Áno, globálne otepľovanie je skutočné. Aspoň podľa vedy. Toto je krátka odpoveď. Je však normálne, že vás názov globálne otepľovanie mätie. Najmä keď sa blíži zima, je vám zima a na víkend očakávate sneženie. Pozrime sa teda na najnovšie vedecké údaje, aby sme to pochopili.

01. Podnebie X Počasie

Nie je to to isté. Zatiaľ čo počasie je dočasné meradlo, klíma je dlhodobý priemer. Takže aj keď stále zažívame chladné dni, neruší to vznik globálnej teploty. V skutočnosti môžete v otepľujúcom sa svete očakávať drsnejšie zimy.

Podnebie je definované ako priemerný vývoj počasia v regióne počas dlhého časového obdobia. Je to rozdiel medzi miernym a stredomorským pásmom Európy a drsnými chladnými podmienkami arktickej tundry. V každej z týchto klimatických oblastí dochádza ku každodenným výkyvom teploty, zrážok, tlaku vzduchu a podobne - každodenné výkyvy sú známe ako počasie" (Zdroj: National Geographic).

02. Extrémne teploty

Pojem "globálne otepľovanie" vznikol pred niekoľkými desaťročiami. V tom čase sa najväčšie obavy týkali skleníkové plyny, ktoré ohrievajú planétu, zvýšenie priemernej teploty. Avšak nárast oxidu uhličitého a metánu v atmosfére spôsobuje viac ako nárast teploty. Keďže Arktída sa otepľuje, zimy v Severnej Amerike sú chladnejšie.

Zem bude zažívať extrémnejšie a katastrofálnejšie počasie, pretože sa prejavia účinky klimatických zmien, nielen otepľovanie.

Fyzik z Postupimskej univerzity Stefan Rahmstorf na Twitteri vysvetlil vzťah medzi chladnými dňami a globálnym otepľovaním:

twiteer

twitter globálne

Dxdm2J_X0AE0eBg

V dôsledku globálneho otepľovania by sa v Severnej Amerike mali vyskytnúť drsnejšie zimy. Dva dokumenty, jeden publikovaný na Prírodná komunikácia a druhý na Prírodné geovedy zistili súvislosť medzi vyššími teplotami v Arktíde a chladnejšími zimami v Severnej Amerike.

Z dokumentov vyplýva, že výskyt nepriaznivého zimného počasia v Spojených štátoch významne súvisí s anomáliami panarktických geopotenciálnych výšok a teplôt. Tento vzťah je najsilnejší na východe USA.

Teplá Arktída znamená chladnejšie a snehové zimy na severovýchode USA.

"V podstate to potvrdzuje príbeh, ktorý rozprávam už niekoľko rokov," uviedla spoluautorka štúdie Jennifer Francisová, výskumný profesor morských a pobrežných vied na Rutgersovej univerzite Škola environmentálnych a biologických vied. "Teplota v Arktíde spôsobuje divoké výkyvy prúdového prúdu, a keď sa tento výkyv posunie ďalej na juh, studený vzduch sa dostane ďalej na juh. Tieto výkyvy majú tendenciu zostať na nejaký čas, takže počasie, ktoré máme na východe Spojených štátov, či už je studené alebo teplé, má tendenciu zostať s nami dlhšie."

03. Malo by sa ochladiť

Globálne otepľovanie je len prirodzený cyklus a my s ním nemáme nič spoločné. Je to tak? NIE. Už som písal o  rozdiely medzi prirodzenými cyklami na Zemi a klimatickými zmenami spôsobenými človekom.

Možné prírodné príčiny zvyšovania teploty:

Slnko: Za posledných 35 rokov sa na Slnku prejavil trend ochladzovania. Globálne teploty však naďalej stúpajú.

 Ročná zmena globálnej teploty (tenká svetločervená) s 11-ročným kĺzavým priemerom teploty (hrubá tmavočervená). Teplota z NASA GISS. Ročné celkové slnečné žiarenie (tenká svetlomodrá) s 11-ročným kĺzavým priemerom TSI (hrubá tmavomodrá). TSI od roku 1880 do roku 1978 z Krivovej a kol. 2007. TSI od roku 1979 do roku 2015 z World Radiation Center (aktualizácie údajov nájdete na ich stránke PMOD index). Grafy najnovšieho slnečného žiarenia nájdete na stránke Laboratória pre fyziku atmosféry a vesmíru LISIRD.
Ročná zmena globálnej teploty (tenká svetločervená) s 11-ročným kĺzavým priemerom teploty (hrubá tmavočervená). Teplota od NASA GISS. Ročné celkové slnečné žiarenie (tenká svetlomodrá) s 11-ročným kĺzavým priemerom TSI (hrubá tmavomodrá). TSI od roku 1880 do roku 1978 z Krivovej a kol. 2007. TSI od roku 1979 do roku 2015 z Svetové radiačné centrum (aktualizácie údajov nájdete na ich indexovej stránke PMOD). Grafy najnovšieho slnečného žiarenia nájdete na stránke Laboratória pre atmosférickú a vesmírnu fyziku LISIRD. (Zdroj)

Pred dobou ľadovou: Viete, že predpokladá sa, že sa chystáme na ďalšiu dobu ľadovú, nie teplý?

Vulkanizmus: Sopky produkujú plyny, ktoré zachytávajú teplo, takže môžu byť zodpovedné za zmenu teploty, nie? V skutočnosti produkujú menej ako 1% CO2, ktorý produkuje človek. Okrem toho veľké erupcie, keď sa vyskytnú, Zem ochladzujú namiesto toho, aby ju zohrievali. Článok v časopise Nature s názvom Posledná fáza malej doby ľadovej spôsobená sopečnými erupciami vysvetliť, ako sa svet v 18. storočí začal meniť z obdobia ochladzovania vplyvom sopiek na podnebie otepľované ľudskými emisiami.

Zhrnutie: 

teplota
Globálne anomálie povrchovej teploty od roku 1870 do roku 2010 a prírodné (slnečné, vulkanické a vnútorné) a antropogénne faktory, ktoré ich ovplyvňujú. (zdroj)

04. Teplota sa globálne zvyšuje

Súčasné vedecké údaje poukazujú na to, že pred priemyselnou revolúciou sa chladné a teplé obdobia nevyskytovali globálne.

Vedci skúmali malú dobu ľadovú, najchladnejšia epocha posledného tisícročia. Výsledky ukazujú, že najchladnejšie teploty sa vyskytovali v rôznych storočiach na celom svete. V strednej a východnej časti Tichého oceánu to bolo v 15. storočí, v severozápadnej Európe a juhovýchodnej časti Severnej Ameriky v 17. storočí. V ostatných regiónoch však boli najchladnejšie teploty zaznamenané až v polovici 19. storočia.

05. Hladina mora

V prvom rade je potrebné poukázať na rozdiely medzi relatívnou a absolútnou zmenou morskej hladiny:

  • Relatívna zmena morskej hladiny je spôsob, akým výška oceánu stúpa alebo klesá vzhľadom na pevninu na určitom mieste.
  • Naopak, absolútna zmena hladiny morí sa vzťahuje na výšku hladiny oceánu nad stredom Zeme bez ohľadu na to, či pevnina v okolí stúpa alebo klesá.

Moria stúpajú nerovnomerne - čím sú niektoré komunity ohrozené ešte viac ako iné. Relatívne hladiny morí sú rôzne, pretože do hry vstupujú miestne faktory, ako napríklad poklesy pevniny, vietor a oceánske cirkulácie.

Podľa NASAZvyšovanie hladiny morí spôsobujú predovšetkým dva faktory súvisiace s globálnym otepľovaním: prílev vody z topiacich sa ľadovcov a ľadovcov a rozpínanie morskej vody pri jej otepľovaní.

 

Hladina mora NASA
Graf sleduje zmenu hladiny morí od roku 1993, ako ju zaznamenali satelity.

 

Ak chcete vedieť viac:

vedecké ilustrácie grafu

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny