Araştırmacılar Mars'ta mevcut bir sıvı su kütlesine dair kanıtlar buldular.

başlıklı yeni bir makale Mars'ta buzul altı sıvı suyun radar kanıtı Science dergisinde yayımlandı. Makale, Mars'ın güney kutbundaki bir buz tabakasının altında sıvı halde su olabileceğini öne sürüyor.

"Su, yaşam için temel gereksinimlerden biri olarak kabul edilir. Bu, Mars'ta şimdiye kadar bulunan ilk kararlı sıvı su kütlesi ve potansiyel bir yaşam alanı olarak düşünülebilir" diyor İtalya'daki Radyoastronomi Enstitüsü'nde verileri analiz eden baş bilim insanı Roberto Orosei.

Bu keşif özellikle şaşırtıcıdır çünkü başta Grönland ve Antarktika olmak üzere Dünya'nın kutuplarına yakın yerlerde buna benzer yeraltı gölleri bulunmaktadır. Bu göllerden biri olan Antarktika'daki buzul altı Whillans Gölü, milyonlarca yıldır Dünya yüzeyinde değil. Ve kısa bir süre önce bilim insanları orada hala tamamen izole bir şekilde yaşayan bakteriler buldu.

Kilometrelerce buzun altındaki Vostok Gölü en az 15 milyon yıldır buzla kaplı. Yaşam formlarının analizi, Vostok Gölü'nün güneş ışığı yerine kayalardaki kimyasallara dayanan ve yüz binlerce yıldır izole bir şekilde yaşayan benzersiz bir ekosistem barındırıyor olabileceğini gösteriyor.

AntarktikaGölleri
Antarktika'daki bilinen en büyük buzul altı gölü olan Vostok Gölü'ne ilişkin bir infografik. Kuzey Amerika'daki Ontario Gölü büyüklüğünde olan gölden sıvı suyun geçmesinin binlerce yıl aldığı düşünülüyor. Kredi: Nicolle Rager-Fuller / NSF

Bilim insanları ayrıca madenlerin altında da mikroorganizmalar buldu. Bu mikroorganizmalar bir zamanlar sulu ortamlarda yaşayan eski türlerle ilişkilidir. Bu tür göçler Mars'ta da aynı şeyin yaşanmış olma ihtimalini artırıyor - su çekildikçe yaşam yeraltında daha derinlere taşındı.

Mars'taki suyun en iyi görüntüleri

 

Bilimin görsel olması gerektiğine inandığımızı biliyorsunuz. Çalışmanızda ayrıntıları göstermek ve okuyucunun dikkatini çekmek istiyorsanız, görsel kaynaklar harika bir araçtır.

Bu nedenle, bu yeni keşfin en iyi görüntülerini seçtim.

01. Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars Express yörünge aracı ile çekilen Mars'ın güney kutup kapağı. ESA/DLR/FU Berlin

 

ca_0727NID_Mars_South_Polar_Ice_Cap_online

 

02. Ayrıca, Mars'ın güney kutup kapağı ve Mars Express'in renk kodlu bulguları tespit edildikleri yerde üst üste bindirilmiştir. ESA/DLR/FU Berlin

gdgh

 

03. Ve son olarak, Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars Express uzay aracı gezegenin güney kutbunda sıvı halde su arıyor. ESA/INAF/Davide Coero Borga

ffs

 

"Suyu Takip Edin" NASA'nın Mars programının en önemli hedeflerinden biri olmuştur. Su şu anda NASA'nın dış güneş sistemi araştırmalarını yönlendiriyor. Jüpiter'in uydusu Europa gibi okyanus dünyalarının yaşamı destekleme potansiyeline sahip olduğu yerler. Ceres gibi protoplanetler bile suyun güneş sistemi boyunca taşındığı kayalık "kovalarda" nasıl depolandığını açıklayabilir.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar