Šimtmečiais islamas ir mokslas buvo glaudžiai susiję. Islamas turi turtingą mokslo pasiekimų istoriją ir toliau svariai prisideda prie mokslo ir technologijų. Musulmonų mokslininkai ir tyrėjai aktyviai veikia įvairiose mokslinių tyrimų ir plėtros srityse, o islamo institucijos atlieka svarbų vaidmenį skatinant mokslo pažangą.

Mokslo istorija musulmonų pasaulyje

Islamą įkūrė pranašas Mahometas, kuris mokė pasaulėžiūros, pagrįstos tikėjimu į vieną Dievą ir asmenine atsakomybe. Islamo religija pabrėžia žinių siekimo svarbą ir skatina savo pasekėjus studijuoti Dievo darbus visose gyvenimo srityse.

Islamo ir mokslo ryšys prasidėjo VIII a. Islamo aukso amžiumi vadinamu laikotarpiu, kuris truko nuo VIII iki XIII a. Šiuo laikotarpiu suklestėjo islamo civilizacija, pasiekusi daug reikšmingų laimėjimų mokslo, matematikos, filosofijos, medicinos, geografijos, meno ir kitose srityse.

Be šių individualių pasiekimų, islamo civilizacija taip pat kūrė institucijas, kurios skatino mokslinius tyrimus ir stipendijas, pavyzdžiui, Išminties namus Bagdade, kurie buvo senovės Graikijos, Persijos ir Indijos mokslinių tekstų vertimo ir saugojimo centras.

Islamo mokslas klestėjo daugelį šimtmečių, tačiau nuo XIII a., mažėjant islamo imperijų galiai ir įtakai, jo reikšmė sumažėjo. Tačiau musulmonų mokslininkų indėlis į mokslą ir filosofiją vertinamas ir studijuojamas iki šių dienų.

Žymūs islamo mokslo veikėjai

Islamo mokslas turi turtingą istoriją ir daug svarbių vardų, kurie įnešė svarų indėlį į daugelį sričių. Štai keletas žymiausių vardų:

Al-Khwarizmi: "Algebros tėvas", nes parašė knygą "Al-Jabr", kurioje pristatė algebros sąvoką ir arabiškų skaitmenų naudojimą. Jis taip pat buvo astronomijos ir geografijos mokslininkas.

Ibn al-Haytham: Žinomas dėl savo darbų optikos srityje ir dažnai laikomas šiuolaikinės optikos tėvu. Jis parašė knygą "Kitab al-Manazir" ("Optikos knyga"), kurioje pateikė camera obscura sąvoką ir paaiškino, kaip akis suvokia šviesą.

Al-Razi: Gydytojas, filosofas ir alchemikas, dažnai vadinamas "pediatrijos tėvu". Jis parašė daugybę medicininių tekstų, tarp jų ir "Išsamią medicinos knygą", taip pat daug prisidėjo prie chemijos ir alchemijos.

Ibn Sina (Avicena): Gydytojas ir filosofas, parašęs knygą "Medicinos kanonas", kuri šimtmečiams tapo standartiniu medicinos vadovėliu Europoje. Jis taip pat daug prisidėjo prie astronomijos, filosofijos ir matematikos.

Al-Farabi: Filosofas ir muzikas, rašęs įvairiomis temomis, įskaitant metafiziką, etiką ir politinę filosofiją. Jis taip pat parašė muzikos teorijos knygą "Kitab al-Musiqi al-Kabir".

Al-Kindi: Filosofas, matematikas ir mokslininkas, rašęs įvairiomis temomis, įskaitant logiką, metafiziką ir astronomiją. Jis taip pat daug prisidėjo prie kriptografijos srities.

Ibn Rušdas (Averroesas): Jis buvo filosofas ir gydytojas, rašęs Aristotelio veikalų komentarus ir daug prisidėjęs prie logikos ir metafizikos.

Tai tik keletas iš daugelio svarbių islamo mokslo vardų, kurių indėlis ir šiandien daro įtaką mūsų pasaulio supratimui.

Mokslas ir Koranas

Nuotrauka iš islamicity.org

Kas yra Koranas?

Koranas yra šventasis islamo, kuriuo tiki daugiau kaip 1,8 mlrd. žmonių visame pasaulyje, raštas. Musulmonai tiki, kad Koranas yra pažodinis Dievo žodis, per 23 metus apreikštas pranašui Mahometui.

Ją sudaro 114 skyrių, arba surų, parašytų arabų kalba, kuriose iš viso yra maždaug 6 236 eilutės. Skyriai suskirstyti pagal ilgį nuo ilgiausio iki trumpiausio. Pirmasis skyrius, vadinamas Al-Faatihah arba "Įžanga", yra skaitomas per kasdienes maldas.

Jame pateikiamos rekomendacijos įvairiomis temomis, įskaitant tikėjimą, moralę, teisę, istoriją ir pasakojimus apie ankstesnius pranašus bei civilizacijas. Jis taip pat laikomas musulmonų įkvėpimo šaltiniu ir gairėmis visais jų kasdienio gyvenimo aspektais.

Kokia Korano reikšmė islamui ir mokslui?

Islamas ir mokslas jau daugelį metų yra diskusijų ir debatų tema. Kai kurie žmonės mano, kad Korane yra mokslinių žinių, kurios pralenkė savo laiką, o kiti teigia, kad moksliniai atradimai buvo padaryti nepriklausomai nuo Korano.

Korane yra tam tikrų eilučių, kurios dažnai cituojamos kaip mokslo žinių įrodymas. Pavyzdžiui, Korane minimas embriono vystymosi procesas ir žmogaus vaisiaus augimo etapai, kuriuos patvirtino šiuolaikinė embriologija. Panašiai Korane minima besiplečianti visata, o tai yra sąvoka, kurią mokslininkai atrado tik XX amžiuje.

Tačiau Korane yra ir tokių eilučių, kurios, atrodo, prieštarauja šiuolaikiniam mokslo supratimui. Pavyzdžiui, Korane Saulė apibūdinama kaip "besileidžianti" tam tikroje vietoje, o tai neatitinka šiuolaikinio supratimo, kad Saulė yra nejudanti žvaigždė, aplink kurią skrieja Žemė.

Svarbu pažymėti, kad Koranas yra ne mokslinis, o religinis tekstas, kuriame pateikiamos gairės ir moraliniai mokymai. Nors Korane galima rasti tam tikrų mokslinių žinių, jis nėra skirtas kaip išsamus mokslinių atradimų vadovas. Vietoj to, žmonės patys turi pasitelkti savo kritinį mąstymą ir mokslinius metodus, kad tyrinėtų gamtos pasaulį ir padarytų naujų atradimų.

Mind the Graph yra internetinė platforma, kurioje siūlomas įrankių rinkinys, padedantis mokslininkams ir tyrėjams kurti aukštos kokybės grafines santraukas, mokslinius plakatus ir infografiką. Platformoje pateikiama plati mokslinių iliustracijų ir šablonų biblioteka, taip pat įrankiai, skirti joms pritaikyti ir pridėti naujų elementų, pavyzdžiui, teksto, grafikų ir duomenų.

mokslinės iliustracijos
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai