienie koncepcji, gdy dobór słów jest znaczący lub uderzający. Celem tego jest zapewnienie jasności, przekazanie i wzmocnienie pojęć. Istnieje kilka czynników, które mogą ograniczać zdolność autora do przekazywania dokładnych informacji poprzez dobór słów.

Użyj odpowiednich słów i odpowiednich obrazów, aby zwiększyć potencjał swojego artykułu

Używanie odpowiednich obrazów jest tak samo ważne jak odpowiednich słów. Piękne projekty i naukowo dokładne obrazy mogą być również decydujące, jeśli chodzi o publikację udanego artykułu naukowego. Spróbuj użyć Mind the Graph do łatwego tworzenia wizualizacji i przenieś swoją pracę na inny poziom.

Najlepsze sposoby na uniknięcie błędów w doborze słów

Twój czytelnik będzie miał trudności ze zrozumieniem, co miałeś na myśli, gdy używasz niewłaściwych słów lub struktur gramatycznych. Jeśli słowa te są "dwuznaczne", "niejasne" lub "niejasne", mogą być nieskuteczne. Pisarze wiedzą, co zamierzają powiedzieć, ale czytelnicy wiedzą tylko to, co faktycznie powiedzieli. Dlatego bardzo ważne jest, aby unikać popełniania takich błędów. 

Wybór słów powinien zawsze opierać się na zrozumieniu odbiorców. W związku z tym nieodpowiednie jest używanie slangu, terminów geograficznych, przydomków i żargonu w piśmie akademickim. Unikaj wszelkich zwrotów, co do których nie ma pewności, że zostaną zrozumiane przez odbiorców. 

Podczas korekty pracy należy pamiętać o perspektywie czytelników. Ważne jest również dopasowanie terminologii do tematu. Jasność i zwięzłość to tylko część budowania wiarygodności jako autora.

Zbyt duża liczba słów może często zaciemniać znaczenie tekstu. Większa ilość materiału do przeczytania i przeanalizowania utrudnia czytanie i zrozumienie tekstu. Jeśli w tekście pojawiają się dodatkowe słowa, postaraj się je wyeliminować.

Zachowaj pozytywny ton bez nadmiernej asertywności. Jeśli chcesz przeprowadzić burzę mózgów podczas pisania, możesz użyć techniki ukośnik/opcja. Jeśli utkniesz na jakimś słowie lub zdaniu, wypisz dwie lub więcej alternatyw. Uzyskanie właściwego tonu sformułowania dla swojego artykułu najlepiej zrobić, pisząc go na co najmniej dwa sposoby.

Przykłady doboru słów i przewodnik

Żargon

Żargon to nieintuicyjny, czasem celowy sposób mylenia słów lub wyrażeń w celu wpłynięcia na interpretację czytelnika. Przykład: Pacjenci cierpieli z powodu wysokiej gorączki i wielu skutków ubocznych spowodowanych chorobami, z którymi nie mogli sobie poradzić. (zbyt wiele słów opisujących tę samą ideę, podczas gdy mogłoby to być proste zdanie: "Choroba powodowała poważne objawy u pacjentów").

Klisze

Kiedy fraza staje się tak powszechna, że traci swoje znaczenie, nazywa się ją banałem. Bardzo typowym przykładem jest "trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie" lub "last but not least", nie używaj ich w pismach akademickich.

Wielkie słowa

Używanie wielkich słów może brzmieć fantazyjnie, ale nie dodaje znaczenia, a raczej prowadzi do niemożności zrozumienia tematu.

Ogólnie używane przymiotniki i przysłówki

Odpowiednie przymiotniki i przysłówki mają wymierne znaczenie. Dlatego najlepiej jest używać słów, które opisują kontekst i są dokładne.

Słabość

Jeśli tekst jest zbyt rozwlekły, czytelnik musi przejrzeć więcej tekstu, aby znaleźć główne implikacje artykułu.

Ożywiaj słowa dzięki mocy wizualnej

Dokładnie, mamy wiele szablonów dla każdego rodzaju komunikacji wizualnej w nauce. Oszczędzaj czas, pracując mądrzej. Oferowane przez nas ilustracje można dostosować do konkretnych potrzeb, a do wyboru mamy szeroką gamę kategorii. Z Mind the GraphKomunikacja naukowa jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony