Citavimas ir nuorodų darymas yra du esminiai akademinio rašymo elementai. Jie atlieka svarbų vaidmenį pripažįstant rašto darbe naudotus šaltinius ir pripažįstant kitų tyrėjų darbą. 

Norint pasiekti akademinės sėkmės, labai svarbu suprasti pagrindinius citavimo ir nuorodų darymo skirtumus. Šiame straipsnyje apžvelgsime citavimo ir nuorodų skirtumus, jų svarbą ir praktinius įrankius, kaip juos sėkmingai naudoti rašant. 

Kas yra citata?

Citavimas - tai šaltinio nurodymas pagrindiniame dokumento tekste. Kai nurodote šaltinį, parodote, kad naudojotės to šaltinio informacija, idėjomis ar žodžiais. Cituodami šaltinius pripažįstate pirminį autorių ir leidžiate skaitytojams rasti šaltinį, jei jie nori sužinoti daugiau.

Citatose akademiniuose raštuose dažnai nurodoma autoriaus pavardė, publikavimo metai ir originalios medžiagos puslapio numeris (-iai). Citatos gali būti naudojamos siekiant pateikti įrodymų argumentams pagrįsti, teiginiui įtikinti arba kitų tyrėjų darbui pripažinti.

Kas yra nuoroda?

Nuorodos - tai išsamus visų dokumente minimų šaltinių sąrašas. Šis sąrašas pateikiamas dokumento pabaigoje ir jame nurodoma išsami bibliografinė informacija apie kiekvieną šaltinį, įskaitant autoriaus pavardę, kūrinio pavadinimą, leidėją ir išleidimo datą. 

Citavimas ir nuoroda: Pagrindiniai skirtumai

Apibrėžimas ir tikslai

Nors citavimas ir nuorodų darymas yra glaudžiai susiję dalykai, tarp jų yra keletas esminių skirtumų:

Citavimas - tai informacijos šaltinio nurodymas dokumento tekste, paprastai skliausteliuose nurodant autoriaus pavardę ir publikavimo metus arba naudojant išnašą ar išnašą. Citavimas dažnai naudojamas argumentui ar teiginiui pagrįsti arba kokiam nors konkrečiam dalykui įrodyti pagrindiniame tekste. 

Kita vertus, nuorodų pateikimas - tai išsamaus visų minėtų šaltinių sąrašo pateikimas, paprastai dokumento pabaigoje. Nuorodų nurodymo tikslas - pateikti skaitytojams išsamų ir tikslų dokumente naudotų šaltinių sąrašą, kad jie galėtų identifikuoti ir patikrinti minėtą medžiagą, taip pat kad vėlesni mokslininkai galėtų išplėsti darbą naudodamiesi tais pačiais šaltiniais.

Turinys

Citatoje paprastai nurodoma autoriaus pavardė, publikavimo metai ir šaltinio puslapio (-ių) numeris (-iai). Tam tikrais atvejais gali būti pateikiama papildoma informacija, pavyzdžiui, kūrinio pavadinimas arba leidyklos pavadinimas.

Kita vertus, literatūros sąraše pateikiama išsamesnė informacija apie šaltinį; kiekviename literatūros sąrašo įraše paprastai nurodoma autoriaus pavardė, kūrinio pavadinimas, leidėjas ir išleidimo data, taip pat kita svarbi informacija, pvz., leidimas, tomas ar puslapių numeriai.

Formatavimas

Citatos dažnai būna trumpos ir naudojamos dokumento tekste, siekiant paaiškinti, iš kur gauta tam tikra informacija ar idėjos. Priklausomai nuo naudojamo citavimo stiliaus, jos gali būti kelių formų ir gali būti pateikiamos skliaustuose, išnašose arba išnašose, jų vieta dokumente taip pat gali skirtis priklausomai nuo citavimo stiliaus.

Tuo tarpu nuorodos - tai išsamus visų dokumente nurodytų šaltinių sąrašas. Paprastai jie pateikiami dokumento pabaigoje, kitame puslapyje, ir išdėstomi abėcėlės tvarka pagal autoriaus pavardę arba, jei autoriaus nėra, pagal pirmąjį pavadinimo žodį.

Nuorodų, kaip ir citavimo, struktūra gali keistis priklausomai nuo naudojamo citavimo stiliaus. 

Citatų tipai

Tekste gali būti naudojamos kelių tipų citatos. Štai keletas labiausiai paplitusių tipų pavyzdžių:

Tiesioginė citata: 

Tiesioginė citata - tai tiksli teksto, frazės ar sakinio kopija iš šaltinio, kuri yra apvesta kabutėmis ir cituojama nurodant autoriaus vardą, pavardę, leidimo metus ir šaltinio puslapio (-ių) numerį (-ius).

"Gražiausias dalykas, kurį galime patirti, yra paslaptis" (Einšteinas, 1979, p. 5).

Perfrazuojant:

Šaltinio medžiagos perrašymas savais žodžiais, tinkamai nurodant autorystę, vadinamas perfrazavimu. Kadangi perfrazuojant pateikiama daug sakinių, nurodykite autoriaus pavardę ir leidimo metus, bet ne puslapio numerį.

Pasak Einšteino (1979), gražiausias pojūtis yra nežinomybės nuostaba.

Apibendrinimas:

Apibendrinimas - tai glausta šaltinio santrauka arba sutrumpinta versija, kai pateikiate ją savais žodžiais ir nurodote autorių. Cituojant reikėtų nurodyti autoriaus pavardę ir publikavimo metus.

Mokslininkai nustatė, kad cukraus vartojimas susijęs su didesne nutukimo ir diabeto rizika (Smith, 2015).

Netiesioginė arba antrinė citata:

Medžiagos, kurią aptikote viename šaltinyje, bet kuri pirmą kartą buvo paskelbta kitame, citavimas. Citatoje reikėtų nurodyti ir originalo autoriaus pavardę, ir šaltinio, kuriuo pasinaudojote, autorių.

Johnson (1998), cituojamas Smith (2015), nustatė, kad tarp fizinio aktyvumo ir psichikos sveikatos yra teigiamas ryšys.

Nuorodų tipai

Autoriaus ir datos sistema

Šaltiniai autoriaus ir datos sistemoje pateikiami ataskaitos pabaigoje abėcėlės tvarka pagal pirmojo autoriaus pavardę, kaip parodyta šiame pavyzdyje:

Smith, J.K., L.M. Johnson ir R.T. Green. 2020. Klimato kaitos poveikis miškų ekosistemoms. Ecology and Conservation, 25(4), 45-56.

Skaitmenų sistema

Naudojant autoriaus ir datos sistemą, šaltiniai išdėstomi abėcėlės tvarka pagal pirmojo autoriaus pavardę ir pateikiami ataskaitos pabaigoje, pvz:

4. Wilson, J.T., P. Mitchell ir K. Jones. 2010. Paukščių bendrijos fragmentuotame miško kraštovaizdyje. Journal of Wildlife Management, 74(2), 223-231.

Citavimo ir nuorodų svarba

Citavimas ir nuorodų darymas yra labai svarbūs akademiniame rašto darbe, nes leidžia autoriams nurodyti pirminius informacijos šaltinius. Jie leidžia skaitytojams patikrinti tekste pateiktus teiginius ir rasti šaltinius, kuriais remiamasi. 

Tinkamas citavimas ir nuorodos padeda įrodyti autoriaus patikimumą ir kompetenciją nagrinėjamos temos atžvilgiu, kartu padeda išvengti kaltinimų plagijavimu.  

Citavimo ir nuorodų teikimo įrankiai

Naudojant citavimo ir nuorodų darymo įrankius šaltinių tvarkymas gali būti daug veiksmingesnis ir tikslesnis. Tarp šių priemonių yra:

  • EndNote, "Zotero", ir Mendeley yra nuorodų tvarkymo programinės įrangos, kuri gali padėti rinkti, išsaugoti ir tvarkyti šaltinius bei rengti citatas ir bibliografijas, pavyzdžiai.
  • Citatų generatoriai, pvz. EasyBib, Citavimo mašina, ir BibMe, galėsite įvesti šaltinio informaciją ir sukurti citatą pagal tinkamą citavimo stilių.
  • Teksto apdorojimo programinė įranga su integruotomis citavimo funkcijomis, pavyzdžiui, "Microsoft Word" ir "Google Docs", kuriomis galima pateikti citatas ir bibliografijas įvairiais formatais.

Šios priemonės padės jums užtikrinti, kad jūsų citatos ir nuorodos būtų tikslios, nuoseklios ir tinkamai struktūrizuotos, todėl sutaupysite laiko ir pastangų bei išvengsite galimų klaidų ir etikos pažeidimų.

Pradėkite kurti infografikas ir mokslines iliustracijas

"Mind The Graph" yra patogus ir lengvai pritaikomas įrankis, kuris gali padėti naudotojams grafiškai perteikti sudėtingas mokslines sąvokas ir duomenis. Sukurta siekiant palengvinti įvairių sričių mokslininkų, studentų, pedagogų ir specialistų gyvenimą.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai