Kai reikia kritiškai mąstyti ir analizuoti idėjas, svarbu žinoti, kokios klaidos gali mus suklaidinti ir padaryti mūsų samprotavimus ne tokius veiksmingus. Viena iš šių klaidų, vadinamoji genetinė klaida, dažnai įsivelia į pokalbius ir diskusijas. 

Genetinė klaida verčia mus atmesti argumentus vien dėl to, iš kur jie kilę, užuot sutelkus dėmesį į tai, ką jie iš tikrųjų sako. Suprasdami šią klaidą ir tai, kaip ji veikia mūsų mąstymą, galime geriau įvertinti argumentus ir įsitikinti, kad mūsų samprotavimai yra tvirti ir logiški.

Šiame Mind the Graph straipsnyje skaitytojai turės galimybę išsamiau išnagrinėti genetinės klaidos sąvoką, pasitelkdami paprastus pavyzdžius, padedančius suprasti.

Kas yra genetinė klaida?

Genetinė klaida - tai loginė klaida, kai teiginio ar argumento pagrįstumas ar teisingumas atmetamas remiantis tik jo kilme ar istorija, užuot įvertinus paties teiginio pagrįstumą. Ši klaida klaidingai daro prielaidą, kad idėjos šaltinis ar kilmė automatiškai lemia jos teisingumą ar vertę.

Užuot kritiškai analizavus teiginio įrodymus, argumentus ar logiką, genetinė klaida sutelkia dėmesį į jo kilmę, sąsajas ar tai, kaip jis atsirado. Ji leidžia manyti, kad jei kažkas yra gauta iš nepatikimo ar abejotino šaltinio, tai taip pat turi būti nepatikima ar klaidinga.

Svarbu pažymėti, kad teiginio kilmė ar asociacijos nebūtinai paneigia jo teisingumą. Norint priimti pagrįstą sprendimą, labai svarbu įvertinti paties teiginio turinį ir pateiktus įrodymus. Remdamiesi vien genetine klaida, galime nepastebėti pagrįstų argumentų ar idėjų vien dėl jų kilmės, o tai lemia klaidingus samprotavimus ir išvadas.

Genetinės klaidos supratimas ir atpažinimas gali padėti žmonėms dalyvauti racionalesnėse ir logiškesnėse diskusijose, sutelkiant dėmesį į svarbius veiksnius, o ne į nereikšmingus aspektus, tokius kaip argumento šaltinis ar kilmė.

Kodėl genetinė klaida ne visada laikoma klaida?

Logikos ir kritinio mąstymo srityje plačiai pripažįstama, kad genetinė klaida yra klaidinga. Tačiau šiuo klausimu esama skirtingų požiūrių. Kai kurie argumentai kvestionuoja tradicinį požiūrį, teigdami, kad genetinė klaida ne visada yra klaida.

Šio požiūrio šalininkai teigia, kad informacijos šaltinis ar kilmė kartais gali būti svarbūs vertinant jos patikimumą ar patikimumą. Jie tvirtina, kad tam tikrais atvejais ar aplinkybėmis šaltinio vertinimas gali būti pagrįstas ir teisėtas veiksnys vertinant argumentą.

Pavyzdžiui, mokslinio tyrimo patikimumu gali būti suabejota, jei yra galimo šališkumo ar interesų konflikto įrodymų. Tokiais atvejais šio požiūrio šalininkai teigia, kad atsižvelgimas į šaltinį gali padėti įvertinti tyrimo patikimumą.

Tačiau svarbu pažymėti, kad dauguma loginio ir kritinio mąstymo sistemų atstovų vis dar mano, kad genetinė klaida yra klaidinga. Ji laikoma argumentavimo klaida, kai argumentas atmetamas tik dėl jo kilmės, užuot atsižvelgus į argumento turinį, įrodymus ir logiką.

10 genetinių klaidų pavyzdžių

Pateikiame dešimt genetinės klaidos pavyzdžių:

 1. Mokslinės teorijos atmetimas dėl to, kad ją pasiūlęs mokslininkas turi prieštaringą asmeninę praeitį.
 2. Atmesti politinį argumentą vien dėl argumentą pateikusio asmens politinės partijos ar priklausomybės.
 3. diskredituoti naujienų straipsnį vien dėl to, kad jis parašytas bulvariniame ar gandų žurnale.
 4. Knygoje išdėstytų idėjų ignoravimas, nes autorius yra žinomas dėl to, kad laikosi netradicinių ar nepopuliarių įsitikinimų.
 5. Atmesti produkto rekomendaciją vien dėl to, kad ją pateikė konkurentas arba konkuruojanti įmonė.
 6. Istorinio fakto atmetimas, nes jis buvo parašytas prieš daugelį metų išleistoje knygoje ir laikomas pasenusiu.
 7. Filosofinio argumento atmetimas dėl to, kad jis kyla iš religinio teksto, darant prielaidą, kad jis turi būti neobjektyvus arba nelogiškas.
 8. Idėjos ar pasiūlymo atmetimas dėl to, kad jis kilęs iš tam tikros kultūros ar etninės grupės.
 9. Mokslinio tyrimo diskreditavimas dėl to, kad jį finansavo farmacijos bendrovė, ir prielaida, kad rezultatai yra neobjektyvūs.
 10. Atmesti teiginį ar tvirtinimą vien dėl to, kad jį pateikė asmuo, kuris yra žinomas kaip skleidžiantis dezinformaciją ar sąmokslo teorijas.

Kaip išvengti genetinės klaidos?

Norėdami išvengti genetinės klaidos, vadovaukitės šiais paprastais patarimais:

 • Vertinkite argumentą, o ne šaltinį: Užuot atmetę argumentą pagal tai, iš kur jis buvo pateiktas, sutelkite dėmesį į tikrąjį turinį ir argumentus.
 • Ieškokite loginių klaidų: Atkreipkite dėmesį į argumento argumentacijos ar įrodymų klaidas, o ne spręskite pagal jų kilmę.
 • Apsvarstykite įvairias perspektyvas: Išnagrinėkite įvairius šaltinius ir požiūrius, kad geriau suprastumėte problemą ir nepasikliautumėte tik vienu šaltiniu.
 • Įvertinkite įrodymus: Įvertinkite argumente pateiktų įrodymų kokybę ir svarbą, nepriklausomai nuo to, iš kur jie gauti.
 • Mąstykite kritiškai: ugdykite kritinio mąstymo įgūdžius, kad galėtumėte savarankiškai analizuoti argumentus, remdamiesi jų logine darna ir nuoseklumu.

Išvada

Apibendrinant galima teigti, kad genetinės klaidos supratimas ir atpažinimas yra labai svarbus asmenims, siekiantiems patobulinti kritinio mąstymo įgūdžius ir išvengti argumentavimo klaidų. Genetinė klaida, kai argumentai atmetami ne dėl jų turinio, o dėl jų kilmės, gali klaidinti ir trukdyti produktyvioms diskusijoms.

Teikdami pirmenybę argumento privalumams, pavyzdžiui, įrodymams, argumentacijai ir loginiam nuoseklumui, žmonės gali užtikrinti, kad jų sprendimai būtų pagrįsti patikimais principais, o ne pašaliniais veiksniais. Pateikti pavyzdžiai iliustruoja, kaip genetinė klaida gali pasireikšti įvairiose srityse, įskaitant politiką, mokslą ir kultūrines perspektyvas.

Daugiau nei 75 000 tikslių mokslinių skaičių, kad padidintumėte savo poveikį

Padidinkite savo mokslinį poveikį naudodami Mind the Graph! Gaukite prieigą prie daugiau nei 75 000 moksliškai tikslių skaičių ir be vargo kurkite stulbinančius vaizdus. Lengvai pritaikykite grafikus, diagramas ir diagramas, net ir neturėdami dizaino įgūdžių. Perteikite sudėtingus mokslinius tyrimus įtaigiai ir tiksliai. Pagerinkite savo mokslinę komunikaciją ir padarykite nepamirštamą įspūdį. Prisijunkite prie Mind the Graph dabar ir pakeiskite savo mokslinių tyrimų pristatymo būdą!

mokslinės iliustracijos
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai