Witamy w Mind the Graph Experience!

Jest to pierwszy artykuł z serii, w której będziemy dzielić się dziełami sztuki (aka figurami naukowymi) wykonanymi przez naszych użytkowników na platformie Mind the Graph.

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele narzędzi, które pomagają nam stworzyć profesjonalną postać, nadal trudno jest przelać pomysły na papier, zwłaszcza jeśli chodzi o postacie naukowe.

Z tego powodu, aby pomóc ci przełamać niektóre ściany w twojej głowie, postanowiliśmy podzielić się z tobą kilkoma odniesieniami do postaci naukowych.

Tak, referencje!

Aby stworzyć rysunek naukowy (podobnie jak wszystko inne w naszym życiu), potrzebujemy odniesień. Musimy zobaczyć przykłady figur, aby móc zwizualizować w naszych umysłach koncepcję, którą chcemy się podzielić i sposób, w jaki to zrobimy.

Dlatego postanowiliśmy zrobić to spotkanie, aby Cię zainspirować.

My, z Mind the Graph, zamierzamy pokazać w tej nowej kategorii postów na blogu, w jaki sposób użytkownicy Mind the Graph wykorzystują platformę do tworzenia swoich figurek naukowych, a także ich opinie o tym, jak platforma zmieniła ich życie.

Zobaczysz tutaj ryciny naukowe (infografiki i streszczenia graficzne) z opublikowanych artykułów i różnych dziedzin badań, które zainspirują Cię do stworzenia profesjonalnej ryciny naukowej do swoich badań. Co więcej, krótkie wyjaśnienie, w jaki sposób komunikują swoje badania za pomocą rycin naukowych

Nieustannie powtarzamy, że masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby dokonać przełomu, a platforma daje ci tylko narzędzia.

Przestrzeń robocza Mind the Graph została zaprojektowana tak, aby była intuicyjna, łatwa w użyciu i płynna, tak aby ostatecznie zoptymalizować czas (użytkownika).

Chcemy, abyś mógł tworzyć wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy.

MTG ma największą dostępną bibliotekę ilustracji i możesz użyć tylu ilustracji, ile potrzebujesz. Poza tym, piękny projekt ilustracji z pewnością sprawi, że twoja praca będzie się wyróżniać.

W porządku, przejdźmy do rzeczy!

kot w okularach mówiący jestem gotowy

Opublikowany przez Journal of Pharmacy and Pharmacology, Figueira i współpracownicy zaprojektowali i dodali do swojego artykułu poniższy rysunek naukowy. Zobacz to!

W artykule omówiono zastosowanie wybranych szczepów probiotyków w leczeniu zapalenia błon śluzowych, stanu zapalnego wywołanego przez radioterapię i leki stosowane w chemioterapii. Obecnie znaczna liczba pacjentów zapada na tę chorobę w związku z leczeniem raka, a nie ma jeszcze skutecznego sposobu jej leczenia lub zapobiegania. Wysoki poziom apoptozy komórek jelitowych spowodowany radioterapią i lekami chemioterapeutycznymi powoduje utratę bariery nabłonkowej jelit, czyniąc odsłonięty obszar podatnym na pasożytnicze mikroby, które z kolei mogą wywoływać inne problemy zdrowotne u pacjenta, takie jak wrzody, a nawet ogólnoustrojowe krążenie drobnoustrojów. Jednak szczepy probiotyczne pochodzenia mlecznego okazały się potencjalną opcją leczenia i zapobiegania zapaleniu błony śluzowej, będąc w stanie kontrolować kilka czynników jelitowych. Korzyści obejmują pomoc w utrzymaniu bariery śluzowej i przepuszczalności jelitowej jelit, wykluczenie patogennych bakterii, modulację cząsteczek sygnalizacji immunologicznej oraz zapobieganie apoptozie i uszkodzeniom oksydacyjnym.

Jak widać, to krótkie wyjaśnienie artykułu znajduje się na rysunku naukowym. Obejmują one wszystkie najważniejsze informacje zawarte w artykule i wyświetlają je wizualnie. Z pewnością możemy dowiedzieć się, o czym jest artykuł, po prostu na niego patrząc.

Bardzo fajnie, prawda?

W innym opublikowanym artykule w IntechOpen, Current Topics in Malaria w 2016 r.Souza i jej zespół postanowili dodać do swojej pracy więcej niż jeden rysunek naukowy. Połączenie to pozwoliło czytelnikom szybko zrozumieć ważne punkty badań.

Celem artykułu było zbadanie, w jaki sposób reakcje zapalne w ciężkiej malarii wpływają na dysfunkcję wielu narządów, koncentrując się na płucach, nerkach i mózgu. Naukowcy odkryli, że białka błonowe wyrażane przez pierwotniaki działają jako czynnik wyzwalający odpowiedź zapalną, a każdy narząd ma swoją specyficzną odpowiedź ze względu na różne cechy anatomiczne i fizjologiczne, co czasami prowadzi do dysfunkcji narządów.

Autorzy zaprojektowali jedną rycinę naukową dla każdego badanego narządu oraz graficzne streszczenie zbierające najważniejsze informacje z badania. Rycina naukowa jest samodzielna, zawiera słowa kluczowe oraz dokładne i pouczające ilustracje z platformy Mind the Graphs - wszystkie warunki wstępne, aby przyciągnąć uwagę czytelników.

I wreszcie, co nie mniej ważne, dostępny w czasopiśmie Clinical and Experimental Pharmacology and Physiology, Autorzy artykułu dodali do swojego tekstu wspaniały rysunek naukowy przedstawiający reprezentatywny schemat ich hipotezy i protokół zastosowany w metodologii.

Artykuł omawia i rozwija najnowszą teorię związku między składem i aktywnością mikrobioty przewodu pokarmowego a nadciśnieniem tętniczym. Naukowcy poddali dorosłe samce szczurów pięcioetapowemu protokołowi eksperymentalnemu: Szczury przeszły operację w celu uszkodzenia określonych obszarów mózgu, a następnie, po kilku dniach, przeszły inny rodzaj operacji. Następnie, po wyzdrowieniu, podawano im wybraną dietę i roztwory do picia. Po okresie obserwacji i gromadzenia danych, szczury poddano eutanazji, a określone obszary przewodu pokarmowego usunięto i zamrożono do analizy.

Na powyższym rysunku naukowym dokładne ilustracje pozwoliły nam, czytelnikom, zrozumieć badanie, a nawet dalej, dostrzec ważne szczegóły dotyczące badania.

Nayara Pestana-Oliveira, pierwsza autorka artykułu, podzieliła się z nami relacją z Mind the Graph na temat swoich doświadczeń z platformą. Zapoznaj się z jej przesłaniem i tym, jak platforma pomogła zmienić wygląd jej pracy.

"Używam platformy do tworzenia ilustracji, takich jak abstrakcje graficzne, projekty eksperymentalne i hipotezy. Czasami czegoś potrzebowałem, a nie miałem dokładnie takiej ilustracji, jaką chciałem. Prosiłem więc i wszystko było załatwione. Istnieje wiele różnych opcji. Ale wciąż brakuje mi bardziej konkretnych rzeczy, głównie związanych z modelami zwierzęcymi niezwiązanymi z zachowaniem. Moje badania dotyczą reprodukcji samic i nadciśnienia, zarówno w modelach zwierzęcych. Platforma spełnia moje potrzeby i znacznie się poprawiła. Moje prace były chwalone i zyskały tożsamość".

Bardzo się cieszymy, Nayara!

Podobnie jak Nayara, Ty również możesz poprosić o konkretną ilustrację, a nasz zespół projektantów wykona ją specjalnie dla Ciebie. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się, jak poprosić o ilustrację.

Uwielbiamy widzieć takie referencje i to, jak naukowcy z całego świata odkryli nowe sposoby wyjaśniania swojej pracy, poprawiając komunikację wizualną.

Mamy nadzieję, że wszystkie odniesienia do postaci naukowych w tym poście zainspirowały Cię do innowacji i robienia rzeczy inaczej w następnym projekcie.

Mind the GraphJego celem na tym świecie jest rozwikłanie nauki poprzez wizualne i kreatywne powiązania. Wyposażeni w ogromną bibliotekę ilustracji i szablonów, chcemy zainspirować naukowców do ucieczki od zwykłości i utraty tego, co zwykłe, odkrywając zupełnie nowy świat możliwości i umożliwiając wszystkie kreacje i pomysły w twoim umyśle!

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć tworzenie?

Kliknij tutaj na początek!

Wspomniane artykuły:

FLÁVIA FIGUEIRA ABURJAILE et al. Wild-Type and Genetically Improved Strains of Dairy Origin Probiotic as Potential Treatments for Intestinal Mucositis - 1. Journal of Pharmacy and Pharmacology, v. 7, n. 4, 8 abr. 2019. 

PESTANA-OLIVEIRA, N. i wsp. Nadciśnienie DOCA-sól i rola osi OVLT-sympatycznego mikrobiomu jelitowego - 3. Farmakologia kliniczna i eksperymentalna oraz fizjologia, v. n/a, n. n/a, [s.d.].

 SOUZA, M. C. DE; PÁDUA, T. A.; HENRIQUES, M. DAS G. Dysfunkcja wielu narządów podczas ciężkiej malarii: rola odpowiedzi zapalnej - 2. Aktualne tematy dotyczące malarii, 30 listopada 2016.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony