Teknik olarak Naegleria fowleri olarak bilinen beyin yiyen amip, yaygın endişe ve korkuya yol açan nadir fakat tehlikeli bir organizmadır. PAM vakaları nadir görülse de, sonuçları felaket olabilir ve halk sağlığı yetkililerini yayılmasını önlemek için çaba göstermeye teşvik eder. 

Bu makale, bu ölümcül organizmayı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak amacıyla beyin yiyen amipin nedenleri, nasıl yayıldığı, belirtileri ve korunma yöntemleri gibi gerçekleri inceleyecektir. Naegleria fowleri ile bağlantılı tehlikeleri anlamak, bu nadir ancak potansiyel olarak ölümcül enfeksiyona maruz kalma ve yakalanma riskinizi azaltmak için harekete geçmenizi sağlar.

İllüstrasyonlar şurada mevcuttur Mind the Graph

Beyin yiyen amip nedir?

Naegleria fowleri olarak da adlandırılan beyin yiyen amip, nadir ve ölümcül bir beyin enfeksiyonu (PAM) olan birincil amip meningoensefalitine neden olabilen bir amip türüdür. 

Primer amipli meningoensefalit (PAM) yüksek bir ölüm oranına sahiptir. Gerçekte, son on yılda Amerika Birleşik Devletleri'nde sadece birkaç düzine vaka belgelenmiştir; 1962'den 2021'e kadar bilinen vaka sayısı 154'tür ve sadece dört kişi hayatta kalmıştır, bu da ölüm oranını 97%'nin üzerine çıkarmaktadır, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre.

Hastalık hızla ilerler, semptomlar maruziyetten 1-12 gün sonra ortaya çıkar ve çoğu vakada ölüm birkaç gün içinde gerçekleşir.

Bu amip göller, nehirler, kaplıcalar ve arıtılmamış yüzme havuzları gibi sıcak tatlı su habitatlarında bulunabilir. 

Beyin yiyen amip insanlara nasıl bulaşır?

Beyin yiyen Amip, kirli su burun yoluyla vücuda girdiğinde bireyleri enfekte edebilir. Bu durum yüzerken, dalış yaparken ya da sıcak tatlı su kütlelerine, özellikle de durgun ya da yavaş akan sulara atlarken meydana gelebilir. 

Amip burun kanalına girdiğinde, koku alma sinirinden beyne doğru ilerleyebilir ve burada beyin dokusunda ciddi iltihaplanma ve ölüme neden olarak birincil amipli meningoensefalit (PAM) ile sonuçlanabilir. 

Beyin yiyen amipin yutulması halinde enfeksiyona neden olamayacağının ve insandan insana geçemeyeceğinin altını çizmek önemlidir.

Beyin yiyen amip (Naegleria fowleri) nerede bulunur?

Beyin yiyen amip, Naegleria fowleri, sıcak tatlı su habitatlarında, özellikle de daha önce belirtildiği gibi göller, nehirler, göletler ve kaplıcalar gibi durgun veya yavaş hareket eden sularda bulunur. Toprakta da bulunabilir, ancak toprak enfeksiyonları nispeten nadirdir. Ancak Naegleria fowleri okyanus gibi tuzlu sularda yaşamaz.

Naegleria fowleri genellikle 25 ila 46°C (77 ila 115°F) arasında değişen sıcaklıklara sahip sıcak yerlerde bulunur. En iyi 46°C'ye (115ºF) kadar yüksek sıcaklıklarda gelişir ve daha da yüksek sıcaklıklarda kısa sürelerle hayatta kalabilir. Bazı PAM vakalarına bağlı göl ve nehirlerdeki su sıcaklıkları genellikle 26.67°C'den (80°F) yüksek olmasına rağmen, bilim insanlarına göre amip 26.67°C'nin (80°F) altındaki su sıcaklıklarında da hayatta kalabilmektedir. 

Ameba aşağıdaki su alanlarında bulunabilir: 

 • Kaplıcalar gibi termal su (doğal olarak ısıtılmış);
 • Endüstriyel veya enerji santrali sıcak su deşarjı;
 • Göllerden, göletlerden ve nehirlerden gelen tortuları içeren toprak;
 • Bakımı yapılmamış yüzme havuzları, sıçrama havuzları, sörf parkları veya yetersiz klor içeren diğer rekreasyon alanları;
 • Musluk suyu;
 • Göller ve nehirler;
 • Su ısıtıcıları;
 • Sıcak su tahliyesi.

Belirtiler nelerdir?

Yaygın olarak birincil amipli meningoensefalit (PAM) olarak bilinen Naegleria fowleri enfeksiyonunun belirtileri, amip ile temastan 1-12 gün sonra, genellikle 5. günde ortaya çıkabilir, ancak belirtiler haftalarca ortaya çıkmayabilir.

PAM'ın erken belirtileri diğer farklı menenjit türlerine benzer ve migren, boyun tutulması, ateş, bulantı ve kusmayı içerebilir. Enfeksiyon ilerledikçe nöbetler, halüsinasyonlar, zihin bulanıklığı, ışık hassasiyeti ve konuşma veya yutma güçlükleri ortaya çıkabilir. 

Adından da anlaşılacağı üzere, enfeksiyon beyin dokusu ölümüne de neden olabilir ve denge veya koordinasyonda azalma, koku veya tat alma duyusunda hızlı bir değişim ve aşırı durumlarda koma ve ölüm gibi semptomlarla sonuçlanabilir. 

PAM semptomları belirsiz olduğundan ve diğer hastalıkların semptomlarını taklit edebildiğinden, Naegleria fowleri enfeksiyonunun teşhisi zor olabilir. Bir kişi menenjit belirtileri gösteriyorsa, özellikle de yakın zamanda sıcak sulara maruz kaldıysa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alması çok önemlidir.

Tedavi ve önleme

Naegleria fowleri enfeksiyonunun tedavisi zordur ve hastalık neredeyse genellikle ölümcüldür. Bununla birlikte, erken teşhis ve tedavi hayatta kalma olasılığını önemli ölçüde artırabilir. PAM tedavisi genellikle semptomları kontrol etmek ve temel işlevleri sürdürmek için destekleyici bakımın yanı sıra amfoterisin B, azitromisin, flukonazol, rifampin, miltefosin ve deksametazon içerebilen bir ilaç karışımından oluşur. 

Bu ilaçlar, Naegleria fowleri'ye karşı etkili oldukları gösterildiği ve hayatta kalan bireylerin tedavisinde kullanıldıkları için kullanılmaktadır. 

Miltefosin bu listeye dahil edilen en yeni ilaçtır, laboratuvar testleri sırasında Naegleria fowleri'yi öldürdüğü kanıtlanmış ve CDC'ye göre hayatta kalan üç kişiyi tedavi etmek için kullanılmıştır. 

Naegleria fowleri ile enfeksiyon riskini sınırlamak için kirli su ile temastan kaçınmak çok önemlidir. Buna şunlar dahil olabilir: 

 • Sıcak tatlı su habitatlarında, özellikle de küçük göller, göletler ve kaplıcalar gibi su durgun veya yavaş hareket ediyorsa yüzmekten veya dalmaktan kaçınılmalıdır;
 • Sinüslerinizi (burnunuzu) durulamak için musluk suyu kullanmaktan kaçının. Steril, damıtılmış veya önceden kaynatılmış su kullanın; 
 • Sıcak tatlı su koşullarında yüzerken veya dalış yaparken, burun kanallarınıza su girmesini önlemek için burun klipsi kullanın veya başınızı suyun üzerinde tutun;

Unutmayın, ılık suda yüzdüyseniz ve baş ağrısı, ateş veya boyun tutulması gibi menenjit belirtileri gösterirseniz, derhal tıbbi yardım alın.

Verilerinizi anlaşılması kolay infografiklere dönüştürün

Grafiğe Dikkat Edin kullanıcıların karmaşık bilgilerin daha erişilebilir ve anlaşılabilir bir şekilde iletilmesinde yararlı olabilecek veri ve bilgilerin görsel temsillerini oluşturmalarına olanak tanıyan bir araçtır. Mind The Graph'i kolay adımlarla kullanmaya başlayın!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar