Систематичний огляд і мета-аналіз є двома важливими інструментами для синтезу та узагальнення наявних доказів з досліджуваного питання. Обидва методи вимагають суворого і прозорого процесу і повинні бути представлені в чіткій і вичерпній формі.

Якщо ви не знаєте різниці між систематичним оглядом і мета-аналізом, ця стаття пояснить, що це таке, і допоможе вам зрозуміти, як їх підготувати і як їх можна використовувати в дослідженнях. 

Зображення з medicalnewstoday.com

Що таке систематичний огляд?

Систематичний огляд - це повна і прозора оцінка наявних доказів щодо конкретного дослідження з використанням суворого і заздалегідь визначеного процесу для виявлення, відбору та критичної оцінки відповідних досліджень. Мета систематичного огляду - надати стислий виклад поточного стану знань з певної теми та виявити прогалини в існуючій літературі.

Зазвичай цей процес включає комплексний пошук у декількох базах даних, що включає опубліковані та неопубліковані дослідження, чіткий і заздалегідь визначений критерій відбору, а також критичну оцінку якості включених досліджень. Результатом є синтез наявних доказів, який забезпечує основу для прийняття обґрунтованих рішень або проведення подальших досліджень.

Зображення з pubrica.com

Що таке мета-аналіз?

Мета-аналіз - це статистичний метод, який об'єднує результати кількох досліджень для отримання єдиної оцінки. Мета-аналіз часто проводять після проведення систематичного огляду, оскільки він вимагає достатньої кількості досліджень зі схожими дизайнами та результатами. Основна перевага мета-аналізу полягає в тому, що він підвищує точність і достовірність висновків завдяки об'єднанню інформації з декількох досліджень.

У мета-аналізі розміри ефектів окремих досліджень об'єднуються за допомогою середньозваженого показника, що базується на розмірі вибірки і точності оцінки ефекту. Поєднання результатів декількох досліджень може допомогти вирішити такі проблеми, як малий розмір вибірки і недостатня статистична потужність окремих досліджень, а також надати більш повний огляд досліджень на певну тему.

Важливо зазначити, що не всі систематичні огляди включають мета-аналіз. Рішення про включення метааналізу залежить від гетерогенності досліджень, доступності даних і придатності методів для об'єднання результатів.

Як підготувати систематичний огляд та мета-аналіз?

Нижче ми надамо покрокові інструкції з підготовки систематичного огляду та мета-аналізу. Незалежно від того, чи є ви дослідником, студентом або клініцистом, ці кроки допоможуть вам з інструментами та знаннями, необхідними для проведення цих методів.

Щоб підготувати систематичний огляд, слід виконати наступні кроки:

  • Визначте своє дослідницьке питання: Чітко визначте проблему, яку ви хочете дослідити, і переконайтеся, що вона є конкретною і важливою.
  • Проведіть комплексний пошук літератури: Використовуйте кілька баз даних і пошукових систем, щоб знайти всі релевантні дослідження.
  • Скринінгові дослідження на відповідність вимогам: Перегляньте анотації та повнотекстові статті, щоб визначити, чи відповідають вони критеріям включення до вашого систематичного огляду.
  • Витягуйте та синтезуйте дані: Витягніть відповідну інформацію з кожного дослідження, що відповідає критеріям відбору, таку як дизайн дослідження, розмір вибірки, втручання, наслідки та результати.
  • Оцініть якість доказів: Оцініть якість доказів, використовуючи заздалегідь визначені критерії, такі як ризик упередженості, і узагальніть результати в таблиці або на рисунку.

Для підготовки мета-аналізу необхідно виконати наступні кроки:

  • Визначте питання дослідження: Почніть з визначення дослідницького питання або гіпотези, на яку ви хочете відповісти за допомогою мета-аналізу.
  • Пошук літератури: Проведіть всебічний пошук літератури, щоб виявити всі релевантні дослідження, які стосуються вашого наукового питання. Використовуйте кілька баз даних і пошукових систем і переконайтеся, що ви включили як опубліковані, так і неопубліковані дослідження.
  • Вибір дослідження: Оцініть придатність кожного дослідження для включення у ваш метааналіз на основі конкретних критеріїв, таких як розмір вибірки, дизайн дослідження та показники результатів.
  • Вилучення даних: Витягніть дані з досліджень, що відповідають критеріям, включаючи розміри ефектів, розміри вибірок та іншу відповідну інформацію. Ця інформація повинна бути записана в стандартизованому вигляді для використання в мета-аналізі.
  • Статистичний аналіз: Використовуйте відповідні статистичні методи для об'єднання даних з обраних досліджень і обчислення загальних розмірів ефекту та міри варіабельності.

Розкрийте можливості інфографіки за допомогою Mind the Graph

Mind the Graph - це платформа, яка допомагає науковцям візуально представляти результати своїх досліджень. Вона дозволяє легко створювати високоякісну графіку та презентації. Будь то детальна інфографіка або захоплюючі презентації, Mind the Graph дає можливість науковцям ефективно комунікувати свою роботу.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони