Mozkožravá améba, odborně známá jako Naegleria fowleri, je vzácný, ale nebezpečný organismus, který vyvolal všeobecné obavy a strach. Ačkoli jsou případy PAM vzácné, jejich následky mohou být katastrofální, což naléhá na pracovníky veřejného zdravotnictví, aby se snažili zabránit jejímu šíření. 

V tomto článku se budeme zabývat fakty o amébě požírající mozek, jako jsou její příčiny, způsob šíření, příznaky a metody prevence, abychom vám pomohli lépe porozumět tomuto smrtelnému organismu. Pochopení nebezpečí spojených s Naegleria fowleri vám umožní podniknout kroky ke snížení expozice a rizika vzniku této vzácné, ale potenciálně smrtelné infekce.

Ilustrace jsou k dispozici na Mind the Graph

Co je to améba požírající mozek?

Mozkožravá améba, označovaná také jako Naegleria fowleri, je druh améby, která může způsobit primární amébovou meningoencefalitidu, vzácnou a smrtelnou infekci mozku (PAM). 

Primární amébová meningoencefalitida (PAM) má vysokou úmrtnost. Ve skutečnosti bylo ve Spojených státech v posledním desetiletí zdokumentováno jen několik desítek výskytů, od roku 1962 do roku 2021 je známo 154 výskytů, přičemž přežili pouze čtyři lidé, takže úmrtnost přesahuje 97%, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)..

Onemocnění postupuje rychle, příznaky se objevují 1-12 dní po expozici a smrt nastává ve většině případů během několika dní.

Tato améba se vyskytuje v teplých sladkovodních biotopech včetně jezer, řek, horkých pramenů a neupravených bazénů. 

Jak se mozek požírající améba nakazí?

Mozkožravá améba může člověka nakazit, když se kontaminovaná voda dostane do těla nosem. K tomu může dojít při plavání, potápění nebo skoku do teplých sladkovodních nádrží, zejména těch se stojatou nebo pomalu tekoucí vodou. 

Když améba pronikne do nosního kanálu, může se přesunout čichovým nervem do mozku, kde může způsobit významný zánět a odumření mozkové tkáně, což vede k primární amébové meningoencefalitidě (PAM). 

Je důležité zdůraznit, že pokud je améba požírající mozek pozřena, nemůže způsobit infekci a nemůže se přenášet z člověka na člověka.

Kde se vyskytuje améba mozkožravá (Naegleria fowleri)?

Mozkožravá améba Naegleria fowleri se vyskytuje v teplých sladkovodních biotopech, zejména ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, jako jsou jezera, řeky, rybníky a horké prameny, jak již bylo uvedeno. Může se vyskytovat také v půdě, ale půdní infekce jsou poměrně vzácné. Naegleria fowleri však nežije ve slané vodě, například v oceánu.

Naegleria fowleri se nejčastěji vyskytuje na teplých místech s teplotami v rozmezí 25 až 46 °C. (77 až 115 °F). Nejlépe se jí daří při vysokých teplotách do 46 °C, krátkodobě může přežívat i při vyšších teplotách. Ačkoli teplota vody z jezer a řek spojených s některými případy PAM byla obecně vyšší než 26,67 °C, podle vědců může být améba schopna přežít i při teplotách vody nižších než 26,67 °C (80 °F). 

Ameba se může vyskytovat v následujících typech vodních lokalit: 

 • Termální voda (přirozeně ohřívaná), například horké prameny;
 • Vypouštění teplé vody z průmyslových podniků nebo elektráren;
 • Půda obsahující sedimenty z jezer, rybníků a řek;
 • Neudržované bazény, koupaliště, surfařské parky nebo jiné rekreační oblasti s nedostatečným množstvím chlóru;
 • Voda z kohoutku;
 • Jezera a řeky;
 • Ohřívače vody;
 • Vypouštění teplé vody.

Jaké jsou příznaky?

Příznaky infekce Naegleria fowleri, obecně známé jako primární amébová meningoencefalitida (PAM), se mohou objevit 1-12 dní, obvykle pátý den po kontaktu s amébou, avšak příznaky se mohou objevit až po mnoha týdnech.

Časné příznaky PAM jsou podobné příznakům jiných typů meningitidy a mohou zahrnovat migrénu, ztuhlý krk, horečku, nevolnost a zvracení. S postupující infekcí se mohou objevit záchvaty, halucinace, rozostřená mysl, citlivost na světlo a potíže s mluvením nebo polykáním. 

Jak již název napovídá, infekce může způsobit odumření mozkové tkáně, což se projeví příznaky, jako je zhoršená rovnováha nebo koordinace, rychlá změna čichu nebo chuti a v krajním případě kóma a smrt. 

Vzhledem k tomu, že příznaky PAM jsou neurčité a mohou napodobovat příznaky jiných onemocnění, může být diagnóza infekce Naegleria fowleri obtížná. Pokud se u osoby projeví příznaky meningitidy, zejména pokud byla nedávno vystavena teplým vodám, je velmi důležité, aby co nejdříve vyhledala lékařskou pomoc.

Léčba a prevence

Léčba infekce Naegleria fowleri je obtížná a onemocnění je téměř obvykle smrtelné. Nicméně včasné odhalení a léčba mohou podstatně zvýšit šance na přežití. Léčba PAM se obvykle skládá z podpůrné péče ke kontrole příznaků a udržení základních funkcí a také ze směsi léků, která může zahrnovat amfotericin B, azitromycin, flukonazol, rifampin, miltefosin a dexametazon. 

Tyto léky se používají, protože se ukázalo, že jsou účinné proti Naegleria fowleri, a byly použity k léčbě osob, které přežily. 

Miltefosin je nejnovějším lékem zařazeným do tohoto seznamu, při laboratorních testech bylo prokázáno, že zabíjí Naegleria fowleri, a podle CDC byl použit k léčbě tří přeživších. 

Pro omezení rizika nákazy Naegleria fowleri je důležité vyhnout se kontaktu se znečištěnou vodou. To může zahrnovat: 

 • V teplých sladkých vodách, zejména pokud je voda stojatá nebo pomalu tekoucí, jako jsou malá jezera, rybníky a horké prameny, je třeba se vyhnout koupání nebo potápění;
 • Vyhněte se používání vody z kohoutku k výplachům nosních dutin. Používejte sterilní, destilovanou nebo předem převařenou vodu; 
 • Při plavání nebo potápění v teplé sladké vodě používejte nosní svorky nebo mějte hlavu nad vodou, aby se vám voda nedostala do nosních dírek;

Pokud jste se koupali v teplé vodě a objeví se u vás příznaky meningitidy, jako je bolest hlavy, horečka nebo ztuhlý krk, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Přeměňte svá data na srozumitelné infografiky

Pozor na graf je nástroj, který uživatelům umožňuje vytvářet vizuální reprezentace dat a informací, což může být užitečné při sdělování složitých informací přístupnějším a srozumitelnějším způsobem. Začněte používat Mind The Graph ve snadných krocích!

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony