Ameba zjadająca mózg, technicznie znana jako Naegleria fowleri, jest rzadkim, ale niebezpiecznym organizmem, który wywołuje powszechne zaniepokojenie i strach. Chociaż przypadki PAM są rzadkie, ich konsekwencje mogą być katastrofalne, co skłania urzędników ds. zdrowia publicznego do podjęcia wysiłków w celu zapobiegania ich rozprzestrzenianiu się. 

W tym artykule przeanalizujemy fakty dotyczące ameby zjadającej mózg, takie jak jej przyczyny, sposób rozprzestrzeniania się, objawy i metody zapobiegania, aby pomóc ci lepiej zrozumieć ten śmiertelny organizm. Zrozumienie zagrożeń związanych z Naegleria fowleri pozwala podjąć działania w celu zmniejszenia narażenia i ryzyka rozwoju tej rzadkiej, ale potencjalnie śmiertelnej infekcji.

Ilustracje dostępne na stronie Mind the Graph

Czym jest ameba zjadająca mózg?

Ameba żywiąca się mózgiem, zwana również Naegleria fowleri, to gatunek ameby, który może powodować pierwotne amebowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, rzadką i śmiertelną infekcję mózgu (PAM). 

Pierwotne amebowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (PAM) charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. W rzeczywistości w Stanach Zjednoczonych udokumentowano zaledwie kilkadziesiąt przypadków w ciągu ostatniej dekady, 154 znane przypadki od 1962 do 2021 roku, a tylko cztery osoby przeżyły, co daje wskaźnik śmiertelności powyżej 97%, według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Choroba postępuje szybko, z objawami pojawiającymi się 1-12 dni po ekspozycji i śmiercią w ciągu kilku dni w większości przypadków.

Ameba ta może występować w ciepłych siedliskach słodkowodnych, w tym w jeziorach, rzekach, gorących źródłach i nieoczyszczonych basenach. 

W jaki sposób ameba zjadająca mózg zaraża ludzi?

Ameba zjadająca mózg może zarażać ludzi, gdy skażona woda dostanie się do organizmu przez nos. Może się to zdarzyć podczas pływania, nurkowania lub skoków do ciepłych zbiorników słodkowodnych, zwłaszcza tych ze stojącą lub wolno płynącą wodą. 

Gdy ameba przedostanie się do przewodu nosowego, może przemieścić się wzdłuż nerwu węchowego do mózgu, gdzie może spowodować znaczny stan zapalny i śmierć tkanki mózgowej, powodując pierwotne amebowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (PAM). 

Ważne jest, aby podkreślić, że jeśli ameba zjadająca mózg zostanie połknięta, nie może wywołać infekcji i nie może być przenoszona z człowieka na człowieka.

Gdzie występuje ameba zjadająca mózg (Naegleria fowleri)?

Ameba zjadająca mózg, Naegleria fowleri, występuje w ciepłych siedliskach słodkowodnych, zwłaszcza w stojącej lub wolno płynącej wodzie, takiej jak jeziora, rzeki, stawy i gorące źródła, jak wspomniano wcześniej. Można go również znaleźć w glebie, ale infekcje gleby są stosunkowo rzadkie. Naegleria fowleri nie żyje jednak w słonej wodzie, takiej jak ocean.

Naegleria fowleri najczęściej występuje w ciepłych miejscach o temperaturze od 25 do 46°C (77 do 115°F). Najlepiej rozwija się w wysokich temperaturach do 46°C (115ºF) i może przetrwać przez krótki czas w jeszcze wyższych temperaturach. Chociaż temperatury wody w jeziorach i rzekach związanych z niektórymi przypadkami PAM były na ogół wyższe niż 26,67°C (80°F), według naukowców ameba może być w stanie przetrwać w temperaturach wody poniżej 26,67°C (80°F). 

Ameba może występować w następujących typach zbiorników wodnych: 

 • Wody termalne (naturalnie podgrzane), takie jak gorące źródła;
 • Zrzut ciepłej wody z zakładów przemysłowych lub elektrowni;
 • Gleba zawierająca osady z jezior, stawów i rzek;
 • Niekonserwowane baseny, brodziki, parki surfingowe lub inne tereny rekreacyjne z niewystarczającą ilością chloru;
 • Woda z kranu;
 • Jeziora i rzeki;
 • Podgrzewacze wody;
 • Zrzut ciepłej wody.

Jakie są objawy?

Objawy zakażenia Naegleria fowleri, powszechnie znanego jako pierwotne amebowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (PAM), mogą wystąpić od 1 do 12 dni, zwykle w piątym dniu, po kontakcie z amebą, jednak objawy mogą nie pojawić się przez wiele tygodni.

Wczesne objawy PAM są podobne do objawów innych rodzajów zapalenia opon mózgowych i mogą obejmować migrenę, sztywność karku, gorączkę, nudności i wymioty. W miarę postępu infekcji mogą wystąpić drgawki, halucynacje, rozmycie umysłu, nadwrażliwość na światło oraz trudności z mówieniem lub połykaniem. 

Jak sama nazwa wskazuje, infekcja może również powodować śmierć tkanki mózgowej, skutkując objawami takimi jak osłabienie równowagi lub koordynacji, gwałtowna zmiana węchu lub smaku, a w skrajnych przypadkach śpiączka i śmierć. 

Ponieważ objawy PAM są niejasne i mogą naśladować objawy innych chorób, rozpoznanie zakażenia Naegleria fowleri może być trudne. Jeśli dana osoba wykazuje objawy zapalenia opon mózgowych, zwłaszcza jeśli niedawno była narażona na kontakt z ciepłymi wodami, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie zakażenia Naegleria fowleri jest trudne, a choroba prawie zawsze jest śmiertelna. Niemniej jednak wczesne wykrycie i leczenie może znacznie zwiększyć szanse na przeżycie. Leczenie PAM zazwyczaj obejmuje opiekę wspomagającą w celu kontrolowania objawów i utrzymania podstawowych funkcji, a także mieszankę leków, które mogą obejmować amfoterycynę B, azytromycynę, flukonazol, ryfampinę, miltefosynę i deksametazon. 

Leki te są stosowane, ponieważ wykazano, że są skuteczne przeciwko Naegleria fowleri i były stosowane w leczeniu osób, które przeżyły. 

Miltefosyna jest najnowszym lekiem znajdującym się na tej liście, podczas testów laboratoryjnych udowodniono, że zabija Naegleria fowleri i była stosowana w leczeniu trzech osób, które przeżyły, zgodnie z CDC. 

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia bakterią Naegleria fowleri, należy unikać kontaktu z zanieczyszczoną wodą. Może to obejmować: 

 • Należy unikać pływania lub nurkowania w ciepłych siedliskach słodkowodnych, zwłaszcza jeśli woda jest stojąca lub wolno płynąca, takich jak małe jeziora, stawy i gorące źródła;
 • Unikaj używania wody z kranu do płukania zatok (nosa). Używaj sterylnej, destylowanej lub uprzednio przegotowanej wody; 
 • Podczas pływania lub nurkowania w ciepłych wodach słodkich należy używać klipsów na nos lub trzymać głowę nad wodą, aby zapobiec przedostawaniu się wody do przewodów nosowych;

Pamiętaj, że jeśli pływałeś w ciepłej wodzie i masz objawy zapalenia opon mózgowych, takie jak ból głowy, gorączka lub sztywność karku, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Przekształć swoje dane w łatwe do zrozumienia infografiki

Mind The Graph to narzędzie, które pozwala użytkownikom tworzyć wizualne reprezentacje danych i informacji, które mogą być przydatne w przekazywaniu skomplikowanych informacji w bardziej przystępny i zrozumiały sposób. Zacznij korzystać z Mind The Graph w prostych krokach!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony