Те, що динозаври вимерли - близько 65,5 мільйонів років тому - ні для кого не новина.

Динозаври панували на поверхні та в небі планети Земля 140 мільйонів років, тоді як ми, люди, живемо тут лише 200 тисяч років.

Найбільш поширена теорія про масове вимирання полягає в тому, що астероїд спровокував загибель майже всього живого на Землі, включаючи динозаврів, що призвело до кінця ери рептилій.

Вивчаючи всі наявні дані на цю тему, деякі палеобіологи стверджують, що вимирання динозаврів відбулося б, навіть якби астероїд не влучив у Землю, через очевидну еволюційну стагнацію видів динозаврів.

Однак інша група палеобіологів стверджує, що аналіз наявних даних був помилково оцінений, мовляв, якби не падіння астероїда, можливо, динозаври все ще були б тут - отже, нас би не було.

Динозаври жили в неспокійний час, на Землі відбувалися масштабні виверження вулканів, глобальна температура і рівень моря стрімко змінювалися.

У 1980 році була опублікована стаття, в якій пропонувалася загальноприйнята нині теорія про астероїд, що спричинив Крейдяно-Третинне вимирання, останній період життя динозаврів.

День, коли астероїд впав на Землю, називається Крейда-палеоген (К-Пг) вимирання. Теорія підтверджується знахідками тонкого шару осаду, який називається Межа K-Pg.

Цей тонкий шар містить високий рівень іридійрідкісний метал, який не зустрічається на Землі, але широко представлений в астероїдах.

Цікавим фактом є те, що шар іридію присутній по всьому світу, але на Юкатані Півострів рідкісний метал був знайдений у значно більшій кількості.

На початку 90-х дослідники виявили кратер астероїда в Мексиканська затока, що підтверджує подію K-Pg.

Еволюційний шлях динозаврів досі викликає розбіжності серед наукової спільноти.

Декілька дискусій виникло через відмінності у відборі проб та нестандартні аналітичні методики.

Повністю зрозуміти і реконструювати різноманітні моделі того періоду надзвичайно складно і суб'єктивно, оскільки дослідники схильні до ієрархічної упередженості.

Крім того, в спробі виправити ці розбіжності застосовуються різні методи, що призводить вчених до різних висновків.

Отже, основна дискусія серед Основне питання, яке стоїть перед вченими - чи були види динозаврів у занепаді ще до події K-Pg, чи диверсифікація та еволюція видів все ще тривала, коли астероїд врізався в Землю.

У статті, опублікованій в журналі Royal Society Open Science, Бонсор і його колеги з УніверситетуБатського університету та Музею природничої історії спробували знайти відповідь на цю дискусію.

Використовуючи еволюційні дерева динозаврів та спеціалізоване статистичне моделювання. У дослідженні враховано тенденцію зростання та еволюції нових видів, які на той час були висхідними.

Еволюційний шлях динозаврів був позначений багатьма злетами і падіннями.

Коли з'являвся новий панівний вид, він жив деякий час, поки не з'являвся новіший і сильніший вид, який спричиняв занепад і вимирання попереднього.

"Попередні дослідження, проведені іншими вченими, використовували різні методи, щоб дійти висновку, що динозаври все одно вимерли б, оскільки наприкінці Крейдяного періоду їхня популяція занепадала.

Однак ми показуємо, що якщо розширити набір даних, включивши в нього більш пізні родинні дерева динозаврів і ширший набір типів динозаврів, то результати не всі вказують на цей висновок - насправді лише близько половини з них", - сказав Джо Бонсор, провідний автор дослідження, у своїй заяві.

Бонсор і його дослідницька група не підтримують теорію про те, що динозаври занепадали до К-Пг. Останні види динозаврів, які піднімалися, не були враховані в даних попередніх досліджень.

Вони стверджують, що якби астероїд не врізався в півострів Юкатан, динозаври продовжували б підніматися і розвиватися, безперервно правлячи планетою Земля. 

Втім, Бонсор визнає, що "значною мірою неминучі похибки у викопних рештках і брак даних часто можуть свідчити про занепад видів", але в той же час, за його словами, наука не може повністю зрозуміти тогочасну реальність.

"Можливо, ми ніколи не дізнаємося про справжні темпи еволюції динозаврів, оскільки єдиний спосіб дізнатися напевно - це заповнити прогалини в записах, щоб отримати найкращу відповідь, а ми просто не думаємо, що ми ще там", - каже Бонсор.

Якби не вимирання K-Pg, ера рептилій, можливо, ніколи б не закінчилася, а ссавці ніколи б не еволюціонували і не завоювали нові ніші на суші, що призвело б до того світу, який ми знаємо сьогодні.

Якби динозаври з якихось причин вижили, а ми живемо разом, це було б так, як сказав один з головних героїв фільму "Світ Юрського періоду: Занепале царство": "...коли вперше бачиш динозавра, це схоже на диво, ти читаєш про них у книжках, бачиш кістки в музеях, але не дуже віриш у це.

Вони як міфи. А потім ти бачиш, що той перший живий".

На щастя, всупереч тому, що відбувається у фільмі, ми не можемо побачити жодного динозавра живим, і для нас і для вчених залишиться загадкою, що сталося насправді.

Наразі дослідження скам'янілостей - це єдиний спосіб краще зрозуміти реальність динозаврів.  

Так, у Mind the Graph є ілюстрації динозаврів, які ви можете використати. Ви можете використовувати їх, щоб показати свої дослідження у наочний і привабливий спосіб. 

За допомогою Mind the Graph ви можете створювати ілюстрації, шаблони інфографіки та графічні реферати, використовуючи нашу галерею ілюстрацій, доступну за посиланнями науки про Землю до географія.

Але якщо вам потрібна дуже специфічна ілюстрація, ми створимо її для вас! Якщо ви не можете знайти ідеальні ресурси для комунікації вашої науки, ви можете розраховувати на нашу послугу "на замовлення". Все зроблено спеціально для вас професійними дизайнерами та кураторами нашої наукової команди.

Почніть використовувати Mind the Graph прямо зараз.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони