Дослідники часто стикаються з труднощами балансування між кількістю інформації, запропонованої в основному тексті, і бажанням включити корисний додатковий матеріал під час написання наукової роботи. 

Саме тут у гру вступають додатки. Хоча додаток є необов'язковим розділом, він може допомогти покращити чіткість та повноту наукової роботи. 

У цій статті ми розглянемо мету та переваги використання додатків у науковій роботі, а також деякі рекомендації щодо успішного включення цього розділу у вашу роботу.

Що таке додаток до наукової роботи?

Додаток до наукової роботи - це розділ, який може бути включений в кінці наукової роботи. Він використовується для надання додаткового матеріалу, який є важливим для роботи, але не є обов'язковим для основного аргументу або висновків, представлених у роботі. 

Таблиці, діаграми, графіки, первинні дані, стенограми інтерв'ю, анкети, зображення та інші підтверджуючі докази можуть бути включені до додатку. Мета додатку - надати додаткові деталі та підкріпити результати дослідження, представлені в роботі, не відволікаючи увагу читача від основного аргументу.

Чи потрібен додаток у науковій роботі?

Додаток до дослідницької роботи зазвичай включають, коли обсяг додаткового матеріалу занадто великий або складний, щоб включити його в основний текст, або коли матеріал перериває хід аргументації, якщо його включити в основний текст. 

Зазвичай дослідник сам вирішує, додавати додаток чи ні. Додаток також може бути доданий, якщо цього вимагає видавець або академічна установа. 

Тим не менш, розділ "Додатки" може бути корисним доповненням до дослідницької роботи, дозволяючи дослідникам надати більше матеріалу і підтвердити результати свого дослідження, не применшуючи при цьому основний аргумент.

Що включати в додаток до наукової роботи?

Ресурси, які можна включити в додаток до наукової роботи, варіюються залежно від характеру дослідження та конкретних вимог до роботи. Але ось кілька стандартних прикладів того, що можна додати в додаток до дослідницької роботи:

 • Рисунки та таблиці: Додаток може містити додаткові таблиці, рисунки, графіки або діаграми, які надають більш детальну інформацію або по-іншому представляють дані;
 • Великі масиви даних або необроблені дані: Додаток може містити великі масиви даних або необроблені дані, які були використані для отримання висновків і результатів, викладених у публікації. Це дає змогу зацікавленим читачам оцінити дані або застосувати їх у майбутніх дослідженнях; 
 • Анкетування та опитування: Якщо дослідження включало збір даних за допомогою опитувань або анкетування, у додатку можна навести зразок опитування або анкети, що використовувалися в дослідженні;
 • Стенограми інтерв'ю: Якщо дослідження включало проведення інтерв'ю, у додатку можуть бути наведені стенограми таких інтерв'ю;
 • Додаткова інформація про методологію: Додаток може містити додаткові деталі методології дослідження, які не могли бути включені в основний текст статті;
 • Додаткові документи: Будь-які форми дозволів, форми згоди або документація з етичного схвалення. 

Кроки до написання додатку до наукової роботи

 1. Вирішіть, які елементи будуть включені: Перед початком написання розділу "Додатки" дуже важливо визначити, що саме буде включено до нього. Це може залежати від характеру дослідження та унікальних потреб роботи; 
 1. Позначте розділ додатку: Позначте розділ додатка і дайте йому точну назву, яка відображає наданий матеріал. Наприклад, "Додаток А: Питання для опитування" або "Додаток Б: Первинні дані". Так читачам буде зрозуміло, що саме міститься в додатку;
 1. Організувати: Елементи в додатку повинні бути організовані логічно і чітко. Їх можна сортувати за типом (наприклад, таблиці, рисунки або стенограми), джерелом (наприклад, дані опитування, стенограми інтерв'ю) або будь-яким іншим релевантним фактором;
 1. Дайте контекст: Додатки повинні супроводжуватися коротким описом, який надає контекст і пояснює, як вони пов'язані з дослідженням, представленим у статті;
 1. Перехресне посилання: Якщо в додатку є посилання на елементи в основному тексті роботи, вони повинні бути правильно оформлені перехресними посиланнями, щоб читач міг легко їх знайти. 

Слід підкреслити, що додаток повинен містити тільки той матеріал, який безпосередньо стосується дослідження і підтверджує висновки, наведені в роботі. Переконайтеся, що ви не включаєте будь-яку інформацію, яка не має прямого відношення до дослідження.

Форматування додатків до наукової роботи

Формат цитування, назва, розташування та номери сторінок додатку до наукової роботи повинні бути відформатовані з точністю. Нижче наведено кілька рекомендацій, яких слід дотримуватися:

 • Цитата: Перш за все, пропонуйте точні цитати. Найпоширенішими стандартами є APA, MLA та "Чикаго". Тому вам слід уточнити необхідні стандарти оформлення.
 • Назва: Заголовок повинен бути описовим і відображати характер включених елементів. Заголовок слід розміщувати вгорі першої сторінки додатка.
 • Місцезнаходження: Додатки слід вставляти в кінці роботи, після списку використаних джерел. Якщо не вимагається інше.
 • Номер сторінки: Починаючи зі сторінки 1, кожна сторінка повинна бути пронумерована послідовно. Якщо додаток займає більше однієї сторінки, додайте етикетку та назву на кожній наступній сторінці.

Приєднуйтесь до нашої швидкозростаючої спільноти, щоб зробити революцію в науковій комунікації

Mind the Graph це онлайн-платформа, яка надає дослідникам, науковцям та освітянам різноманітні інструменти та шаблони для наукової ілюстрації. Вона покликана допомогти користувачам створювати професійні графіки, діаграми та ілюстрації для використання в наукових роботах, презентаціях та освітніх матеріалах. 

Одна з найпростіших платформ, яку можна використовувати, щоб виділити свою роботу! Почніть використовувати Mind The Graph зараз.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони