Akademik olarak yazarken, en kesin seçim çoğu zaman doğru olandır. İki kelime aynı fikri ifade edebiliyorsa, en kısa ve en net seçenek genellikle en akıllıca olanıdır. 

Ne yazılacağını seçme süreci çok fazla düşünmeyi gerektirir. Bir makale yazmak, bir konu seçmeyi, bir yöntem seçmeyi, kaynakları seçmeyi ve ana fikri oluşturmayı gerektirir; daha sonra, yazma zamanı geldiğinde, kelimeleri seçmek ve onları yapılandırmak.

Doğru kelimeleri seçmek bariz gibi görünse de doğru kelimeleri seçmek yazı tonunuzu ve içeriğinizi değiştirecektir. Kelimeleri bilinçli olarak seçmek için çeşitli yaklaşımlar vardır ve bu makalede bunları inceleyeceğiz.

Yazarken doğru kelimeleri seçmek neden önemlidir?

Kelimeler için iki tür anlam vardır: düzanlam ve yananlam. Tanım ve kullanım denotasyon olarak adlandırılır. Kelimeleri ilişkilendirmek, bağlamak ve kullanmak ise yan anlamları ile tanımlanır. Akademide kelime kullanımı söz konusu olduğunda, bu faktörler çok önemli olabilir.

Bir yayın yazarken, doğru kelimeleri kullanmak yayının etkinliği için çok önemlidir. Tıpkı diğer formlarda yazarken olduğu gibi, akademik olarak yazarken de seçimler yapmak zorunludur. Argümanınızı en doğru şekilde aktaran ifade, cümle ve hatta paragraf, yazarken seçmeniz gereken ilk şeydir. 

Kelime seçimi anlamlı veya çarpıcı olduğunda okuyucuların bir kavramı anlama olasılığı daha yüksektir. Bunun amacı kavramlara netlik kazandırmak, aktarmak ve geliştirmektir. Bir yazarın kelime seçimi yoluyla doğru bilgi aktarma becerisini sınırlayabilecek çeşitli faktörler vardır.

Gazetenizin potansiyelini artırmak için doğru kelimeleri ve doğru görselleri birlikte kullanın

Doğru görselleri kullanmak da en az doğru kelimeler kadar önemlidir. Başarılı bir bilim makalesi yayınlamak söz konusu olduğunda güzel tasarımlar ve bilimsel açıdan doğru görseller de belirleyici olabilir. Görsellerinizi kolayca oluşturmak ve çalışmanızı başka bir seviyeye taşımak için Mind the Graph'yi kullanmayı deneyin.

Kelime seçiminizde hata yapmaktan kaçınmanın en iyi yolları

Yanlış kullanılan kelimeler veya dilbilgisi yapıları kullandığınızda okuyucunuz ne demek istediğinizi anlamakta zorluk çekecektir. Bu sözcüklerde "belirsizlik", "muğlaklık" ya da "açık olmama" varsa, etkisiz olabilirler. Yazarlar ne söylemek istediklerini bilirler, ancak okuyucular sadece gerçekte ne söylediklerini bilirler. Bu nedenle, bu tür hatalar yapmaktan kaçınmak çok önemlidir. 

Kelime seçiminiz her zaman hedef kitlenizin anlayışına göre olmalıdır. Bu nedenle, akademik yazılarda argo, coğrafi terimler, sevecen ifadeler ve jargon kullanmak uygun değildir. Dinleyicinin anlaması konusunda belirsizlik içeren ifadelerden kaçının. 

Çalışmanızı redakte ederken okuyucularınızın bakış açısını aklınızda tutun. Konunuzla ilgili terminolojiyi eşleştirmek de önemlidir. Açıklık ve özlülük, bir yazar olarak güvenilirliğinizi sağlamanın yalnızca bir parçasıdır.

Çok fazla kelime kullanırsanız, kelimeler genellikle anlamınızı belirsizleştirebilir. Okunacak ve analiz edilecek daha fazla miktarda materyal, yazınızın okunmasını ve anlaşılmasını daha zor hale getirir. Yazınızda fazladan kelimeler varsa, bunları ortadan kaldırmaya çalışın.

Ses tonunuzu aşırı iddialı olmadan olumlu tutun. Yazarken beyin fırtınası yapmak istiyorsanız, eğik çizgi/seçenek tekniğini kullanabilirsiniz. Bir kelime veya cümlede takılıp kalırsanız, iki veya daha fazla alternatif yazın. Makaleniz için doğru ifade tonunu bulmanın en iyi yolu, en az iki şekilde yazmaktır.

Kelime seçimi örnekleri ve kılavuzu

Jargon

Jargon, okuyucunun yorumunu etkilemek için sözcüklerin veya ifadelerin anlaşılmaz, bazen de kasıtlı bir şekilde karıştırılmasıdır. Örnek: Hastalar, baş edemedikleri hastalıklar nedeniyle yüksek ateş ve birçok yan etkiden muzdaripti. (basit bir cümle olabilecekken aynı fikri açıklayan çok fazla kelime, "Hastalık hastalarda ciddi semptomlara neden oldu.")

Klişeler

Bir ifade anlamını yitirecek kadar yaygınlaştığında klişe olarak adlandırılır. Çok tipik bir örnek olarak "çim her zaman diğer tarafta daha yeşildir" veya "son fakat en az değil", akademik yazılarda kullanmayın.

Büyük Sözcükler

Büyük kelimeler kullanmak kulağa hoş gelebilir, ancak anlam katmaktan ziyade bir konunun anlaşılamamasına neden olur.

Genel olarak kullanılan sıfatlar ve zarflar

Uygun sıfatlar ve zarflar ölçülebilir anlamlar taşır. Bu nedenle, bağlamı tanımlayan ve doğru olan kelimeleri kullanmak en iyisidir.

Wordiness

Metniniz çok fazla kelime içeriyorsa, okuyucu makalenin ana çıkarımlarını bulmak için daha fazla metni gözden geçirmek zorunda kalır.

Görselliğin gücüyle kelimelere hayat verin

Kesinlikle, her tür bilim görsel iletişimi için birçok şablonumuz var. Daha akıllıca çalışarak zaman kazanın. Sunduğumuz illüstrasyonlar özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirilebilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir kategori yelpazesine sahibiz. İle Mind the Graphbilim iletişimi her zamankinden daha kolay. 

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar