Vítejte v Mind the Graph Experience!

Toto je první článek ze série, ve které se budeme dělit o umělecká díla (tzv. vědecké postavy) vytvořená našimi uživateli na platformě Mind the Graph.

I když dnes existuje mnoho nástrojů, které nám pomáhají vytvořit profesionální postavu, je stále těžké přenést myšlenky na papír, zejména pokud jde o vědecké postavy.

Proto jsme se rozhodli, že vám pomůžeme prolomit některé zdi ve vaší hlavě a podělíme se s vámi o několik odkazů na vědecké postavy.

Ano, odkazy!

K vytvoření vědecké postavy (stejně jako ke všemu ostatnímu v našem životě) potřebujeme reference. Potřebujeme vidět příklady postav, abychom si mohli v duchu představit, jaký koncept chceme sdílet a jak ho budeme sdílet.

Proto jsme se rozhodli uspořádat toto setkání, abychom vás inspirovali.

My z Mind the Graph vám v této nové kategorii blogových příspěvků ukážeme, jak naši uživatelé Mind the Graph využívají platformu k vytváření svých vědeckých postav, a také jejich svědectví o tom, jak jim platforma změnila život.

Uvidíte zde vědecké obrázky (infografiky a grafické abstrakty) z publikovaných článků a různých oblastí výzkumu, které vás mohou inspirovat k vytvoření profesionálního vědeckého obrázku pro váš výzkum. A navíc stručný výklad o tom, jak komunikují svůj výzkum pomocí vědeckých čísel.

Neustále opakujeme, že vše, co potřebujete k průlomu, už máte v hlavě, platforma vám pouze poskytuje nástroje.

Pracovní prostor Mind the Graph je navržen tak, aby byl intuitivní, snadno ovladatelný a plynulý, takže nakonec optimalizuje váš (uživatelův) čas.

Chceme, abyste mohli vytvářet vše, co vás napadne.

MTG má k dispozici největší knihovnu ilustrací a můžete jich použít tolik, kolik potřebujete. Kromě toho vaše práce jistě vynikne díky krásnému designu ilustrací.

Dobrá, teď se pustíme do práce!

kočka v brýlích říká, že jsem připravena

Vydává Journal of Pharmacy and Pharmacology, Figueira a jeho kolegové navrhli a do svého článku přidali níže uvedený vědecký obrázek. Podívejte se na něj!

Článek pojednává o použití vybraných kmenů probiotik k léčbě mukozitidy, zánětlivého onemocnění způsobeného radioterapií a chemoterapií. V současné době se tento stav objevuje u značného počtu pacientů v důsledku onkologické léčby a zatím neexistuje úspěšný způsob, jak jej léčit nebo mu předcházet. Vysoká míra apoptózy střevních buněk způsobená radioterapií a chemoterapií způsobuje ztrátu epitelové bariéry střeva, čímž se obnažená oblast stává náchylnou k působení parazitických mikrobů, které mohou pacientovi vyvolat další zdravotní problémy, jako je vřed, nebo dokonce systémovou cirkulaci mikrobů. Probiotické kmeny mléčného původu se však ukázaly jako potenciální možnost léčby a prevence zánětu sliznic, protože jsou schopny kontrolovat několik střevních faktorů. Mezi výhody patří pomoc při udržování slizniční bariéry a střevní propustnosti střeva, vyloučení patogenních bakterií, modulace imunitních signálních molekul a prevence proti apoptóze a oxidačnímu poškození.

Jak vidíte, toto stručné vysvětlení článku je uvedeno na obrázku vědy. Zachycují všechny hlavní informace v článku a zobrazují je vizuálně. Určitě nám stačí pouhý pohled na to, o čem článek pojednává.

To je super, že?

V jiném článku publikovaném v IntechOpen, Aktuální témata v oblasti malárie v roce 2016Souza a její tým se rozhodli přidat do své práce více než jednu vědeckou postavu. Tato kombinace umožnila čtenářům rychle pochopit důležité body výzkumu.

Cílem článku bylo prozkoumat, jak zánětlivé reakce u těžké malárie ovlivňují dysfunkci více orgánů, se zaměřením na plíce, ledviny a mozek. Vědci zjistili, že membránové proteiny exprimované prvoky působí jako spouštěč zánětlivé reakce a každý orgán má svou specifickou reakci vzhledem k různým anatomickým a fyziologickým charakteristikám, což někdy vede k orgánové dysfunkci.

Autoři navrhli pro každý studovaný orgán jeden vědecký obrázek a grafický abstrakt shrnující hlavní body studie. Vědecký obrázek je samostaný, s klíčovými slovy, plus přesné a informativní ilustrace z platformy Mind the Graphs - všechny předpoklady pro upoutání pozornosti čtenářů.

A v neposlední řadě, v časopise Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology, autoři článku přidali ke svému textu nádherný vědecký obrázek, který ukazuje reprezentativní schéma jejich hypotézy a protokolu použitého v metodice.

Článek rozebírá a rozvíjí nedávnou teorii o souvislosti mezi složením a aktivitou gastrointestinální mikrobioty a hypertenzí. Výzkumníci podrobili dospělé potkaní samce pětistupňovému experimentálnímu protokolu: Potkani podstoupili operaci, při níž byly poškozeny určité oblasti mozku, a po několika dnech podstoupili další typ operace. Poté, po zotavení, jim byla podávána vybraná strava a pitné roztoky. Po období pozorování a sběru dat byli potkani utraceni a určité oblasti střevního traktu byly vyjmuty a zmrazeny pro analýzu.

Ve výše uvedeném vědeckém obrázku nám, čtenářům, přesné ilustrace umožnily pochopit studii a ještě více vidět důležité detaily o výzkumu.

Nayara Pestana-Oliveira, první autorka článku, se s námi podělila o své zkušenosti s platformou Mind the Graph. Podívejte se na její sdělení a na to, jak platforma pomohla změnit vizuál její práce.

"Platformu tedy používám k vytváření ilustrací, jako jsou grafické abstrakce, experimentální návrhy a hypotézy. Někdy jsem něco potřeboval a neměl jsem přesně tu ilustraci, kterou jsem chtěl. Tak jsem se zeptal a bylo o to postaráno. Existuje široká škála možností. Stále mi ale chybí konkrétnější věci, které se týkají hlavně zvířecích modelů nesouvisejících s chováním. Můj směr výzkumu se týká reprodukce samic a hypertenze, obojí na zvířecích modelech. Platforma splňuje mé potřeby a výrazně se zlepšila. Moje díla byla oceněna a získala identitu."

To nás velmi těší, Nayaro!

Stejně jako Nayara si i vy můžete vyžádat konkrétní ilustraci a náš tým designérů ji vytvoří speciálně pro vás. Klikněte na zde jak si vyžádat ilustraci.

Rádi se díváme na podobné reference a na to, jak výzkumníci z celého světa objevili nové způsoby, jak vysvětlit svou práci a zlepšit vizuální komunikaci.

Doufáme, že vás všechny odkazy na vědecké postavy v tomto příspěvku inspirovaly k inovacím a k tomu, abyste ve svém dalším projektu postupovali jinak.

Mind the Graphje rozplétat vědu prostřednictvím vizuálních a tvůrčích vazeb.. Vybaveni obrovskou knihovnou ilustrací a šablon, chceme inspirovat vědce utéct od pravidelného a ztratit společné, zkoumání zcela nový svět možností a zase možné všechny výtvory a nápady ve vaší mysli!

Jste připraveni začít tvořit?

Klikněte na zde začít!

Zmíněné články:

FLÁVIA FIGUEIRA ABURJAILE et al. Divoký typ a geneticky vylepšené kmeny probiotik mléčného původu jako potenciální léčba střevní mukozitidy - 1. Časopis Farmacie a farmakologie, v. 7, č. 4, 8 abr. 2019. 

PESTANA-OLIVEIRA, N. et al. DOCA-solná hypertenze a role osy OVLT-sympatikus-střevní mikrobiom - 3. Klinická a experimentální farmakologie a fyziologie, v. n/a, n. n/a, [s.d.].

 SOUZA, M. C. DE; PÁDUA, T. A.; HENRIQUES, M. DAS G. Multiple organ dysfunction during severe malaria: The role of the inflammatory response - 2. Aktuální témata v oblasti malárie, 30. listopadu 2016.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony