Deň matiek pripadá na rôzne dni v závislosti od krajiny, v ktorej sa oslavuje. AMáme používateľov z celého sveta, nemôžeme hovoriť len o jednom konkrétnom dni. Takže, lPorozprávajme sa o máji, mesiaci matiek. Čo znamená byť matkou a vedkyňou a aké sú zlepšenia vo výskume zdravia žien. 

"Často sa ma pýtali, najmä ženy, ako môžem zladiť rodinný život s vedeckou kariérou. No, nebolo to ľahké."

       -Marie Skłodowska Curie, dvojnásobná nositeľka Nobelovej ceny a matka dcéry Irène Joliot-Curie, ktorá tiež získala Nobelovu cenu

 

Na oslavu Dňa matiek sme vybrali 5 najlepších článkov o materstve a vede, v ktorých sme kriticky analyzovali, čo znamená byť matkou v 21. storočí:

01. Byť matkou a vedkyňou

Prírodný špeciál: ženahovorí o rozdieloch medzi mužmi a ženami a o tom, ako ich odstrániť. Napriek určitému pokroku sú vedkyne stále menej platené, menej povyšované, získavajú menej grantov a častejšie odchádzajú z výskumu ako rovnako kvalifikovaní muži. Príčiny sú rôzne, od otvorenej a skrytej diskriminácie až po nevyhnutný súbeh produktívneho a reprodukčného veku.

Obsahuje niekoľko článkov, z ktorých jeden je venovaný mladým ženám ako vedkyniam a matkám.

Mónica Bettencourt-Dias je biologička, ktorá skúma a zdieľa zložitosti bunky. V roku 2006 si založila vlastné laboratórium na Gulbenkianovom vedeckom inštitúte v Oeiras. Jej život sa zmenil pred niekoľkými rokmi s dlho očakávaným príchodom jej adoptovanej ročnej dcéry. Kliknutím sem si môžete prečítať.

02. Rod, materstvo, kariéra a plat

Článok z Rozhovor: Ženy po materstve zarábajú menej nám ukazujú, že musíme veľa zmeniť, aby sme vytvorili pracovný priestor s rovnakým zastúpením mužov a žien. To, čo ekonómovia nazývajú "rodovým mzdovým rozdielom", teda rozdielom medzi tým, čo muži a ženy s podobnou kvalifikáciou zarábajú za porovnateľnú prácu, sa týka aj rodičovstva. Žiaľ, v 21. storočí ženy zarábajú menej po tom, čo majú deti, napriek silným referenciám.

Deň matiek

 

03. Ženy vo vede: Sú aj dobré správy.

Neexistujú však len zlé správy. Ženy majú teraz vo vede relatívne viac priestoru a úžasnou prácou prekonávajú bariéry. Príroda podporuje 2018 Fotografická súťaž #ScientistAtWork. Cieľom je osláviť rozmanitosť a dôležitosť výskumu, ktorému vedci venujú obrovskú časť svojho života. Súťaž nie je určená len pre vedkyne. Víťazom súťaže sa však stala fotografia morskej biologičky a fotografka je tiež žena.

Pozrite si tieto fotografie žien vo vede, aby ste si zlepšili deň:

 

Vedec meria na pláži vedľa morskej korytnačky

Morská biologička Callie Veelenturfová kľačí s morskou korytnačkou

Výskumníci pracujúci na pestrofarebných soľných pláňach

Mikrobiológ Hugo Moors a geologička Mieke De Craenová z Belgického centra pre jadrový výskum v Mole odoberajú vzorky zo sopečných soľných plání v severnej Etiópii, ktoré sú jedným z najextrémnejších prostredí na Zemi.

Žena držiaca anténu v horách

Ekológ Hae Yeong Ryu z Univerzity Stony Brook v New Yorku sleduje populáciu veveričiek zemných v júli 2014 na hore Gothic v Colorade - približne 600 metrov nad biologickým laboratóriom Rocky Mountain.

04. Materstvo a neplodnosť v priebehu vekov

Článok Neplodnosť v priebehu vekov - a ako IVF zmenilo náš pohľad na ňu z adresy Konverzácia hovorí o Louise Brownovej, prvom dieťati narodenom technikou umelého oplodnenia (IVF) ráno 27. júla 1978, a analyzuje, čo sa za štyridsať rokov zmenilo.

 

Deň matiek

Louise Brownová v roku 2013 drží nádobu, v ktorej bolo inkubované jej embryo.

05. Nové objavy v gynekológii, pôrodníctve a zdraví žien:

Poskytnúť ľuďom, ktorí prežili rakovinu, šancu otehotnieť, vedci navrhujú umelé vaječníky. Cieľom je umiestniť folikuly pacientov do špeciálne navrhnutej tkanivovej matrice a po ošetrení ich opäť vložiť.

Ako povedala Marie Curie, nie je ľahké byť ženou s rodinným životom a vedeckou kariérou, ale vidíme snahy o zmenu. V Mind the Graph si myslíme, že vo vede musí byť viac priestoru pre matky a ženy všeobecne. Potom môžeme urobiť svet lepším miestom.

Celý tím Mind the Graph vám praje šťastný deň matiek. Dúfame, že v budúcnosti budeme mať viac dôvodov na oslavu tohto dňa.

Ak chcete vidieť viac príspevkov ku dňu matiek kliknite sem

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny