ChatGPT - це нещодавнє технологічне диво, яке творить дива з простим текстом. Він значно спростив наше життя і позбавив нас клопоту з пошуком потрібної інформації в Інтернеті.

Але чи замислювалися ви коли-небудь над тим, чи є у нього якісь обмеження? Кожна технологія має обмеження, так само як і ChatGPT. У цій статті ми дізнаємося про обмеження ChatGPT, щоб підвищити вашу обізнаність і допомогти вам використовувати його більш ефективно.

Огляд ChatGPT

ChatGPT - це мовна модель, розроблена OpenAIзаснований на архітектурі GPT (Generative Pre-trained Transformer). Він представляє наступне покоління мовних моделей ШІ і був випущений як частина версії GPT-3.5. 

ChatGPT призначений для генерування тексту, схожого на людський, і ведення інтерактивних розмов з користувачами. Він може розуміти і генерувати текст кількома мовами і має широкий спектр застосувань, включаючи підтримку клієнтів, створення контенту, мовний переклад і багато іншого.

Мовні моделі ChatGPT

Моделі GPT побудовані на архітектурі Transformer, яку було представлено у фундаментальній статті "Attention is All You Need" Васвані та ін. у 2017 році. Трансформаторна архітектура зробила революцію в задачах обробки природної мови, використовуючи механізми самоуваги, дозволяючи моделі ефективно фіксувати довгострокові залежності та контекстні зв'язки в тексті.

Основна мовна модель, що використовується в ChatGPT, GPT-3, містить приголомшливу кількість параметрів (175 мільярдів станом на GPT-3.5), що робить її однією з найпотужніших і найоб'ємніших мовних моделей, коли-небудь створених. Цей величезний масштаб сприяє її здатності генерувати текст, подібний до людського, і виконувати широкий спектр завдань з обробки природної мови, включаючи генерацію розмов, переклад мови, відповіді на запитання та багато іншого.

Обмеження ChatGPT

Важливо зазначити, що хоча ChatGPT є потужною мовною моделлю, вона все ж має обмеження. Іноді вона може видавати правдоподібні, але неправильні або безглузді відповіді. 

Крім того, як і інші моделі ШІ, він може демонструвати упередженість даних, на яких він навчався. OpenAI продовжує вдосконалювати систему, спираючись на відгуки користувачів та реальне використання. Давайте розберемося з обмеженнями більш детально. 

Відсутність здорового глузду

GPT-3 бракує розуміння реального світу і міркувань, що ґрунтуються на здоровому глузді. Хоча він може генерувати зв'язний і контекстуально відповідний текст, він не має справжнього розуміння світу і може давати відповіді, які є фактично неправильними або безглуздими.

Чутливість до вхідних фраз

Відповіді моделі можуть бути дуже чутливими до того, як сформульовано запитання або підказку. Незначні зміни у формулюванні можуть призвести до суттєвих відмінностей у відповідях, що може стати проблемою для користувачів, які прагнуть отримати узгоджені відповіді.

Довгі відповіді та зловживання фразами

ChatGPT може бути надто багатослівним і може повторюватися, що призводить до довших відповідей, ніж потрібно. Він також може зловживати певними фразами або демонструвати повторювану поведінку.

Відсутність атрибуції джерела

Модель не може перевірити точність інформації, яку вона надає, і не має вбудованого механізму підтвердження джерел інформації, яку вона генерує. Це означає, що вона може видавати правдоподібну, але оманливу або неправдиву інформацію.

Упередження

GPT-3 навчається на великому масиві інтернет-тексту, який може містити упередження, присутні в даних. Як наслідок, модель може генерувати упереджені або упереджені відповіді на чутливі теми або демонструвати упереджену поведінку під час розмов.

Неможливість роз'яснення неясностей

Зіткнувшись з неоднозначними запитами або проханнями про роз'яснення, модель часто здогадується, що користувач може мати на увазі, що призводить до потенційних непорозумінь.

Обмежене контекстне вікно

Хоча ChatGPT може зберігати контекст під час розмови, все ж існує обмеження на обсяг контексту, який він може зберігати. Довгі розмови можуть страждати від фрагментації контексту, що призводить до менш зв'язних відповідей.

Невідповідні відповіді

Через свої навчальні дані ChatGPT може іноді видавати відповіді, які є політично упередженими, образливими або недоречними. OpenAI впровадив заходи безпеки, але такі відповіді все одно можуть іноді траплятися.

Висока вартість

Доступ до GPT-3 та інших подібних мовних моделей через API може бути дорогим, особливо при тривалому або великому обсязі використання.

Відсутність оновлень в режимі реального часу

Як попередньо навчена модель, GPT-3 не має доступу до інформації в реальному часі, окрім своїх навчальних даних. Це означає, що вона може бути не в курсі останніх подій або розробок. Ось приклад: 

У той час як нинішній президент Друпаді Мурму, GPT 3.5 не містить інформації про нього. 

Пов'язана стаття: Дослідницька робота ChatGPT: Чи це законно та етично?

Причини безглуздих і неправильних відповідей від ChatGPT

Безглузді та неправильні відповіді від ChatGPT або будь-якої іншої мовної моделі можуть виникати з кількох причин. Хоча мовні моделі, такі як ChatGPT, є потужними і можуть генерувати текст, схожий на людський, вони не є досконалими і мають властиві їм обмеження. Ось деякі причини безглуздих і неправильних відповідей:

Відсутність розуміння

Мовним моделям на кшталт ChatGPT бракує справжнього розуміння і міркувань на основі здорового глузду. Вони генерують відповіді на основі шаблонів у даних, на яких вони були навчені, без справжнього розуміння змісту. Це обмеження може призвести до відповідей, які звучать правдоподібно, але не мають реального змісту.

Неоднозначність у підказках

Якщо запит або підказка користувача неоднозначні або не мають достатнього контексту, ChatGPT може мати труднощі з генеруванням відповідних відповідей. Неоднозначність може призвести до того, що модель зробить неправильні припущення або здогадки.

Неповні або недостатні навчальні дані

Мовні моделі потребують великих і різноманітних навчальних даних для ефективного узагальнення. Якщо навчальні дані неповні або не охоплюють певні теми всебічно, модель може неточно реагувати на ці теми.

Різноманітність завдань, які підтримує ChatGPT

ChatGPT, будучи універсальною мовною моделлю, підтримує широкий спектр завдань у різних сферах. Можливості обробки природної мови дозволяють їй виконувати кілька завдань, включаючи, але не обмежуючись ними:

  1. Генерація тексту
  2. Переклад мови
  3. Відповіді на запитання
  4. Підсумовування тексту
  5. Розуміння мови
  6. Допомога з програмування
  7. Підказки для написання творчих робіт
  8. Розв'язування математичних задач
  9. Пошук інформації
  10. Допомога у проведенні досліджень

Це лише кілька прикладів різноманітних завдань, які може підтримувати ChatGPT. Його застосування постійно розширюється, оскільки розробники і користувачі знаходять інноваційні способи використання можливостей обробки мови. 

Читайте також: Вивчення ролі штучного інтелекту в академічних дослідженнях

Створення контенту за допомогою розмови за допомогою ChatGPT

Створення контенту через розмову за допомогою ChatGPT передбачає більш інтерактивний підхід до створення письмового контенту. Замість того, щоб надавати одну підказку, користувачі ведуть діалог з мовною моделлю в режимі "вперед-назад". Ця інтерактивна розмова дозволяє користувачам поступово уточнювати і конкретизувати свої вимоги до контенту. Ось як працює створення контенту за допомогою ChatGPT:

Початок розмови

Користувач починає розмову, надсилаючи початкове повідомлення до ChatGPT. Це повідомлення може бути загальною темою або конкретним запитом на тип контенту, який користувач хоче створити.

Продовження взаємодії

ChatGPT відповідає на повідомлення користувача, генеруючи текст на основі введених даних. Користувач може залишити відгук або попросити роз'яснення, щоб керувати процесом генерації контенту.

Доопрацювання контенту

За допомогою серії обмінів користувач ітеративно уточнює свій запит, даючи більш конкретні інструкції, запитуючи більше деталей або просячи внести зміни до згенерованого тексту.

Ітеративний зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок з користувачем необхідний для того, щоб згенерований контент відповідав його вимогам. Розмова триває доти, доки користувач не буде задоволений кінцевим контентом.

Створення кінцевого контенту

Після кількох взаємодій користувач отримує бажаний контент, який може бути у вигляді статті, посту в блозі або будь-якого іншого письмового матеріалу, виходячи з контексту розмови.

ChatGPT дійсно революціонізував процес створення контенту, але якщо ви будете слідувати йому наосліп, то можете потрапити в халепу. Інтегруючи цю модель штучного інтелекту, використовуючи свій інтелект і розуміючи обмеження ChatGPT, ви зможете досягти успіху у створенні контенту.  

Підсумок

Хоча ChatGPT являє собою значний прогрес в обробці природної мови і продемонстрував вражаючі можливості, він не позбавлений своїх обмежень. Оскільки ми дивимося в майбутнє мовних моделей штучного інтелекту, усунення цих обмежень стане важливим кроком у розвитку галузі та забезпеченні безпечної та корисної інтеграції технологій штучного інтелекту в наше життя. 

Онлайн-конструктор інфографіки для науки

Ви шукаєте надійний інструмент для створення інфографіки, який допоможе вам легко створювати свої дизайни? Як дослідник, ви знаєте, наскільки важливими є візуальні ефекти та інфографіка для доповнення ваших наукових робіт, тож ось вам інструмент - Mind the Graph створений виключно для створення якісної інфографіки на наукову тематику. Підпишіться, щоб дізнатися більше. 

ілюстрації-банер
logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони