Tyrėjai rado įrodymų, kad Marse yra skysto vandens telkinys.

Naujame dokumente, pavadintame Marso požeminio ledyno skysto vandens radaras buvo paskelbtas žurnale "Science". Straipsnyje teigiama, kad po ledo sluoksniu Marso pietiniame ašigalyje gali būti skysto vandens.

"Vanduo laikomas vienu iš pagrindinių gyvybės poreikių. Tai pirmasis kada nors Marse rastas stabilus skysto vandens telkinys, kurį galima laikyti potencialia buveine", - aiškino duomenis analizavęs Italijos Radioastronomijos instituto vyriausiasis mokslininkas Roberto Orosei.

Šis atradimas ypač nuostabus, nes tokių požeminių ežerų yra netoli Žemės ašigalių, daugiausia Grenlandijoje ir Antarktidoje. Vieno iš šių ežerų, požeminio Vilijanso ežero Antarktidoje, Žemės paviršiuje nėra jau milijonus metų. O neseniai mokslininkai rado jame vis dar visiškai izoliuotai gyvenančių bakterijų.

Vostoko ežeras, esantis po kelių kilometrų ilgio ledo sluoksniu, buvo padengtas ledu mažiausiai 15 milijonų metų. Gyvybės formų analizė rodo, kad Vostoko ežere gali būti unikali ekosistema, kurios pagrindą sudaro uolienose esančios cheminės medžiagos, o ne saulės šviesa, ir kuri šimtus tūkstančių metų gyveno izoliuotai.

AntarcticLakes
Vostoko ežero, didžiausio žinomo poledinio ežero Antarktidoje, infografikas. Manoma, kad skystam vandeniui praeiti per ežerą, kurio dydis prilygsta Šiaurės Amerikos Ontarijo ežerui, prireikia tūkstančių metų. Kreditas: Nicolle Rager-Fuller / NSF

Mokslininkai mikroorganizmų rado ir po žeme esančiose kasyklose. Šie mikroorganizmai yra susiję su senovinėmis rūšimis, kadaise gyvenusiomis vandens aplinkoje. Tokia migracija kelia prielaidą, kad tas pats galėjo vykti ir Marse - atsitraukus vandeniui, gyvybė persikėlė giliau po žeme.

Geriausi vandens Marse vaizdai

 

Žinote, mes tikime, kad mokslas turi būti vizualus. Jei norite parodyti detales ir priversti skaitytoją atkreipti dėmesį į savo darbą, vaizdiniai šaltiniai yra puiki priemonė.

Todėl atrinkau geriausius šio naujausio atradimo vaizdus.

01. Marso pietinė poliarinė kepurė, užfiksuota Europos kosmoso agentūros orbitiniu aparatu "Mars Express". ESA/DLR/FU Berlynas

 

ca_0727NID_Mars_South_Polar_Ice_Cap_online

 

02. Taip pat Marso pietinė poliarinė kepurė ir "Mars Express" spalvotais kodais pažymėti radiniai, uždėti toje vietoje, kur jie buvo aptikti. ESA/DLR/FU Berlin

gdgh

 

03. Ir paskutinis - Europos kosmoso agentūros kosminis aparatas "Mars Express", planetos pietiniame ašigalyje ieškantis skysto vandens. ESA/INAF/Davide Coero Borga

ffs

 

"Sekite paskui vandenį" buvo vienas svarbiausių NASA Marso programos tikslų. Šiuo metu vanduo yra NASA išorinės Saulės sistemos tyrimų varomoji jėga. Ten, kur vandenynų pasauliai, pavyzdžiui, Jupiterio mėnulis Europa, turi potencialo palaikyti gyvybę. Net tokios protoplanetos kaip Ceres gali paaiškinti, kaip vanduo saugomas uolienų "kibiruose", kuriais vanduo transportuojamas po Saulės sistemą.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai