Dzień Matki przypada na różne dni w zależności od kraju, w którym jest obchodzony. APonieważ mamy użytkowników z całego świata, nie możemy mówić tylko o jednym konkretnym dniu. Tak więc, lPorozmawiajmy o maju, miesiącu matek. Co to znaczy być matką i naukowcem oraz jakie są postępy w badaniach nad zdrowiem kobiet. 

"Często byłem pytany, zwłaszcza przez kobiety, jak mogłem pogodzić życie rodzinne z karierą naukową. Cóż, nie było to łatwe".

       -Maria Skłodowska Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla i matka córki, Irène Joliot-Curie, która również otrzymała Nagrodę Nobla.

 

Aby uczcić Dzień Matki krytyczną analizą tego, co oznacza bycie matką z życiem naukowym w XXI wieku, wybraliśmy 5 najlepszych artykułów na temat macierzyństwa i nauki:

01. Bycie matką i naukowcem

Natura wyjątkowa: kobietamówi o przepaści między płciami i sposobach jej zniwelowania. Pomimo pewnego postępu, kobiety naukowcy nadal otrzymują niższe wynagrodzenie, rzadziej awansują, zdobywają mniej grantów i częściej rezygnują z badań niż podobnie wykwalifikowani mężczyźni. Powody są różne - od jawnej i ukrytej dyskryminacji po nieuniknioną zbieżność lat produktywnych i reprodukcyjnych.

Z kilkoma artykułami, jeden w szczególności dotyczy młodych kobiet będących naukowcami i matkami.

Mónica Bettencourt-Dias jest biologiem, który bada i dzieli się zawiłościami komórki. W 2006 roku założyła własne laboratorium w Gulbenkian Institute of Science w Oeiras. Jej życie zmieniło się kilka lat temu wraz z długo oczekiwanym pojawieniem się adoptowanej rocznej córki. Kliknij tutaj, aby przeczytać.

02. Płeć, macierzyństwo, kariera i wynagrodzenie

Artykuł z Rozmowa: Kobiety zarabiają mniej po okresie macierzyństwa pokazują nam, że musimy wiele zmienić, aby stworzyć przestrzeń pracy równą płci. To, co ekonomiści nazywają "różnicą w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn", czyli różnicą między zarobkami kobiet i mężczyzn o podobnych kwalifikacjach za porównywalną pracę, dotyczy również rodzicielstwa. Niestety, w XXI wieku kobiety zarabiają mniej po urodzeniu dzieci, pomimo silnych kwalifikacji.

dzień matki

 

03. Kobiety w nauce: Są też dobre wiadomości.

Nie są to jednak tylko złe wieści. Kobiety mają teraz relatywnie więcej miejsca w nauce i przełamują bariery niesamowitą pracą. Nature promuje 2018 Konkurs fotograficzny #ScientistAtWork. Celem jest uczczenie różnorodności i znaczenia badań, którym naukowcy poświęcają ogromną część swojego życia. Konkurs nie jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet naukowców. Jednak zwycięzcą konkursu było zdjęcie kobiety biologa morskiego, a fotografem jest również kobieta.

Proszę, spójrz na te zdjęcia kobiet w nauce, aby poprawić sobie dzień:

 

Naukowiec dokonujący pomiarów na plaży obok żółwia skórzastego

Biolog morski Callie Veelenturf klęczy z żółwiem morskim

Naukowcy pracujący na wielokolorowych równinach solnych

Mikrobiolog Hugo Moors i geolog Mieke De Craen z Belgijskiego Centrum Badań Jądrowych w Mol pobierają próbki z wulkanicznych słonych równin północnej Etiopii, jednego z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi.

Kobieta trzymająca antenę w górach

Ekolog Hae Yeong Ryu z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku śledzi populacje wiewiórek ziemnych w lipcu 2014 roku na Gothic Mountain w Kolorado - około 600 metrów nad Rocky Mountain Biological Laboratory.

04. Macierzyństwo i niepłodność na przestrzeni wieków

Artykuł Niepłodność na przestrzeni wieków - i jak zapłodnienie in vitro zmieniło sposób, w jaki o niej myślimy z Rozmowa opowiada o Louise Brown, pierwszym dziecku urodzonym przy użyciu techniki zapłodnienia in vitro (IVF) rankiem 27 lipca 1978 roku i dokonuje analizy tego, co zmieniło się w ciągu czterdziestu lat.

 

dzień matki

Louise Brown, w 2013 roku, trzymająca słoik, w którym inkubowano jej zarodek.

05. Nowe odkrycia w ginekologii, położnictwie i zdrowiu kobiet:

Aby dać osobom, które przeżyły raka, szansę na poczęcie, naukowcy projektują sztuczne jajniki. Celem jest umieszczenie mieszków włosowych pacjentów w specjalnie zaprojektowanej macierzy tkankowej i ponowne umieszczenie ich po zabiegu.

Jak powiedziała Marie Curie, nie jest łatwo być kobietą z życiem rodzinnym i karierą naukową, ale widzimy wysiłki, aby to zmienić. Tutaj w Mind the Graph wierzymy, że nauka musi mieć więcej miejsca dla matek i kobiet w ogóle. Wtedy możemy uczynić świat lepszym miejscem.

Cały zespół Mind the Graph życzy szczęśliwego Dnia Matki. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli więcej powodów do świętowania tego dnia.

Aby zobaczyć więcej postów z okazji Dnia Matki kliknij tutaj

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony