Ūkininkai ir žemdirbiai, siekdami išmaitinti nuolat augančią populiaciją, dažniausiai augina monokultūras. Dėl tokio gamybos būdo planetai kilo ne viena ir ne kelios problemos.

Dirvožemio maistingųjų medžiagų praradimas, dirvožemio degradacija ir miškų gaisrai - tai tik keli pavyzdžiai, nes mūsų planetos gyventojų vis daugėja ir kasdien reikia vis daugiau maisto. 

Per pastaruosius trisdešimt metų kai kuriose Brazilijos vietose buvo sukurtas naujas metodas. Žemdirbiai (arba ūkininkai) nebesirenka monokultūrų, o eina kitu gamybos keliu, vadinamu agrarine miškininkyste arba sintetine žemdirbyste.

Ernstas Gočas (Ernst Götsch) yra šios metodikos pradininkas, pradėjęs ją taikyti prieš tris dešimtmečius. Ernstas yra šveicarų mokslininkas agronomas, žinomas dėl agrarinės miškininkystės idealizavimo ir sklaidos Brazilijos šiaurės rytų Bahijos valstijoje, o vėliau ir visoje šalyje.

Götschas daugelį metų dirbo su genetiniu tobulinimu, tačiau ilgainiui ėmė kelti sau klausimą, ar tikrai pagrįsta genetiškai modifikuoti augalą, kad jis galėtų išgyventi įvairiomis sąlygomis ir aplinkoje, kaip tai šiandien daroma monokultūroje. 

Užuot tai daręs, Götschas nusprendė pagerinti augalininkystę turtingesnėje aplinkoje. Ernstas vieną 500 hektarų degradavusią teritoriją Bahijoje pavertė produktyviu atogrąžų mišku.

Maisto gamyba nėra vienintelis agrarinės miškininkystės metodo tikslas - tai taip pat labai naudinga priemonė, skirta atkurti nualintas vietoves, kad dirvožemiui būtų grąžintos jo produktyvumo galimybės.

Šiam metodui būdingas aplinkos organizavimas, integravimas, pusiausvyra ir energijos išsaugojimas, leidžiantis ekosistemai veikti natūralioje konfigūracijoje. 

Praktiškai augalai auginami miško forma, maišant skirtingo dydžio ir savybių augalus vieną šalia kito. Dėl tokio išsidėstymo ekosistema pradeda gyventi ir augti sinergiškai, dalydamasi maistinėmis medžiagomis, vandeniu ir saugodama viena kitą nuo ligų. Taip maža ekosistema virsta dideliu mišku, kuriame viskas susiję.

"Be ūkininkų nėra maisto, žemės ūkio profesija neskatinama mokyklose, net šeimoje, nes tai sunkus gyvenimas, dirvožemis greitai degraduoja, nes žemės ūkio būdu jis kasmet vis blogėja.

Tačiau toje vietoje, kur viskas kasmet gerėja, susidaro tam tikra augimo spiralė", - sako Marša Hanzi, lygindama monokultūrą ir agromiškininkystę. Marša yra šiaurės amerikietė, gyvenanti Marizoje, Bahijoje, Brazilijoje. Ji yra atsakinga už ūkį, vadinamą Epicentro, plotą, kurį ji ir jos bendradarbiai sėkmingai atkūrė taikydami agrarinę miškininkystę.

Ūkio dirvožemis iš smėlio tapo turtingu ir labai našiu dirvožemiu, o tai rodo, kad ūkininkai ir žemdirbiai turėtų skirti daugiau dėmesio agrarinei miškininkystei.

Auginant monokultūras dirvožemis nuimant derlių nualinamas, prarandamos maistingosios medžiagos, be to, naudojami pesticidai ir cheminės trąšos, kurios taip pat turi įtakos dirvožemio kokybei, todėl jis tampa prastas ir sunkiai atsistato kiekvieną sezoną.

Kita vertus, agrarinėje miškininkystėje nenaudojami pesticidai ar kiti chemikalai, o tai turi priešingą poveikį nei monokultūros, nes dirvožemis po kiekvieno naujo derliaus nuėmimo tampa labai turtingas dėl likusių organinių medžiagų - dėl to dirvožemio paviršiuje, augaluose, taigi ir aplinkoje, padaugėja anglies dioksido.

Taip susidaro vandens ciklas, leidžiantis ekosistemai pačiai gaminti vandenį, o ne tik jį vartoti.

Dėl to didėja biologinė įvairovė, dirvožemyje išsilaiko daugiau maistinių medžiagų, keičiasi mikroklimatas ir didėja santykinė oro drėgmė.

Pagrindiniai agrarinės miškininkystės tikslai: sukurti daugiau gyvybės, didesnį dirvožemio derlingumą ir natūraliai klestinčią aplinką.

Daugiau teigiamų priežasčių, kodėl verta diegti agrarinę miškininkystę, yra šios:

- Sodinimo ir priežiūros išlaidų mažinimas

- Ūkininko šeimos pajamų padidėjimas

- Maisto kokybės gerinimas,

- Sumažinti dirvožemio eroziją

ir kaip jau buvo minėta anksčiau,

- Nualintų teritorijų atkūrimas.

Henrique Souza, Brazilijos agrarinės miškininkystės ūkininkas, Ernsto draugas, Bahijoje, Brazilijoje, yra dar vieno sėkmingo agrarinės miškininkystės ūkio pavyzdžio savininkas. 

Dokumentiniame filme, pavadintame Gamtos knyga jis aiškina, kad "sintetinis žemės ūkis yra priešingas entropijai, kuri laikui bėgant išsekina dirvožemį ir jame nebelieka maistingųjų medžiagų, o sintetinėje sistemoje, kai daugiau dirbama, vystomasi ir susiejama su ištekliais, tie patys ištekliai auga ir didėja visais atžvilgiais".

Atėjo laikas pradėti praktiškai taikyti alternatyvius gyvenimo būdus, kurie nekenkia mūsų planetai ir jos neteršia.

Monokultūra nėra ilgalaikė tvari gamybos galimybė, nes ji sunaudoja daug dirvožemio išteklių, bet jų negrąžina, o aplinka tampa prasta.

Todėl agrarinė miškininkystė praturtina ne tik žemę, bet ir visą ekosistemą, be to, padeda skurdžiai aplinkai atsigauti ir vėl tapti produktyvia.

Agrarinė miškininkystė, šis naujas metodas - gamtos įkvėpta metodika - gali būti svarbus žingsnis mažinant tokias problemas kaip klimato kaita, dirvožemio degradacija ir transgeniniai augalai, siūlant ir darant didesnį teigiamą poveikį pasauliniu mastu. Kiekviena diena yra pokyčių diena. Taigi, pradėkime dabar.

___

Naudodamiesi Mind the Graph platformos įrankiais galite sukurti bet kokią infografiką, kokia tik šauna į galvą. Mokslininkus paverčiame dizaineriais, kad padidintume jų poveikį.

Jūs, mokslininkas, dirbantis su botanika, mityba, entomologija, arba žemės mokslai, platformoje yra paruoštų iliustracijų, kurias galite naudoti savo darbe.

Gražiomis ir tiksliomis iliustracijomis galite padidinti dokumento ar pristatymo poveikį ir pagerinti savo darbą. 

Jei dar nesate naudotojas, galite pradėti nemokamą bandomąją versiją dabar! Prisijunkite prie mūsų Mind the Graph.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai