Травень - це місяць обізнаності про целіакію, дата, щоб привернути увагу до целіакії. Дослідники з усього світу щодня вивчають целіакію, прагнучи покращити якість життя своїх пацієнтів. І багато чого вже відкрито.

Тому, окрім досліджень і достовірних даних, важлива хороша комунікація між науковцями, ЗМІ та звичайними людьми. Фейкові новини, неправильна або неповна інформація можуть значно погіршити життя тих, хто має хворобу або перебуває на стадії діагностики. Ми вважаємо, що хороша комунікація в науці дуже важлива для розвитку наукових знань і добробуту населення в цілому.  

Одним із способів покращити наукову комунікацію є використання візуальних ресурсів, таких як інфографіка, відео або графічні анотації. Ви можете показати свої дані у стислий і красивий спосіб.

Наша команда створила інфографіку, щоб показати інформацію про целіакію, засновану на наукових дослідженнях.

 Перш за все, що таке целіакія?

Це аутоімунне захворювання, яке спричиняє пошкодження в тонкому кишечнику через споживання глютену. Існує генетичний фактор, і деякі люди генетично схильні до целіакії.

Близько 95% людей з целіакією мають або варіант алелі HLA-DQ2, або (рідше) алель HLA-DQ8. Однак близько 20-30% людей без целіакії також успадкували будь-який з цих алелів. Ці дані свідчать про те, що для розвитку целіакії необхідні додаткові фактори, тобто схильний до неї алель HLA-ризику є необхідним, але недостатнім для розвитку захворювання.

Коли люди з цим розладом їдять глютен (білок, що міститься в пшениці, житі та ячмені), виникає імунна відповідь у вигляді реакції на гліадини та глютеніни (білки глютену), які атакують клітини тонкого кишечника. Ці атаки спричиняють пошкодження ворсинок, які сприяють всмоктуванню поживних речовин. Пошкоджені ворсинки вкорочуються і врешті-решт сплющуються, тому поживні речовини не можуть належним чином всмоктуватися в організм.

 

Що потрібно змінити, якщо у вас целіакія?

Целіакію неможливо вилікувати. Тому найпоширенішим методом лікування є довічне дотримання суворої безглютенової дієти, яка допомагає контролювати симптоми і сприяє загоєнню кишечника.

целіакія

Навіщо потрібен місяць обізнаності про целіакію?

За оцінками, целіакія вражає 1 з 100 людей у всьому світі.

Мільйони людей не мають діагнозу. Багато його ознак і симптомів є неспецифічними, а це означає, що вони можуть виникати при багатьох розладах.

В середньому, діагноз ставлять лише через 6-10 років після появи симптомів. Це є проблемою через ризик довгострокових ускладнень для здоров'я.

У деяких людей целіакія протікає безсимптомно, тобто у них немає жодних симптомів захворювання. Однак люди з "тихою" целіакією мають імунні білки в крові (антитіла), характерні для цього захворювання. Вони також мають запальні пошкодження тонкої кишки, які можна виявити за допомогою біопсії.

Якщо ви підозрюєте у себе целіакію, зверніться до лікаря. Тільки лікар може поставити правильний діагноз.

 

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони