Taip, visuotinis atšilimas yra tikras. Bent jau taip teigia mokslas. Tai trumpas atsakymas. Tačiau normalu, kad visuotinio atšilimo pavadinimas kelia sumaištį. Ypač tada, kai artėja žiema, šalta ir savaitgalį tikimasi sniego. Taigi pažiūrėkime naujausius mokslinius duomenis, kad suprastume.

01. Klimatas X Orai

Tai nėra tas pats. Orai yra laikina skalė, o klimatas - ilgalaikis vidurkis. Taigi net jei mes ir toliau patiriame šaltų dienų, tai nepanaikina pasaulinės temperatūros kilimo. Tiesą sakant, šiltėjančiame pasaulyje galima tikėtis atšiauresnių žiemų.

Klimatas apibrėžiamas kaip vidutiniai regiono orų modeliai per ilgą laikotarpį. Tai skirtumas tarp Europos vidutinio klimato ir Viduržemio jūros zonų ir atšiaurių šaltų Arkties tundros sąlygų. Kiekviename iš šių klimato regionų kiekvieną dieną vyksta temperatūros, kritulių, oro slėgio ir kt. svyravimai - kasdieniai svyravimai, vadinami orais" (Šaltinis: "National Geographic).

02. Ekstremalios temperatūros

"Pasaulinio atšilimo" terminas buvo sukurtas prieš kelis dešimtmečius. Tuo metu didžiausią susirūpinimą kėlė šiltnamio efektą sukeliančios dujos kaitina planetą, vidutinės temperatūros didinimas. Tačiau anglies dioksido ir metano dujų kiekis atmosferoje didėja ne tik dėl temperatūros kilimo. Kadangi Arktis šyla, Šiaurės Amerikoje žiemos tampa šaltesnės.

Dėl klimato kaitos poveikio Žemėje bus ne tik šildymas, bet ir ekstremalesni, pražūtingesni orai.

Potsdamo universiteto fizikas Stefanas Rahmstorfas socialiniame tinkle "Twitter" paaiškino šaltų dienų ir visuotinio atšilimo ryšį:

twiteer

"Twitter" pasaulinis

Dxdm2J_X0AE0eBg

Iš tikrųjų dėl visuotinio atšilimo Šiaurės Amerikoje žiemos turėtų būti atšiauresnės. Du dokumentai, vienas iš jų paskelbtas Gamtos pranešimai o kitas - Nature Geoscience nustatė ryšį tarp šiltesnės Arkties temperatūros ir šaltesnių Šiaurės Amerikos žiemų.

Straipsniuose nurodoma, kad smarkios žiemos oro sąlygos Jungtinėse Amerikos Valstijose yra labai susijusios su Panarktidos geopotencialo aukščio ir temperatūros anomalijomis. Ši priklausomybė labiausiai pasireiškia rytinėje JAV dalyje.

Šilta Arktis reiškia šaltesnes ir sniegingesnes žiemas JAV šiaurės rytuose.

"Iš esmės tai patvirtina istoriją, kurią pasakoju jau kelerius metus". sakė tyrimo bendraautorė Jennifer Francis, Rutgerso universiteto jūrų ir pakrančių mokslų tyrimų profesorius Aplinkos ir biologijos mokslų mokykla. "Dėl šiltos temperatūros Arktyje reaktyvinė srovė smarkiai svyruoja, o kai ji svyruoja toliau į pietus, šaltas oras pasiekia toli į pietus. Šie svyravimai paprastai išlieka ilgesnį laiką, todėl orai, kuriuos turime rytinėje JAV dalyje, nesvarbu, ar jie šalti, ar šilti, pasilieka pas mus ilgiau."

03. Turėtume atvėsti

Pasaulinis atšilimas yra natūralus ciklas ir mes su juo neturime nieko bendra. Tiesa? NE. Aš jau rašiau apie  natūralių Žemės ciklų ir žmogaus sukeltos klimato kaitos skirtumus.

Galimos gamtinės temperatūros kilimo priežastys:

Saulė: Per pastaruosius 35 metus Saulė vėso. Tačiau pasaulinė temperatūra ir toliau kyla.

 Metinis pasaulinės temperatūros pokytis (plona šviesiai raudona spalva) ir 11 metų slenkamasis temperatūros vidurkis (stora tamsiai raudona spalva). Temperatūra iš NASA GISS. Metinis bendras saulės spinduliavimas (plona šviesiai mėlyna spalva) ir 11 metų slenkamasis TSS vidurkis (stora tamsiai mėlyna spalva). TSS nuo 1880 iki 1978 m. iš Krivova et al. 2007. TSS nuo 1979 iki 2015 m. iš Pasaulinio radiacijos centro (atnaujintų duomenų ieškokite jų PMOD indekso puslapyje). Naujausių Saulės spinduliuotės grafikų galima rasti Atmosferos ir kosmoso fizikos laboratorijos LISIRD svetainėje.
Metinis pasaulinės temperatūros pokytis (plona šviesiai raudona spalva) ir 11 metų slenkamasis temperatūros vidurkis (stora tamsiai raudona spalva). Temperatūra nuo NASA GISS. Metinė bendra saulės spinduliuotė (plona šviesiai mėlyna spalva) ir 11 metų slenkamasis TSS vidurkis (stora tamsiai mėlyna spalva). TSS 1880-1978 m. iš Krivova et al. 2007. TSS nuo 1979 iki 2015 m. iš Pasaulio radiacijos centras (atnaujintų duomenų ieškokite PMOD rodyklės puslapyje). Naujausių Saulės spinduliuotės grafikų galima rasti Atmosferos ir kosmoso fizikos laboratorijos LISIRD svetainėje. (Šaltinis)

Prieš ledynmetį: Ar žinote, kad manoma, kad laukia dar vienas ledynmetis., o ne šiltas?

Vulkanizmas: Ugnikalniai išskiria šilumą sulaikančias dujas, todėl jie gali būti atsakingi už temperatūros pokyčius, ar ne? Tiesą sakant, jie išskiria mažiau nei 1% CO2, kurį išskiria žmonės. Be to, dideli išsiveržimai, kai jie įvyksta, atvėsina Žemę, o ne ją šildo. "Nature" straipsnyje "Paskutinė mažojo ledynmečio fazė, kurią lėmė ugnikalnių išsiveržimai paaiškinti, kaip XVIII amžiuje pasaulis iš vulkanų atšaldyto klimato ėmė pereiti prie žmogaus išmetamų teršalų sušildyto klimato.

Apibendrinimas: 

temperatūra
Pasaulinės paviršiaus temperatūros anomalijos nuo 1870 iki 2010 m. ir joms įtaką darantys natūralūs (saulės, vulkaniniai ir vidiniai) bei antropogeniniai veiksniai. (šaltinis)

04. Temperatūra didėja visame pasaulyje

Dabartiniai moksliniai duomenys rodo, kad iki pramonės revoliucijos šaltųjų ir šiltųjų laikotarpių nebuvo visame pasaulyje.

Mokslininkai tyrė mažąjį ledynmetį, šalčiausia praėjusio tūkstantmečio epocha. Rezultatai rodo, kad šalčiausia temperatūra visame pasaulyje buvo skirtingais šimtmečiais. XV a. tai vyko Ramiojo vandenyno centrinėje ir rytinėje dalyje, XVII a. - šiaurės vakarų Europoje ir Šiaurės Amerikos pietryčiuose. Tačiau likusiuose regionuose šalčiausia temperatūra buvo tik XIX a. viduryje.

05. Jūros lygis

Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į skirtumus tarp santykinio jūros lygio pokyčio ir absoliutaus jūros lygio:

  • Santykinis jūros lygio pokytis - tai vandenyno aukščio kilimas arba kritimas, palyginti su sausuma tam tikroje vietoje.
  • Tuo tarpu absoliutus jūros lygio pokytis reiškia vandenyno paviršiaus aukštį virš Žemės centro, neatsižvelgiant į tai, ar netoliese esanti žemė kyla, ar krinta.

Jūros kyla netolygiai - kai kurioms bendruomenėms kyla dar didesnis pavojus nei kitoms. Santykinis jūros lygis skiriasi dėl vietinių veiksnių, pavyzdžiui, žemės nuosmukio, vėjo ir vandenyno cirkuliacijos.

Pasak NASAJūros lygis kyla dėl dviejų su visuotiniu atšilimu susijusių veiksnių: dėl tirpstančių ledo skydų ir ledynų papildomo vandens kiekio ir dėl jūros vandens išsiplėtimo, nes jis šyla.

 

NASA jūros lygis
Diagramoje stebimas jūros lygio pokytis nuo 1993 m., stebimas palydovų.

 

Jei norite sužinoti daugiau:

nepamirškite grafiko mokslinių iliustracijų

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai