Ubieganie się o przyjęcie do szkoły wyższej może być zarówno ekscytujące, jak i onieśmielające. Chociaż realizowanie swoich pasji i dalsza edukacja to ekscytujące perspektywy, ubieganie się o programy może być wyzwaniem.

Istnieje wiele elementów, które składają się na udaną aplikację do szkoły średniej, od napisania idealnego osobistego oświadczenia po zabezpieczenie mocnych listów polecających. Przy odpowiednim podejściu i nastawieniu można cieszyć się satysfakcjonującym i satysfakcjonującym doświadczeniem podczas ubiegania się o przyjęcie do szkoły średniej.

Aby pomóc Ci w poruszaniu się po procesie rekrutacji na studia podyplomowe, podamy Ci wskazówki i strategie dotyczące wyszukiwania programów, wzmacniania materiałów aplikacyjnych i tego, czego możesz się spodziewać po procesie aplikacyjnym. Możesz skorzystać z tego przewodnika, aby zmaksymalizować swoje szanse na przyjęcie i osiągnąć swoje cele akademickie i zawodowe, bez względu na to, gdzie jesteś w procesie aplikacyjnym, niezależnie od tego, czy już go ukończyłeś, czy dopiero go rozpocząłeś.

Wybór programu i jego analiza

Proces ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej obejmuje badanie i wybór programów. Przed złożeniem wniosku należy rozważyć swoje priorytety, cele i czynniki, które najbardziej cenisz w programie. Niektóre z tych czynników mogą obejmować między innymi lokalizację, wielkość programu, doświadczenie wykładowców, możliwości badawcze i opcje finansowania. Aby dowiedzieć się więcej o programach, zapoznaj się z nimi online i przeczytaj ich materiały, w tym biografie wykładowców i zainteresowania badawcze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie, świetną alternatywą jest rozmowa z obecnymi studentami i absolwentami. Możesz także nawiązać kontakty z członkami wydziału i przedstawicielami ds. rekrutacji, uczestnicząc w targach szkół wyższych i sesjach informacyjnych. Podczas zawężania listy potencjalnych kierunków studiów warto wziąć pod uwagę ich reputację, status akredytacji i wyniki zawodowe. Ostatecznie wybrany program powinien spełniać zarówno cele akademickie, jak i zawodowe, a także zapewniać możliwości rozwoju i rozwoju osobistego.

Aby pomóc Ci uporządkować wszystkie informacje, utwórz arkusz kalkulacyjny Excel, który da Ci pełną perspektywę, biorąc pod uwagę te punkty: 

 • Czynniki wyboru programu
 • Cele i priorytety
 • Wydział i programy badawcze
 • Informacje zwrotne od byłych i obecnych studentów

Przykład arkusza Excel

ProgramTerminStatus aplikacjiSkładniki aplikacjiOtrzymane materiałyWywiad?DecyzjaPlusyWady
Harvard06/15/23Nie uruchomionoOświadczenie osobiste, GRE, transkrypcje, LOR2 z 3 LORTakNIE DOTYCZYSzanowany program z doskonałymi możliwościami badawczymiNiezwykle konkurencyjne, drogie

Opracowanie solidnych materiałów aplikacyjnych w celu ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej

Aby wyróżnić się z tłumu konkurencyjnych kandydatów na studia magisterskie, musisz opracować solidne materiały aplikacyjne. Ważnym elementem silnej aplikacji jest przekonujące osobiste oświadczenie podkreślające odpowiednie doświadczenia, osiągnięcia i cele. Powody podjęcia studiów podyplomowych i sposób, w jaki program pomoże ci osiągnąć cele akademickie i zawodowe, powinny być jasno sformułowane.

Ponadto możesz wykazać swoje kwalifikacje do programu, podkreślając swoje odpowiednie doświadczenie i osiągnięcia. Przykładem może być projekt badawczy, staż, doświadczenie zawodowe, publikacja lub inne istotne osiągnięcia. Ważne jest również, aby w ramach materiałów aplikacyjnych uzyskać silne rekomendacje od osób, które mogą mówić o twoich umiejętnościach i potencjale do odniesienia sukcesu w programie.

Aby wywrzeć silne wrażenie na komisji rekrutacyjnej, dostosuj swoje materiały aplikacyjne do każdego programu i pokaż, że pasujesz do wartości i celów programu. Dobrze przygotowana aplikacja zwiększa szanse na przyjęcie do szkoły dla absolwentów poprzez dostarczenie przemyślanych, dobrze przygotowanych informacji.

Pamiętaj, aby:

 • Stwórz osobiste oświadczenie, które będzie się wyróżniać;
 • Dołącz prezentację swojego odpowiedniego doświadczenia i osiągnięć;
 • Przedstaw solidne listy polecające;
 • Sprawdź przygotowanie i rejestrację testów (GRE, GMAT, LSAT, IELTS itp.) zgodnie z wymaganiami dla każdego programu.
 • Dostosuj swoje materiały aplikacyjne do programu, do którego aplikujesz.

Przechodzenie przez proces rekrutacji

Przyjęcie do szkoły średniej może być trudnym i stresującym procesem, ale istnieją kroki, które można podjąć, aby uczynić go łatwiejszym i mniej stresującym. Zorganizowanie i dotrzymywanie terminów jest jednym z kluczy do sukcesu. Śledź wymagania każdego programu, terminy i materiały aplikacyjne za pomocą arkusza kalkulacyjnego lub narzędzia do planowania. W ten sposób będziesz w stanie priorytetyzować zadania i upewnić się, że nie przegapisz żadnych ważnych terminów.

Utrzymywanie kontaktu z biurem rekrutacyjnym jest również ważną częścią procesu rekrutacji. Nie wahaj się poprosić biura rekrutacyjnego o wyjaśnienie, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące procesu aplikacji. Podobnie, powinieneś dokładnie przygotować się do wszelkich przesłuchań i rozmów kwalifikacyjnych. Pokaż, że jesteś naprawdę zainteresowany programem, ćwicząc typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i wcześniej zapoznając się z programem i członkami wydziału.

Ostatnim przypomnieniem jest zadbanie o siebie podczas tego procesu. Aby zapobiec wypaleniu i utrzymać ogólne samopoczucie, zaplanuj czas na czynności związane z dbaniem o siebie, w tym ćwiczenia, czas dla rodziny i hobby.

Harmonogram procesu składania wniosków

Oś czasuLista rzeczy do zrobienia
12 miesięcy Przed upływem terminu składania wniosków- Zdecyduj, które programy są dla Ciebie najlepsze, badając je;
- W razie potrzeby przystąp do standardowych testów (GRE, GMAT, LSAT itp.);
- Powinieneś zacząć przygotowywać swoje osobiste oświadczenie już teraz.
8 miesięcy Przed upływem terminu składania wniosków- Sporządź ostateczną listę programów, do których chcesz aplikować;
- Uzyskaj listy polecające od profesorów, mentorów i przełożonych;
- Jeśli wymagane są jakiekolwiek warunki wstępne lub kursy, należy je ukończyć;
- Nieustannie poprawiaj swoje osobiste oświadczenie.
6 miesięcy Przed upływem terminu składania wniosków- Jeśli musisz przesłać dodatkowe materiały, takie jak życiorys, CV lub próbkę pisania, przygotuj je również;
- Sprawdź swoją znajomość języka i zarejestruj się na testy, które musisz zdać;
- W razie potrzeby popraw swoje oświadczenie osobiste.
3 miesiące Przed upływem terminu składania wniosków- Wypełnij materiały aplikacyjne każdego programu;
- Upewnij się, że osoby rekomendujące przesłały listy polecające;
- W razie potrzeby przygotuj się do rozmów kwalifikacyjnych lub przesłuchań.
1 Miesiąc Przed upływem terminu składania wniosków- Upewnij się, że wszystkie materiały aplikacyjne zostały skompletowane i przesłane przed upływem terminu;
- W razie potrzeby skontaktuj się z biurem rekrutacyjnym, aby sprawdzić status swojej aplikacji.

Konieczne może być dostosowanie tego harmonogramu w zależności od osobistych okoliczności i konkretnych wymagań programu. Jako ogólny przewodnik, zapewnia on zorganizowane i terminowe podejście do aplikacji na studia. Ponadto ważne jest, aby pamiętać, czy aplikacja jest odnawialna, czy nie.

Ostateczne wskazówki dotyczące aplikowania do szkoły wyższej

 • Dostosuj swoje materiały aplikacyjne: Ponieważ każdy program dla absolwentów ma swoje własne wymagania, materiały aplikacyjne (takie jak osobiste oświadczenie) powinny być do niego dostosowane. Upewnij się, że Twoje materiały aplikacyjne pokazują, że jesteś dobrze dopasowany i zainteresowany programem, a także jego wykładowcami i możliwościami badawczymi.
 • Podkreśl swoje osiągnięcia i doświadczenia: Komisje rekrutacyjne poszukują kandydatów z osiągnięciami i potencjałem na przyszły sukces. Wykorzystaj swoje osiągnięcia, doświadczenia i umiejętności, podkreślając swoje kwalifikacje do programu.
 • Uzyskaj informacje zwrotne i porady: Porozmawiaj z profesorami, mentorami lub innymi zaufanymi doradcami, aby uzyskać opinie i porady. Mogą oni dopracować Twoje materiały aplikacyjne i zwiększyć Twoje szanse na przyjęcie.
 • Zaplanuj rozmowy kwalifikacyjne: Proces rekrutacji na niektóre programy dla absolwentów obejmuje rozmowy kwalifikacyjne. Przygotuj się na możliwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej z wyprzedzeniem, badając program. Upewnij się, że przećwiczysz swoje odpowiedzi i weź pod uwagę swoje osiągnięcia, cele i zainteresowanie programem.
 • Nie daj się zniechęcić niepowodzeniom i odrzuceniom: Studia mogą być konkurencyjnym i wymagającym procesem, ale staraj się nie zniechęcać przeszkodami lub odrzuceniami. Upewnij się, że jesteś pozytywnie nastawiony i udoskonalaj swoje materiały aplikacyjne i podejście w miarę postępów. Ważne jest, aby pamiętać, że wytrwałość i determinacja są kluczem do sukcesu.

Wyróżnij swoją publikację dzięki profesjonalnemu projektowi

Z Mind The Graph, możesz sprawić, że Twoja praca będzie wyróżniać się na tle innych. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie ilustracji do badań jest wykonanie zaledwie kilku prostych kroków. Dostępna jest szeroka gama ilustracji do wyboru. Dzięki kilku prostym krokom możesz być najlepszym przekazicielem nauki!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony