Przygotowanie się do studiów magisterskich to coś więcej niż tylko aplikacja. Dobrze przygotowany list motywacyjny do szkoły wyższej może znacząco wpłynąć na szanse na przyjęcie. Dowiedz się, jak skomponować przekonujący list, który zaangażuje komisję rekrutacyjną i wyróżni Cię spośród innych kandydatów.

Ujawnienie celu życiorysu absolwenta szkoły średniej

List motywacyjny do Grad School nie jest jedynym listem dołączonym do aplikacji. Wprowadzenie wspiera Twoje osiągnięcia akademickie. Jest to okazja, aby zaprezentować swoją osobowość, zainteresowania i powiedzieć, dlaczego dobrze pasujesz do wybranego programu studiów podyplomowych.

Rodzaje listów motywacyjnych dla absolwentów

Odkryj wszechstronność listów motywacyjnych dla absolwentów:

1. Materiały informacyjne: Wyrazić ogólne zainteresowanie programem.

2. Artykuły skoncentrowane na badaniach: Zaangażuj się w konkretne projekty i dostosuj je do misji organizacji.

3. Niestandardowe strony: Dostosuj się do różnych układów, odpowiednio zmieniając tekst dla każdego projektu, aby zademonstrować dokładne dopasowanie.

Powiązany artykuł: Jak napisać skuteczny list motywacyjny do czasopisma?

Znaczenie prezentacji pracy dyplomowej

List motywacyjny na studia stanowi pomost między doświadczeniem, kwalifikacjami i oczekiwaniami absolwentów. To nie tylko kopia CV - to twoja narracja, przedstawiona własnymi słowami.

Kluczowe czynniki, które należy uwzględnić w liście motywacyjnym do szkoły wyższej

- Wprowadzenie osobiste: Krótko przedstaw się i opisz swoje wykształcenie.

- Zainteresowania badawcze: Podkreśl konkretne obszary zainteresowań i połącz je z celem organizacji.

- Cele nauczania: Określ swoje cele, aspiracje zawodowe i zamiary związane z programem.

- Dlaczego ten program: Opisz związek między ofertą programową a swoimi zainteresowaniami. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę konkretnego profesora, czy specjalny program, poszerz swoje zainteresowania.

- Wnioski: Podsumuj i wyraź wdzięczność za przemyślenia.

Przeprowadź burzę mózgów i stwórz plan

Większość osób wymieni nie wyróżniające się opisy wcześniejszej edukacji i załączników. To Twoja szansa, by się wyróżnić. Więc zróbmy to lepiej.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed rozpoczęciem pracy nad aplikacją lub jakimkolwiek kursem dla absolwentów, jest sporządzenie planu. Zastanów się, co chcesz powiedzieć w liście motywacyjnym i zapisz to.

Pamiętaj, że masz do dyspozycji tylko kilka akapitów i nie chcesz powtarzać informacji z własnych treści lub innych części aplikacji.

Struktura i formatowanie

Zredaguj swój list motywacyjny do szkoły wyższej w profesjonalny, jasny i zwięzły sposób. Należy pamiętać, że może on trafić do kilku czytelników i nie wszyscy z nich mogą być ekspertami w danej dziedzinie. Unikaj nadużywania żargonu technicznego lub branżowego.

Nagłówek z informacjami kontaktowymi

Znany również jako papier firmowy, powinien zawierać imię i nazwisko, zawód, adres, numer telefonu i adres e-mail.

Pozdrowienie

Porozmawiaj profesjonalnie z klientem, jeśli go znasz. W przeciwnym razie wystarczy zwykły "ulubiony komitet selekcyjny".

Akapit wprowadzający

Twoje otwarcie nadaje ton. Przyciągnij ich uwagę - być może własną historią lub zaskakującą akcją związaną z zainteresowaniem programem. Zacznij z hukiem!

Ciekawy pierwszy akapit sprawi, że będą chcieli przeczytać więcej. Powiedz coś ciekawego o sobie lub o swoich zainteresowaniach w danej społeczności. Przygotuj swój list, aby przekazać, dlaczego Ty i Twoja szkoła dla absolwentów pasujecie do siebie.

Krótko się przedstaw, omów swój obecny poziom akademicki i program, który chcesz poznać. Połącz swoje doświadczenia z celami programu. Pokaż im, w jaki sposób to, co zrobiłeś, przygotowuje ich do osiągnięcia celów.

Główne struktury

Wyraź swoje zainteresowanie programem. Daj im znać, dlaczego podoba Ci się ich konkretna oferta lub filozofia.

Sprecyzuj swoje umiejętności i omów, w jaki sposób pomogą ci one w osiągnięciu doskonałości na tym konkretnym kierunku studiów magisterskich, przytaczając przykłady z poprzednich doświadczeń akademickich, które ilustrują te umiejętności.

To nie wszystko, co wymieniasz; Chodzi o podkreślenie tego, co jest najbardziej wpływowe i najistotniejsze:

  • Wykształcenie i doświadczenie: Podkreśl swoje wykształcenie, w tym stopnie naukowe, wyróżnienia i powiązane kursy. Podkreśl doświadczenia badawcze, staże i publikacje, które pokazują Twoją wiedzę w danej dziedzinie. W miarę możliwości zapisz swój wskaźnik sukcesu. Odnieś te doświadczenia do swojego zainteresowania programem.
  • Zainteresowania i cele badawcze: Jasno określ swoje zainteresowania badawcze i skup się na konkretnych obszarach nauki. Omów, jak rozwinęły się te zainteresowania i dlaczego są one ważne dla twoich celów akademickich i zawodowych. Podkreśl, w jaki sposób program jest zgodny z tymi zainteresowaniami i wspiera Twoje aspiracje na przyszłość.

Upewnij się, że każdy list motywacyjny jest dostosowany specjalnie do firmy, dla której piszesz. Skontaktuj się z firmą, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Sprawdź stronę internetową firmy i inne zasoby online. Możesz również skorzystać z rozległej sieci absolwentów Massachusetts Institute of Technology (MIT) za pośrednictwem strony internetowej Centrum doradców absolwentów aby uzyskać wiedzę z pierwszej ręki, porady i spostrzeżenia na temat firmy.

Akapit zamykający

Wyjaśniłeś im, co sprawia, że jesteś świetnym kandydatem na ten konkretny program studiów podyplomowych i dałeś im umiejętności i doświadczenie, aby to poprzeć. Następnym krokiem jest pokazanie im, że nie wyrzucasz tylko ogólnych aplikacji do każdej szkoły.

Wesprzyj list motywacyjny absolwenta mocnymi słowami i wyjaśnij, dlaczego ich program do Ciebie przemawia. Potwierdź swoje zainteresowanie i uznanie oraz wyraź zainteresowanie ponowną rozmową podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Postscriptum lub odręczne pismo

Powiedz rekruterowi, że czekasz na odpowiedź i że jesteś zawsze dostępny pod podanymi danymi kontaktowymi. Możesz powiedzieć, że z przyjemnością umówisz się na rozmowę kwalifikacyjną, osobistą lub zdalną, lub że z chęcią podejmiesz nawet nieformalną rozmowę telefoniczną. Napisz uprzejme oświadczenie końcowe wyrażające wdzięczność i gotowość do dalszej dyskusji.

Zakończ podpisami takimi jak "Z poważaniem", "Wszystko jest najlepsze" lub innym odpowiednim zakończeniem. Następnie dodaj spację i podaj swoje imię i nazwisko.

Najlepszy format listu motywacyjnego

Dobrze skonstruowany list motywacyjny zawiera plany, zasady i procedury. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że w prawie wszystkich przypadkach okładka powinna mieć tylko jedną stronę. W rzadkich przypadkach dwustronicowe okładki mogą być uznane za dopuszczalne, ale ryzykowne. W większości przypadków musisz przyciąć tłuszcz z papieru, aby zmieścił się na pierwszej stronie.

Wymagania dotyczące czcionki i odstępów

  • Wybierz profesjonalną czcionkę, która jest łatwa do odczytania, taką jak Arial, Times New Roman lub Calibri. Konsekwencja w wyborze czcionki w całym liście motywacyjnym zapewnia profesjonalny wygląd.
  • Aby zapewnić czytelność, należy używać czcionek o rozmiarze 11 lub 12. Unikaj używania zbyt małych lub zbyt fantazyjnych czcionek, ponieważ mogą one odwracać uwagę od treści i utrudniać czytanie listu.
  • Zachowaj 1,5 odstępu między wierszami, aby zapewnić czytelność. Odpowiednie odstępy między akapitami zapewniają czysty i uporządkowany wygląd.

Polerowanie i korekta

Przejrzyj techniczne części tekstu: upewnij się, że akapity dobrze do siebie pasują i że nie popełniłeś żadnych oczywistych błędów gramatycznych, ortograficznych lub pisowni.

1. Przeczytaj uważnie swój list. Literówka lub błąd gramatyczny może odwrócić uwagę od wiadomości. Upewnij się, że list został sprawdzony trzykrotnie.

2. Czy masz przyjaciela lub mentora, który przejrzy Twój artykuł? Szukaj opinii i bądź otwarty: świeże spojrzenie może wychwycić rzeczy, które przeoczyłeś..

3. Upewnij się, że Twój list jest jasny, zwięzły i płynny. Dobrze skonstruowany dokument jest łatwy do przeczytania i zrozumienia. Jasność powinna być kluczowa.

Ostatnie wskazówki dotyczące skutecznego listu motywacyjnego dla absolwentów

  1. Przepisz treść listu w jednym lub dwóch zdaniach. Przypomnij, dlaczego podoba ci się program.
  2. Nie wyolbrzymiaj ani nie wyobrażaj sobie doświadczeń. Bądź szczery i prawdomówny.
  3. Okazuj entuzjazm i wiarę w swoje umiejętności, nie popadając przy tym w przesadną dumę.
  4. Zapoznaj się z kilkoma szablonami listów motywacyjnych i przykładowymi listami w poszukiwaniu inspiracji.
  5. Zapoznaj się z zasobami internetowymi lub książkami, aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące tworzenia wyjątkowego artykułu.

Powiązany artykuł: Kariera akademicka - utrzymuj się z nauki

Czego specjaliści HR szukają w listach od naukowców?

Zdjęcie wykonane przez Christina @ wocintechchat.com na Unsplash

Specjaliści HR, menedżerowie ds. doskonałości akademickiej, starannie przeglądają życiorysy pod kątem konkretnych wskaźników przydatności kandydata na studia magisterskie Każda kategoria, starannie opracowana jako list motywacyjny, wskazuje na zgodność kandydata z typem systemu.

Wszystko, co zostało podkreślone w dokumencie - czy to jasność w określaniu celów, silny związek między przeszłymi doświadczeniami a przyszłymi ambicjami, czy też zwięzłe wykazanie dopasowania do kultury organizacji - pozwala specjalistom HR uzyskać całościowy obraz wkładu, jaki może wnieść kandydat.

Taki list zawiera esencję tego, czego specjaliści HR starannie poszukują - jasną narrację, która maluje wyraźny obraz celów kandydata, który nie jest jednak zgodny z aspiracjami programu.

1. Dostosowanie do celów programu

Specjaliści HR poszukują kandydatów, których życiorysy pokazują, w jaki sposób ich aspiracje zawodowe są zgodne z celami programu studiów podyplomowych. Na przykład, podkreślenie, w jaki sposób zainteresowanie badaniami dobrze współgra z naciskiem programu na zrównoważony rozwój środowiska.

2. Badania i personalizacja

Kandydaci, którzy zagłębiają się w instytucję, jej wykładowców i specyfikę programu, wyróżniają się. Na przykład wykładowcy wspominający o ostatnich publikacjach lub opisujący specjalne projekty programu podkreślają dokładność i indywidualizację badań.

3. Wykazanie dopasowania

Specjaliści HR szukają dowodów na to, że kandydaci rozumieją kulturę, wartości i styl nauczania szkoły. Uczciwe wyniki są wzmacniane poprzez narrację, która odzwierciedla etos organizacji lub opiera się na wspólnych wartościach

4. Jasność i zaangażowanie

Dobrze skonstruowany i angażujący styl pisania jest odpowiedni dla specjalistów HR. Na przykład, zacznij od fascynującej historii lub historii, która prowadzi bezpośrednio do motywacji stojącej za Twoją kampanią.

5. Jakość ponad ilość

Skupienie się na kilku wysokiej jakości doświadczeniach zamiast wymieniania wielu aktywności przyciąga ekspertów. Szczegóły dotyczące wpływowych doświadczeń bezpośrednio związanych z aspiracjami ujawniają jakość, a nie ilość.

6. Autentyczność i pasja

Prawdziwa autentyczność i pasja do dziedziny i programu przejmuje kontrolę nad specjalistami HR. Dzielenie się osobistymi anegdotami lub momentami transformacji, które zapoczątkowały Twoją pasję, przekazuje autentyczność.

7. Profesjonalizm i dbałość o szczegóły

Demonstruje profesjonalizm poprzez zachowanie profesjonalnego głosu oraz dbałość o formatowanie i gramatykę. Kładzie nacisk na dbałość o szczegóły, aby zapewnić, że dokument jest wolny od błędów i uporządkowany.

Czytaj także: 11 najlepszych narzędzi do sprawdzania gramatyki dla pisania akademickiego

8. Jasne sformułowanie celów

Zapewnia sposób definiowania krótko- i długoterminowych celów edukacyjnych i zawodowych. Na przykład kładzie nacisk na przejrzystość, wyjaśniając, w jaki sposób program pasuje do celów i aspiracji użytkownika. 

9. Połączenie doświadczeń

Lider jest wzmacniany poprzez skuteczne łączenie przeszłych doświadczeń z przyszłymi celami edukacyjnymi i zawodowymi. Podkreślaj powiązania, które pokazują, w jaki sposób dane doświadczenie ukształtowało Twoje cele i przygotowało Cię do danej roli.

10. Szczere zainteresowanie i wdzięczność

Wyrażenie szczerego zainteresowania programem i wdzięczności za możliwość ubiegania się o pracę tworzy pozytywną perspektywę. Spersonalizowane uznanie poprzez podkreślenie konkretnych aspektów programu dodatkowo odzwierciedla prawdziwe zainteresowanie.

Zwiększ swoje możliwości

Poniższe strony internetowe oferują różnorodne perspektywy i zasoby, zapewniając kompleksowe wskazówki dotyczące projektowania atrakcyjnych listów motywacyjnych dla absolwentów szkół wyższych.

The Princeton Review

The Princeton Review oferuje kompleksowe przewodniki i wskazówki dotyczące tworzenia skutecznych listów motywacyjnych dla absolwentów. Ich zasoby obejmują różne aspekty, od struktury listu po dostosowanie go do różnych programów.

Graduate Schools Magazine

Graduate Schools Magazine zapewnia wgląd w proces aplikacji, w tym szczegółowe artykuły na temat pisania listów motywacyjnych specjalnie dla absolwentów szkół wyższych. Oferuje wskazówki i przykłady krok po kroku.

Muza

Muza zawiera artykuły i porady ekspertów dotyczące rozwoju kariery, w tym wskazówki i szablony do tworzenia wyróżniających się listów motywacyjnych dla absolwentów. Ich zasoby skierowane są do różnych odbiorców i oferują praktyczne strategie.

Przygotowanie do testu Kaplan

Przygotowanie do testu Kaplan prowadzi różne aspekty procesu aplikacyjnego, w tym porady dotyczące pisania atrakcyjnych listów motywacyjnych dla absolwentów szkół wyższych. Ich platforma oferuje strategie wywierania silnego wrażenia.

Uniwersyteckie Centra Kariery (właściwe dla poszczególnych uniwersytetów)

Wiele uniwersyteckich centrów kariery, takich jak Biuro Karier Harvardu lub Stanford Career Education, oferują zasoby online i wskazówki dotyczące pisania skutecznych listów motywacyjnych dla absolwentów. Zasoby te są dostosowane do standardów i wymagań poszczególnych uczelni.

Wzmocnij swoje badania dzięki Mind the Graph!

Mind the Graph to dedykowana platforma dostosowana do potrzeb badaczy takich jak Ty. Pozwól nam pomóc Ci przekształcić Twoje dane badawcze w urzekające abstrakty graficzne. Nasza platforma oferuje prostotę, a nawet odrobinę zabawy, gdy potrzebujesz przerwy. Subskrybuj Mind the Graph już dziś i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich naszych szablonów. Potrzebujesz ikon specyficznych dla badań? Nasi eksperci są tutaj, aby stworzyć je specjalnie dla Ciebie. Pozwól nam usprawnić Twój proces, oszczędzając czas i pozostawiając trwałe wrażenie na odbiorcach.

ilustracje naukowe
logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony