Czy kiedykolwiek próbowałeś stworzyć ilustrację molekularną za pomocą klasycznych przeglądarek molekularnych? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", to już wiesz, z czym się zmagasz. 

Musisz znaleźć darmową wersję, która nie spowoduje awarii komputera i spędzić godziny próbując dowiedzieć się, jak to działa, być może z zaangażowanym kodowaniem. Walka z programami, które są skomplikowane, nieintuicyjne i często wymagają licencji.

Istnieje rozwiązanie, które nazywa się Imager białek!

Informacje o oprogramowaniu Protein Imager

Imager białek to darmowa internetowa przeglądarka molekularna do tworzenia ilustracji molekularnych za pomocą kilku kliknięć. Została ona opracowana przez naukowców z Studio obrazowania białek 3D w celu usprawnienia ilustracji białek.

Dlaczego kamera Protein Imager?

To, co odróżnia Protein Imager od innych przeglądarek molekularnych, to jego prostota i dostępność. Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji Protein Imager, wystarczy zalogować się za pomocą adresu e-mail i połączenia internetowego.

Protein Imager posiada przyjazny dla użytkownika interfejs, który umożliwia dostosowanie ilustracji molekularnej w każdym szczególe. Użytkownik może wybierać spośród różnych gotowych stylów (kreskówkowy, realistyczny, gruboziarnista powierzchnia) lub dostosować wizualizację według własnych upodobań.

Przykłady wstępnie ustawionych stylów, które mogą być używane w wywoływarce Protein Imager.

Reprezentacje molekularne (powierzchnia, kreskówki, kule, patyczki itp.), tryby kolorowania, kolory tła, cieniowanie i okluzja otoczenia to tylko niektóre z parametrów, którymi użytkownicy mogą się bawić.

Narzędzia do analizy danych, takie jak superpozycja struktur, przeglądarka sekwencji i selekcje, są również dostępne dla ekspertów.

Co więcej, jest całkowicie online, co oznacza brak konieczności lokalnej instalacji, radzenia sobie z nieaktualnymi wersjami lub problemami z kompatybilnością z systemami operacyjnymi. Każdy rendering opiera się na dedykowanym serwerze, a czas renderowania jest zazwyczaj krótszy niż 1 minuta, w zależności od złożoności ilustracji.

Kto używa Protein Imager?

Aplikacja Protein Imager jest tak łatwa i intuicyjna w obsłudze, że mogą z niej korzystać wszyscy - od studentów po doświadczonych naukowców. Użytkownicy mogą uwolnić swoją kreatywność i tworzyć ilustracje naukowe do różnych celów. 

Wielu naukowców zastosowało Protein Imager, aby zilustrować wyniki swoich badań w swoich artykułach lub streszczeniach graficznych. 

Imager białek używany przez naukowiec Matteo Oliverio do tworzenia graficznych abstraktów.

Bardziej kreatywni projektują okładki czasopism za pomocą Protein Imager. Pasjonaci komunikacji naukowej używają Protein Imager do projektowania przyciągających wzrok wizualizacji do swoich postów w mediach społecznościowych.

Profesor Syma Khalid z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracował projekt okładki czasopisma Structure, tom 29, wydanie 5, z maja 2021 r..

Wreszcie, Protein Imager ma opcję eksportu cząsteczek jako plików wolumetrycznych (format VRML2) używanych przez ilustratorów medycznych w programach graficznych 3D, takich jak Blender, Cinema 4D, Maya.

Zdjęcie z portfolio studia ilustracji naukowych BioSciVisuals. Protein Imager został wykorzystany do zilustrowania cząsteczek zawartych w ostatecznej grafice plakatu wraz z profesjonalnymi narzędziami ilustracyjnymi.

Rozruszaj swoje ilustracje

Przejdźmy do podstawowych kroków, aby rozpocząć swoją przygodę z ilustracjami, dobrze?

1 - Załaduj strukturę molekularną

Przejdź do Imager białek i załadować dowolną strukturę molekularną z komputera lub pobrać ją z biologicznych baz danych, takich jak Protein Data Bank lub baza danych Orientations of Proteins in Membranes (OPM).

2 - Dostosuj

Za pomocą panelu struktury po prawej stronie wybierz reprezentację molekularną i schematy kolorów, za pomocą paneli wizualizacji dostosuj cieniowanie, światła, okluzję otoczenia, po prostu wybierz wstępnie ustawiony styl.

3 - Pobierz obraz

Gdy będziesz zadowolony z wyglądu swojej struktury, poproś o renderowanie.

Za kilka minut będziesz mógł pobrać ilustrację w wysokiej jakości z panelu renderowania. Pamiętaj, że aby poprosić o rendering, musisz zarejestrować się przy użyciu ważnego adresu e-mail.

4 - Udostępnij go swoim współpracownikom

Gdy jesteś zadowolony ze swojej pracy, możesz zapisać ją w folderze użytkownika, który przechowuje do 25 MB. Dla każdego projektu można uzyskać link, który można udostępnić współpracownikom, aby wszyscy byli na tej samej stronie.

Mind the Graph i obrazowanie białek 3D

Oczywiście, 3D Protein Imaging i Mind the Graph tworzą najlepsze partnerstwo w historii! 

Możesz użyć obrazu 3D białka i przesłać go do swojego dzieła w Mind the Graph w ciągu sekundy. Aby dowiedzieć się, jak przesyłać obrazy, możesz obejrzeć film instruktażowy tutaj

Możesz też przejść do swojej aplikacji Mind the Graph i kliknąć przycisk Więcej na dole menu po lewej stronie, a następnie Przesyłanie, wybierz obraz, a po załadowaniu wybierz i przeciągnij obraz do obszaru roboczego i gotowe! 

Ponadto możesz wybrać dowolną ilustrację dostępną w galerii Mind the Graph, aby użyć jej razem z obrazami białek. 

Galeria Mind the Graph zawiera wiele atrakcyjnych wizualnie rycin do badań, z ponad 40 000 naukowo dokładnych ilustracji z ponad 80 popularnych dziedzin. Jeśli potrzebujesz ilustracji, możesz ją znaleźć w Mind the Graph. 

Jeśli jednak nie znalazłeś tego, czego potrzebujesz lub potrzebujesz bardzo konkretnej ilustracji, możesz poprosić o spersonalizowaną ilustrację, a zespół ilustratorów Mind the Graph zaprojektuje ją dla Ciebie. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić formularz Mind the Graph Żądanie ikony formularz, wewnątrz obszaru roboczego, z krótkim wyjaśnieniem i obrazem referencyjnym. W ciągu tygodnia otrzymasz spersonalizowaną ilustrację. 

Niesamowite, prawda? 

Zobacz film o tym, jak możesz stworzyć swoją figurę naukową za pomocą Mind the Graph i użyć zewnętrznych obrazów z 3D Protein Imaging.

Ten artykuł został napisany we współpracy z Martiną Maritan, specjalista ds. komunikacji w Obrazowanie białek 3D.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony