Birçok bilimsel dergi, makaleleri yayınlamak için grafik özetler istemektedir. Bir grafik veya resim özeti (bir resim bin kelimeye bedeldir) okuyucunun ana bilgiyi ilk bakışta anlamasına yardımcı olur.

Farklı dergilerin grafiksel özet için farklı kuralları vardır ve bu yayın sürecini daha da zorlaştırabilir. Bu nedenle, bu süreçte size yardımcı olmak için Elsevier için nasıl grafik özet hazırlanacağına dair bir eğitim hazırladım.

Bir şirketten ne beklendiğinin özeti grafiksel özet: "Grafik Özet, okuyucuların makalenin ana mesajını hızlı bir şekilde anlamalarını sağlamalıdır ve tarama yapmayı teşvik etmek, disiplinler arası bursu teşvik etmek ve okuyucuların hangi makalelerin araştırma ilgi alanlarıyla en alakalı olduğunu daha hızlı bir şekilde belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Yazarlar, makalede açıklanan çalışmayı açıkça temsil eden bir görsel sunmalıdır. Orijinal makaleden içeriği özetleyen önemli bir şekil de grafiksel özet olarak sunulabilir."

Bu, bir makaleden elde edilen araştırma bulgularını gösteren bir şemanın grafiksel özetine iyi bir örnektir

Talimatları Elsevier sitesinde bulabilirsiniz. Ancak, aynı bilgileri hızlı bir videoda düzenledik, böylece grafiksel bir özet makalesi oluşturmaya kolayca başlayabilirsiniz.

Grafiksel Özet Oluşturucu Mind the Graph'yi kullanmaya başlamak için Buraya Tıklayın

Aşağıdaki videoyu izlemekten ve görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Bundan önce, özetin ne olduğunu hızlıca anlamak iyi bir fikirdir. Özet, esasen araştırma makalenizin kısa bir özetidir, genellikle bir veya iki paragraf, yaklaşık 250 kelime uzunluğundadır.

Problemi, metodolojiyi, temel bulguları ve sonuçları net bir şekilde tanımlamalıdır.

İyi yazılmış bir özet, okuyucuların makalenizin özünü hızlı bir şekilde anlamasını sağlar ve onları makalenizin tamamındaki ayrıntılı bilgileri, analizleri ve argümanları takip etmeye hazırlar.

İfadeler kesin olmalı, geniş bir kitle tarafından anlaşılabilir olmalı ve hedef kitleniz için bir kanca görevi görmelidir.

Genellikle katı bir kelime sınırı vardır, bu nedenle derginin gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun. Bununla birlikte, işte tıbbi bilimler alanındaki bir çalışmadan 300 kelimenin altında bir özet örneği:

"Güneybatı çalısı Juniperus communis (Ardıç Meyvesi) Kızılderili kültüründe bilimsel olarak kanıtlanmamış birçok önemli tıbbi değere sahiptir. Ardıç meyvelerinin detoksifiye edici etkilerinin yanı sıra popüler kullanımlarından biri de böcekleri uzaklaştırma potansiyelidir. Bu çalışma, buhar distilasyonu yoluyla elde edilen uçucu yağından böcek kovucu geliştirilmesine odaklanmaktadır. 50 g taze çilek toplanmış ve 5 gün boyunca kurutulmuş ve Flinn Scientific Borosilikat Laboratuvar Kiti kullanılarak buhar damıtma işlemi için 100 mL su ile bir tanka yerleştirilmiştir. Çıkarılan yağı toplayın ve 70%'yi sprey şişelerine aktarılmak üzere üç ayrı kapta seyreltin. Test, seyreltilmiş numunenin Anopheles juidthae (yaygın NM sivrisineği) içeren bir cam kavanoza püskürtülmesini ve bunun ticari bir böcek kovucunun etkisiyle karşılaştırılmasını içeriyordu. Sonuçlar test edilip karşılaştırıldıktan sonra, ticari böcek kovucu, J. communis seyreltilmiş uçucu yağına kıyasla önemli ölçüde daha iyi bir böcek kovucu olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, uçucu yağın da böcek kovucu bir potansiyeli vardır."

Bu harika bir özet örneğidir ve bir makale özeti oluşturmak için aynısını taklit edebilirsiniz. İşte bir özet yazma ppt daha fazla okuma için. Elsevier özet yönergelerini bulabilirsiniz Buradave Elsevier özet formatı Burada.

Özet metin örneğini anladıktan sonra, grafiksel bir özetin nasıl oluşturulacağına geçelim... (aşağıdaki örneklere ve web sitemizdeki birkaç şablona bakın).

Mind the Graph kullanarak grafiksel bir özet oluşturma

Platformumuzda, grafik özetinizi oluşturmak için gerekli tüm araçları bulacaksınız. Bu videoda Elsevier için kendi grafik özetinizi nasıl oluşturacağınızı adım adım görebilirsiniz:

 

Grafiksel Özet Oluşturucu Mind the Graph'yi kullanmaya başlamak için Buraya Tıklayın

Elsevier için grafiksel özet oluşturma talimatları:

Grafiksel özet tek bir resim dosyası olmalı ve tek bir sürecin net ve açıklayıcı bir şekilde görselleştirilmesine yardımcı olmalıdır. Tüketim kolaylığı için, grafik özetin net bir başlangıcı ve sonu olmalı, tercihen yukarıdan aşağıya veya soldan sağa "okunmalıdır". Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmeye ve mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışın.

İşte anlamanıza yardımcı olacak birkaç grafik özet örneği.

Resim boyutu: Lütfen en az 300 dpi çözünürlük kullanarak en az 531 x 1328 piksel (YxG) boyutunda bir resim gönderin. Daha büyük bir resim gönderiyorsanız, lütfen aynı oranı kullanın (200 yüksek x 500 geniş). Lütfen resminizin ScienceDirect'teki mevcut pencereye (500 x 200 piksellik bir dikdörtgen) sığacak şekilde orantılı olarak ölçeklendirileceğini unutmayın.

Yazı Tipi: Lütfen Times, Arial, Courier veya Symbol yazı tipini yeterince büyük bir yazı tipi boyutuyla kullanın, çünkü İçindekiler Tablosunun 200 piksel yüksekliğindeki bir pencereye sığması için görüntünün boyutu küçültülecektir.

Dosya türü: Tercih edilen dosya türleri TIFF, EPS, PDF veya MS Office dosyalarıdır.

Hiçbir ek metin, taslak veya özet dahil edilmemelidir. Herhangi bir metin veya etiket resim dosyasının bir parçası olmalıdır. Lütfen resim dosyası içinde gereksiz beyaz boşluk veya "Grafik Özet" başlığı kullanmayın.

İhtiyacınız olan illüstrasyonları veya Elsevier görsellerini Mind the Graph'de bulamazsanız, yeni illüstrasyonlar talep edebilirsiniz, sadece contact@mindthegraph.com adresine bir satır bırakın..

infographic63724-3
logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar