Akademiniai dokumentai yra įtakingi tik tada, kai juos galima rasti, o atradimas internete beveik visiškai priklauso nuo žurnalų indeksavimas. Net ir pačius novatoriškiausius akademinius darbus bus sunku rasti, jei paieškos priemonės jų tinkamai neindeksuos. 

Žurnalo žinomumą lemia jį aprėpiančių abstrakcijos ir indeksavimo tarnybų skaičius. Manoma, kad tie, kurie yra indeksuojami, yra aukštesnės kokybės nei žurnalai, kurie nėra indeksuojami. 

Šiame straipsnyje aptarsime veiksmingų žurnalų indeksavimas ir kaip žurnalai, kurie laikosi esminių kriterijų, gali padidinti savo straipsnių matomumą ir įtaką.

Kas yra žurnalo indeksavimas ir kodėl jis svarbus?

Indeksavimas - tai dėl tam tikros priežasties surinktų elementų rinkinys. Žurnalų indeksavimas (dar vadinami bibliografiniais rodykliais arba bibliografinėmis duomenų bazėmis) - tai žurnalų pavadinimų rinkiniai, sugrupuoti pagal discipliną, temą arba leidybos tipą.

Pateikdami savo darbą indeksuotam žurnalui, padidinsite jo institucija ir matomumas. Neretai laikoma, kad neindeksuojamų žurnalų mokslinė kokybė yra prastesnė nei indeksuojamų žurnalų. Atsiradus visiškai atviros prieigos žurnalams ir tik internete leidžiamiems žurnalams, nustatyti leidinių ir jų leidėjų patikimumą tapo vis sudėtingiau. 

Žurnalo buvimas vienoje ar keliose gerai žinomose duomenų bazėse rodo žurnalo patikimumą, todėl žurnalų indeksavimas yra toks svarbus. Žurnalai gali naudotis įvairiomis indeksavimo alternatyvomis, pradedant bendromis paieškos sistemomis ir baigiant konkrečioms disciplinoms skirtomis duomenų bazėmis, kurių kiekviena turi savų privalumų.

Pagrindiniai indeksavimo standartai

Kad žurnalai būtų įtraukti į bet kurį akademinį indeksą, jie turi laikytis tam tikrų pagrindinių leidybos reikalavimų. Kad žurnalai atitiktų pagrindinius indeksavimo reikalavimus, juose turėtų būti šie duomenys:

  • Tarptautinis standartinis serijos numeris (ISSN) 
  • Skaitmeninių objektų identifikatoriai (DOI) 
  • Nustatytas leidybos tvarkaraštis  
  • Autorių teisių politika
  • Metaduomenys straipsnio lygmeniu

Toliau indeksai gali turėti skirtingus įtraukimo kriterijus, pvz:

  • Leidinio apimtis: Kai kurie indeksai leidžia tik konkrečių mokslo sričių žurnalus. Pavyzdžiui, MEDLINE ir PubMed Central indeksuoja tik biomedicinos ir biologijos mokslų žurnalus. 
  • Redakcijos ir politikos: Rodyklėse dažnai reikalaujama nurodyti visą žurnalo redaktorių tapatybę ir priklausomybę, taip pat informaciją apie žurnalo redagavimo gaires, pavyzdžiui, viešai prieinamą recenzavimo politiką ir leidybos etikos nuostatus. 
  • Profesionali leidyba: Kai kuriuose rodyklėse atsižvelgiama į profesionalią leidybą, kuri apima skaitomumo ir gamybos kokybės patikrinimą. 
  • Archyvavimo politika: Kai kurie indeksai reikalauja, kad žurnalai įrodytų, jog jų dokumentai saugomi ilgalaikio skaitmeninio išsaugojimo tarnyboje.

Kokios yra žurnalo indeksavimo rūšys?

Atsižvelkite į tai, kad skirtingi indeksai suteiks skirtingo lygio papildomų atradimo galimybių. Kai kurios duomenų bazės indeksuoja tik straipsnių pavadinimus, santraukas ir (arba) nuorodas, o kitos indeksuoja visą tekstą. Indeksai, kurie apima daugiau informacijos apie straipsnius ir (arba) visą tekstą, apskritai suteiks geresnes paieškos galimybes. 

Toliau plačiau aptariami kiekvieno indeksų formato privalumai žurnalams. 

Bendrosios paieškos sistemos

Paieškos sistemos yra lengvai prieinamos kiekvienos srities specialistams ir plačiajai visuomenei, o ne paslėptos akademinėse duomenų bazėse. 

Į paieškos sistemos indeksą galima įtraukti bet kurį žurnalą, neatsižvelgiant į jo leidybos istoriją, citavimų skaičių ar kitas akademinėms duomenų bazėms keliamas laiko sąlygas. Paieškos sistemos yra puikūs indeksavimo pradiniai taškai, nes juos galima iš karto įtraukti į indeksą.

Bendrųjų paieškos sistemų rodyklės "ieškos" jūsų dokumento naudodamos kompiuterines programas, vadinamas "naršyklėmis", "vorais" arba "robotais". Kol jūsų žurnalo svetainės puslapiuose nėra "no-index" žymų, paieškos sistemos galės nuskaityti jūsų darbą.

Mokslinės paieškos sistemos

"Google Scholar" ir "Microsoft Academic" yra geriausios mokslinės paieškos sistemos. Abi mokslinės paieškos sistemos taiko kokybės kontrolės priemones ir labai stengiasi užtikrinti, kad jų indeksuojamos svetainės yra akademiniai šaltiniai.

Mokslinės paieškos sistemos gali gerokai padidinti jūsų žurnalo straipsnių pasiekiamumą ir tikimybę, kad jie bus skaitomi, dalijamasi jais ir jais bus remiamasi internete. Pavyzdžiui, skirtingai nei kitose duomenų bazėse, "Google Scholar" paieškos funkcija yra orientuota į atskirus straipsnius, o ne į ištisus žurnalus.

Bendrosios ir konkrečios disciplinos mokslinio indeksavimo duomenų bazės

Taip pat turėtumėte stengtis, kad jūsų darbas būtų įtrauktas į mokslinio indeksavimo duomenų bazes. Jūsų žurnalus galima įkelti į bendrąsias indeksavimo duomenų bazes, apimančias visas ar kelias disciplinas, taip pat į konkrečioms disciplinoms skirtas duomenų bazes. 

Toliau pateikiamos kelios svarbiausios bendrosios mokslinės duomenų bazės:

Atvira prieiga, poveikio veiksniai ir indeksavimas

Daugelis žurnalų, reaguodami į pastaruoju metu augantį atvirosios prieigos leidybos mastą, pradėjo teikti atvirosios prieigos galimybę. Atviros prieigos žurnalai turi keletą privalumų, įskaitant didesnį matomumą ir greitesnę leidybą. 

Tačiau, kaip jau minėta, kartu su šiuo augimu atsiranda ir dviprasmybių; dabar reikia nustatyti patikimus atvirosios prieigos žurnalus, o vienas iš būdų tai padaryti - pažvelgti į jų indeksavimo statusą. Nors indeksuotas žurnalas gali suteikti patikimumo ir patikimumo, jis negarantuoja, kad žurnalas turės poveikio koeficientą. 

Svetainė poveikio koeficientas tai dažnai naudojama formulė, pagal kurią nustatomas santykinis mokslinių publikacijų reikšmingumas ar įtaka ir kuri gali būti svarbi dėl įvairių priežasčių, įskaitant institucinius poreikius ar dotacijų finansavimą.

Peržiūrėkite šiuos straipsnius ir sužinokite daugiau apie atviroji prieiga mokslo bendruomenėje ir mokslinių tyrimų sklaida.

Be jokių pastangų kurkite grafines santraukas kiekvienam žurnalui

Apsvarstykite galimybę pridėti grafinę santrauką, kad pabrėžtumėte pagrindines darbo idėjas ir padidintumėte jo patrauklumą, jei norite jį publikuoti. Atminkite grafiką įrankis puikiai tinka šiam tikslui; juo galima greitai kurti grafines santraukas ir kitas infografikas.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai