Написання наукової роботи вимагає ретельного врахування цілого ряду факторів, включаючи структуру, зміст і мову. Одне з поширених питань, яке виникає під час написання наукової роботи, - чи прийнятно використовувати точку зору від першої особи. Хоча точної відповіді на це питання немає, розуміння переваг використання першої особи може допомогти вам прийняти обґрунтоване рішення про те, як підходити до написання роботи. У цій статті ми розглянемо використання першої особи в наукових роботах, зокрема, коли це доречно, а коли слід уникати, а також поради щодо ефективного використання особових займенників. 

Що таке дослідницька робота?

Наукова робота - це тип академічного письма, який представляє оригінальне дослідження або аналіз автора на певну тему. Зазвичай це передбачає проведення масштабного дослідження та збір даних з різних джерел, як первинних, так і вторинних. Мета наукової роботи - внести нові знання або ідеї в певну галузь, продемонструвати досвід автора та його розуміння теми, а також надати докази на підтримку своїх аргументів або висновків. 

Наукові роботи, як правило, мають певну структуру, що включає в себе вступ, огляд літератури, методологія, результати, обговорення та висновки. Вони часто публікуються в академічних журналах або представляються на конференціях і є невід'ємною частиною академічного дослідницького процесу.

Що таке точка зору від першої особи?

Точка зору від першої особи - це оповідна перспектива, в якій автор або наратор розповідає історію або представляє свої думки та досвід, використовуючи особові займенники, такі як "я", "мене", "ми" та "нас". Це спосіб написання, який безпосередньо залучає читача до досвіду оповідача або протагоніста. 

Точка зору від першої особи зазвичай використовується в автобіографічних творах, особистих есе та мемуарах, оскільки дозволяє автору поділитися з читачем своїм особистим досвідом та перспективами. Вона також може використовуватися в художній літературі, де оповідач або головний герой розповідає історію з власної точки зору, надаючи уявлення про свої думки, емоції та мотивації.

Чи можна використовувати "я" в науковій роботі?

Загалом, не рекомендується використовувати точку зору від першої особи або "я" в науковій роботі, оскільки вважається більш формальним використовувати точку зору від третьої особи. Основна увага в академічному письмі приділяється представленню об'єктивної інформації та аналізу, а не особистим думкам чи досвіду. Використання "я" може означати суб'єктивність або упередженість і може підірвати довіру до дослідження. 

Отже, чи може наукова робота бути написана від першої особи? Однак з цього правила можуть бути деякі винятки, наприклад, у певних галузях або при написанні про особистий досвід, пов'язаний з темою дослідження. Завжди важливо перевірити конкретні вказівки або очікування цільової аудиторії або видавця, перш ніж приймати рішення про відповідний стиль і голос для використання в науковій роботі.

Коли слід уникати використання першої особи?

Загалом рекомендується уникати використання точки зору від першої особи в академічному та професійному письмі, особливо у формальних контекстах, таких як наукові роботи, академічні есе та ділові звіти. Нижче наведено кілька ситуацій, коли краще уникати використання першої особи:

  • В академічному письмі це може означати суб'єктивність або упередженість і може підірвати довіру до дослідження.
  • У діловому чи професійному письмі воно може здатися надто особистим чи неформальним.
  • У технічному тексті це може відволікати або збивати з пантелику читачів, які шукають об'єктивну інформацію.
  • У текстах, призначених для широкої аудиторії, може бути недоречним або необов'язковим використовувати особові займенники для ефективної передачі інформації.
  • У ситуаціях, коли важливо зберегти офіційний або об'єктивний тон, наприклад, у юридичному або науковому письмі.

Коли використовувати першу особу?

Існують ситуації, в яких використання точки зору від першої особи може бути доречним і ефективним. Ось кілька прикладів того, як використовувати першу особу:

Особисті розповіді

При написанні особистих оповідань або мемуарів використання першої особи може бути доречним і цікавим для читача, оскільки це допомагає передати унікальну точку зору і досвід автора.

Рефлексивне письмо

Під час написання есе або щоденникових записів використання першої особи може допомогти передати думки, почуття та уявлення автора про певну тему або досвід.

Наукове письмо

У деяких наукових текстах, таких як тематичні дослідження або наукові роботи з соціальних чи гуманітарних наук, може бути доречним використання першої особи, щоб передати участь дослідника в дослідженні або підкреслити важливість його точки зору.

Переконливе письмо

При написанні переконливих есе або публіцистичних статей використання першої особи може допомогти зробити аргументи та думки автора більш переконливими та переконливими.

Творче письмо

У поезії, художній літературі чи інших формах творчості використання першої особи може допомогти створити більш інтимний і особистий зв'язок між автором і читачем.

Важливо зазначити, що це загальні рекомендації, і рішення про використання першої особи завжди має ґрунтуватися на конкретному контексті та аудиторії написання тексту.

Займенник третьої особи в науковій статті

Чи може наукова робота бути написана від першої особи? Відповідь на це питання полягає в тому, що точка зору від третьої особи зазвичай використовується для створення об'єктивного та неупередженого тону. Це означає, що особисті займенники, такі як "я", "ти" і "ми", уникаються на користь більш об'єктивної мови, наприклад, "автор", "дослідники" або "учасники". 

Використання точки зору третьої особи зміщує акцент з особистого досвіду та думок автора, натомість підкреслює важливість теми дослідження та отриманих результатів. Це також допомагає створити більш офіційний та академічний тон, який підходить для наукових робіт. Використання точки зору третьої особи може допомогти уникнути упереджень і припущень, які можуть бути присутніми при написанні від першої або другої особи.

Поради щодо вживання особових займенників

Ось ще кілька порад щодо вживання особових займенників на письмі:

Використовуйте особові займенники економно

Хоча особові займенники можуть бути ефективними в певних контекстах, загалом краще використовувати їх помірковано, щоб не відволікати і не заплутувати читача.

Змінюйте займенники

Замість того, щоб повторювати "я", спробуйте урізноманітнити свої особисті займенники, використовуючи "ми" або "ви", коли це доречно. Це може допомогти створити більш привабливий та інклюзивний тон.

Будьте послідовними

Якщо ви вирішили використовувати особові займенники, будьте послідовними у їхньому вживанні протягом усього тексту. Уникайте перемикання між першою, другою та третьою особами, оскільки це може відштовхувати читача.

Ознайомтеся з рекомендаціями

Якщо ви пишете для певної аудиторії або видання, обов'язково ознайомтеся з їхніми настановами або посібником зі стилю, щоб дізнатися, як правильно вживати особові займенники.

Розглянемо вплив на тональність і довіру

Перш ніж використовувати особові займенники, подумайте, як вони вплинуть на тон і достовірність вашого тексту. У деяких випадках використання особових займенників може зробити ваш текст більш близьким і цікавим, а в інших випадках він може здатися занадто неформальним або суб'єктивним.

200+ готових красивих шаблонів для професійної інфографіки

Mind the Graph це платформа, розроблена, щоб допомогти науковцям створювати візуально приголомшливі та ефективні презентації, плакати та публікації. Однією з ключових особливостей Mind the Graph є бібліотека з 200+ готових красивих шаблонів для професійної інфографіки. Ці шаблони спеціально розроблені для задоволення потреб науковців. Використовуючи ці шаблони, вчені можуть швидко і легко створювати інфографіку, яка є одночасно візуально привабливою і науково точною.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони