Vedci našli dôkaz o existencii tekutej vody na Marse.

Nový dokument s názvom Radarové dôkazy o subglaciálnej tekutej vode na Marse bol uverejnený v časopise Science. Článok naznačuje, že pod vrstvou ľadu na južnom póle Marsu sa môže nachádzať kvapalná voda.

"Voda sa považuje za jednu zo základných podmienok života. Toto je prvé stabilné teleso s tekutou vodou, ktoré sa kedy našlo na Marse, a mohlo by sa považovať za potenciálny životný priestor," vysvetlil Roberto Orosei, vedúci vedec z Rádioastronomického inštitútu v Taliansku, ktorý analyzoval údaje.

Tento objav je obzvlášť úžasný, pretože podobné podzemné jazerá sa nachádzajú v blízkosti zemských pólov, najmä v Grónsku a Antarktíde. Jedno z týchto jazier, subglaciálne jazero Whillans v Antarktíde, nie je na povrchu Zeme už milióny rokov. A nedávno v ňom vedci našli baktérie, ktoré tam stále žijú v úplnej izolácii.

Jazero Vostok, ktoré sa nachádza pod kilometrami ľadu, je pokryté ľadom už najmenej 15 miliónov rokov. Analýza foriem života naznačuje, že jazero Vostok môže ukrývať jedinečný ekosystém založený na chemických látkach v horninách namiesto slnečného svetla, ktorý žije v izolácii stovky tisíc rokov.

AntarcticLakes
Infografika jazera Vostok, najväčšieho známeho subglaciálneho jazera v Antarktíde. Predpokladá sa, že tekutej vode trvá tisíce rokov, kým prejde cez jazero, ktoré je veľké ako severoamerické jazero Ontario. Kredit: Nicolle Rager-Fuller / NSF

Vedci našli mikroorganizmy aj v podzemí baní. Tieto mikroorganizmy sú príbuzné dávnym druhom, ktoré kedysi žili vo vodnom prostredí. Takéto migrácie zvyšujú možnosť, že sa to isté stalo aj na Marse - keď voda ustúpila, život sa presunul hlbšie pod zem.

Najlepšie obrázky vody na Marse

 

Viete, že veríme, že veda môže byť vizuálna. Ak chcete vo svojej práci ukázať detaily a prinútiť čitateľa venovať pozornosť, vizuálne zdroje sú skvelým nástrojom.

Preto som vybral najlepšie snímky tohto nedávneho objavu.

01. Južná polárna čiapočka Marsu, snímka z orbitálnej sondy Mars Express Európskej vesmírnej agentúry. ESA/DLR/FU Berlín

 

ca_0727NID_Mars_South_Polar_Ice Cap_online

 

02. Tiež južná polárna čiapočka Marsu a farebne označené nálezy sondy Mars Express na mieste, kde boli zistené. ESA/DLR/FU Berlín

gdgh

 

03. A ako posledná sonda Mars Express Európskej vesmírnej agentúry hľadá na južnom póle planéty kvapalnú vodu. ESA/INAF/Davide Coero Borga

ffs

 

"Nasledujte vodu" je jedným z hlavných cieľov programu NASA na Marse. Voda je v súčasnosti hnacou silou výskumu NASA vo vonkajšej slnečnej sústave. Tam, kde oceánske svety - ako napríklad Jupiterov mesiac Európa - majú potenciál podporovať život. Dokonca aj protoplanéty ako Ceres môžu vysvetliť, ako sa voda ukladá v skalnatých "vedrách", ktoré ju prepravujú naprieč slnečnou sústavou.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny