Однією з найбільших дискусій у науковому світі є питання відкритого доступу до наукових даних. Як дослідники, ми відчуваємо біль від того, що хочемо прочитати статтю, але не маємо до неї вільного доступу. Незважаючи на те, що багато університетів надають відкриті платформи, піратський ринок наукової інформації все ще існує.

Купівля наукових робіт може здатися не такою вже й дивною, якщо взяти до уваги, що це робота. Це кінцевий продукт, розроблений групою дослідників протягом багатьох років навчання. Тим не менш, ідея стягувати плату за інформацію суперечить меті створення та поширення науки.

З цієї причини багато країн за останні роки змінили свою політику і пристосувалися до процесу відкритого доступу. Річ у тім, що досі існує багато впливових наукових платформ, які не погоджуються приєднатися до більш вільного формату. Насправді, не лише окремі країни були проти ідеї відкритого доступу, але й цілі континенти, такі як Європа, не приєдналися до цієї логіки до сьогоднішнього дня.
27 травня Нідерланди, які головують в ЄС у 2016 році, зробили заяву оголошення про Європу змінюють свою думку про відкритий доступ:

"З 2020 року всі наукові статті в Європі повинні бути у вільному доступі. Країни-члени ЄС хочуть досягти оптимального повторного використання дослідницьких даних. Вони також розглядають можливість запровадження європейської візи для іноземних засновників стартапів. А згідно з новим Інноваційним принципом, нове європейське законодавство має враховувати його вплив на інновації. Такими є основні підсумки засідання Ради з питань конкурентоспроможності, що відбулося 27 травня в Брюсселі".

відкритий доступ

Ця новина викликала галас у науковому світі. З одного боку, дивно бачити, що традиційні країни досягають прогресу в науковій комунікації. Однак, існує серйозна критика щодо пропорційності цього оголошення. Аргумент полягає в тому, що інші країни змінили доступ до наукової інформації в минулому, а Європа лише робить те, що повинна була зробити ще багато років тому. Нічого особливого.

Незважаючи на конфлікт его, цікаво спостерігати за розвитком наукової комунікації. Наразі, в рамках проекту "Наукова комунікація в Україні формат відкритого доступу допомагає дослідникам співпрацювати та обмінюватися даними. Це безпрограшна угода для покращення наукової комунікації!

Ви не знаєте, що таке відкритий доступ? Не хвилюйтеся, подивіться це дивовижне відео, яке пояснює це за допомогою коміксів:

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони