Naukowcy znaleźli dowody na istnienie ciekłej wody na Marsie.

Nowy artykuł zatytułowany Radarowe dowody na istnienie podlodowcowej ciekłej wody na Marsie został opublikowany w Science. Artykuł sugeruje, że ciekła woda może znajdować się pod warstwą lodu na południowym biegunie Marsa.

"Woda jest uważana za jeden z podstawowych warunków życia. Jest to pierwszy stabilny zbiornik ciekłej wody, jaki kiedykolwiek znaleziono na Marsie i można go uznać za potencjalne siedlisko" - wyjaśnił Roberto Orosei, główny naukowiec z Instytutu Radioastronomii we Włoszech, który przeanalizował dane.

Odkrycie to jest szczególnie niesamowite, ponieważ takie podziemne jeziora znajdują się w pobliżu biegunów Ziemi, głównie na Grenlandii i Antarktydzie. Jedno z tych jezior, subglacjalne jezioro Whillans na Antarktydzie, nie pojawiło się na powierzchni Ziemi od milionów lat. Niedawno naukowcy odkryli bakterie, które nadal żyją tam w całkowitej izolacji.

Jezioro Wostok, znajdujące się pod kilometrami lodu, było pokryte lodem przez co najmniej 15 milionów lat. Analiza form życia sugeruje, że jezioro Vostok może zawierać unikalny ekosystem oparty na związkach chemicznych w skałach zamiast światła słonecznego, żyjący w izolacji przez setki tysięcy lat.

AntarcticLakes
Infografika przedstawiająca Jezioro Wostok, największe znane jezioro subglacjalne na Antarktydzie. Uważa się, że przepływ ciekłej wody przez jezioro, które jest wielkości północnoamerykańskiego jeziora Ontario, zajmuje tysiące lat. Źródło: Nicolle Rager-Fuller / NSF

Naukowcy znaleźli również mikroorganizmy pod ziemią w kopalniach. Mikroorganizmy te są spokrewnione ze starożytnymi gatunkami, które kiedyś żyły w środowisku wodnym. Takie migracje zwiększają prawdopodobieństwo, że to samo dzieje się na Marsie - gdy woda się cofa, życie przenosi się głębiej pod ziemię.

Najlepsze zdjęcia wody na Marsie

 

Wiesz, że wierzymy, że nauka może być wizualna. Jeśli chcesz pokazać szczegóły i sprawić, by czytelnik zwrócił uwagę na twoją pracę, zasoby wizualne są świetnym narzędziem.

Dlatego wybrałem najlepsze zdjęcia tego niedawnego odkrycia.

01. Południowa czapa polarna Marsa sfotografowana przez orbiter Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej. ESA/DLR/FU Berlin

 

ca_0727NID_Mars_South_Polar_Ice_Cap_online

 

02. Ponadto południowa czapa polarna Marsa i oznaczone kolorami znaleziska Mars Express nałożone w miejscu, w którym zostały wykryte. ESA/DLR/FU Berlin

gdgh

 

03. Ostatnim z nich jest sonda Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, poszukująca wody w stanie ciekłym na południowym biegunie planety. ESA/INAF/Davide Coero Borga

ffs

 

"Follow the Water" jest jednym z głównych celów programu NASA dotyczącego Marsa. Woda jest obecnie motorem badań NASA w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Tam, gdzie światy oceaniczne - takie jak księżyc Jowisza Europa - mają potencjał do podtrzymywania życia. Nawet protoplanety, takie jak Ceres, mogą wyjaśnić, w jaki sposób woda jest przechowywana w skalistych "wiadrach", które transportują wodę w całym Układzie Słonecznym.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony