Anneler günü, kutlandığı ülkelere göre farklı günlere denk gelmektedir. Aünyanın dört bir yanından kullanıcılarımız var, sadece belirli bir günden bahsedemeyiz. Yani, benAnneler ayı olan Mayıs hakkında konuşalım. Anne ve bilim insanı olmak ne anlama geliyor ve kadın sağlığı araştırmalarındaki gelişmeler nelerdir? 

"Özellikle kadınlar tarafından, bilimsel bir kariyer ile aile hayatını nasıl bağdaştırabildiğim sık sık sorgulandı. Bu hiç de kolay olmadı."

       -Marie Skłodowska Curie, iki kez Nobel Ödülü kazanmış ve kendisi gibi Nobel Ödülü kazanan kızı Irène Joliot-Curie'nin annesi

 

Anneler Günü'nü 21. yüzyılda bilimle iç içe bir anne olmanın ne anlama geldiğine dair eleştirel bir analizle kutlamak için annelik ve bilim üzerine en iyi 5 makalemizi seçtik:

01. Anne ve bilim insanı olmak

Özel doğa: kadıncinsiyet uçurumu ve bunun nasıl kapatılacağı hakkında konuşuyor. Bazı ilerlemelere rağmen, kadın bilim insanları hala daha az ücret alıyor, daha az terfi ediyor, daha az hibe kazanıyor ve benzer niteliklere sahip erkeklere göre araştırmayı bırakma olasılıkları daha yüksek. Bunun nedenleri açık ve gizli ayrımcılıktan, üretkenlik ve üreme yıllarının kaçınılmaz çakışmasına kadar uzanıyor.

Birkaç makalenin yer aldığı kitapta, özellikle genç kadınların bilim insanı ve anne olmasıyla ilgili bir makale bulunuyor.

Mónica Bettencourt-Dias, hücrenin inceliklerini araştıran ve paylaşan bir biyologdur. 2006 yılında Oeiras'taki Gulbenkian Bilim Enstitüsü'nde kendi laboratuvarını kurdu. Birkaç yıl önce evlat edindiği bir yaşındaki kızının uzun zamandır beklenen gelişiyle hayatı değişti. Okumak için buraya tıklayın.

02. Cinsiyet, annelik, kariyer ve maaş

Bu makale Konuşma: Kadınlar annelikten sonra daha az kazanıyor bize eşit bir cinsiyet çalışma alanı yaratmak için değiştirmemiz gereken çok şey olduğunu gösteriyor. Ekonomistlerin "cinsiyetler arası ücret farkı" olarak adlandırdığı, benzer niteliklere sahip kadın ve erkeklerin benzer işler karşılığında kazandıkları arasındaki fark, ebeveynlikle de ilgilidir. Ne yazık ki 21. yüzyılda kadınlar, güçlü niteliklere sahip olmalarına rağmen çocuk sahibi olduktan sonra daha az kazanıyor.

ANNELER GÜNÜ

 

03. Bilim dünyasında kadınlar: İyi haberler de var.

Ancak haberler sadece kötü değil. Kadınlar artık bilimde göreceli olarak daha fazla yer alıyor ve inanılmaz bir çalışmayla engelleri aşıyorlar. Nature 2018'i tanıtıyor #ScientistAtWork fotoğraf yarışması. Amaç, bilim insanlarının hayatlarının büyük bir bölümünü adadıkları araştırmaların çeşitliliğini ve önemini kutlamaktır. Yarışma sadece kadın bilim insanları için değil. Ancak, yarışmanın kazananı bir kadın deniz biyoloğunun fotoğrafıydı ve fotoğrafçı da bir kadındı.

Lütfen, gününüzü daha iyi hale getirmek için bilim kadınlarının bu fotoğraflarına bakın:

 

Bir deri sırtlı deniz kaplumbağasının yanındaki kumsalda ölçüm yapan bilim insanı

Deniz biyoloğu Callie Veelenturf bir deniz kaplumbağası ile diz çöküyor

Araştırmacılar çok renkli tuz ovalarında çalışıyor

Mol'daki Belçika Nükleer Araştırma Merkezi'nden mikrobiyolog Hugo Moors ve jeolog Mieke De Craen, Dünya üzerindeki en ekstrem ortamlardan biri olan kuzey Etiyopya'nın volkanik tuz ovalarından örnekler alıyor.

Dağlarda anten tutan kadın

New York'taki Stony Brook Üniversitesi'nden ekolog Hae Yeong Ryu, Temmuz 2014'te Colorado'daki Gothic Dağı'nda - Rocky Dağı Biyoloji Laboratuvarı'nın yaklaşık 600 metre yukarısında - yer sincabı popülasyonlarını takip ediyor.

04. Çağlar Boyunca Annelik ve Kısırlık

Makale Çağlar boyunca kısırlık - ve IVF'in bu konudaki düşüncelerimizi nasıl değiştirdiği gelen Sohbet in-vitro fertilizasyon (IVF) tekniği kullanılarak 27 Temmuz 1978 sabahı dünyaya gelen ilk çocuk olan Louise Brown'dan bahsediyor ve kırk yılda nelerin değiştiğinin analizini yapıyor.

 

ANNELER GÜNÜ

Louise Brown, 2013 yılında, içinde embriyonun kuluçkaya yatırıldığı kavanozu tutarken.

05. Jinekoloji, obstetrik ve kadın sağlığında yeni keşifler:

Kanserden kurtulanlara gebe kalmaları için bir şans vermek, bilim insanları yapay yumurtalıklar tasarlıyor. Amaç, hastaların foliküllerini özel olarak tasarlanmış bir doku matrisinde barındırmak ve tedaviden sonra yeniden yerleştirmektir.

Marie Curie'nin de dediği gibi, hem aile hayatı hem de bilimsel kariyeri olan bir kadın olmak kolay değil, ancak bunu değiştirme çabalarını görebiliyoruz. Biz Mind the Graph'de bilimde annelere ve genel olarak kadınlara daha fazla yer verilmesi gerektiğine inanıyoruz. O zaman dünyayı daha iyi bir yer haline getirebiliriz.

Tüm Mind the Graph ekibi olarak anneler gününüzü kutlarız. Umarız gelecekte bu tarihi kutlamak için daha fazla nedenimiz olur.

Anneler günü ile ilgili daha fazla gönderi görmek için buraya tıklayın

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar