Mnohé vedecké časopisy požadujú pri publikovaní článkov grafické abstrakty. Grafický alebo obrázkový abstrakt (pretože obrázok je hodný tisícov slov) pomáha čitateľovi pochopiť hlavné informácie na prvý pohľad.

Rôzne časopisy majú rôzne pravidlá pre grafický abstrakt, čo môže ešte viac skomplikovať proces publikovania. Aby som vám v tomto procese pomohol, pripravil som návod, ako vytvoriť grafický abstrakt pre Elsevier.

Zhrnutie toho, čo sa očakáva od grafický abstrakt: "Grafický abstrakt by mal čitateľom umožniť rýchlo pochopiť hlavné posolstvo článku a jeho cieľom je podporiť prehliadanie, podporiť interdisciplinárnu vedeckú činnosť a pomôcť čitateľom rýchlejšie identifikovať, ktoré články sú najdôležitejšie pre ich výskumné záujmy.

Autori musia poskytnúť obrázok, ktorý jasne reprezentuje prácu opísanú v článku. Ako grafický abstrakt možno predložiť aj kľúčový obrázok z pôvodnej práce, ktorý zhrňuje jej obsah."

Toto je dobrý príklad grafického abstraktu schémy ilustrujúcej výsledky výskumu z dokumentu

Pokyny nájdete na stránke Elsevier. My sme však tie isté informácie usporiadali do krátkeho videa, aby ste mohli ľahko začať vytvárať grafický abstrakt dokumentu.

Kliknite sem a začnite používať Mind the Graph, grafický nástroj na tvorbu abstraktov

Neváhajte si pozrieť video nižšie a podeliť sa o svoje názory.

Predtým je dobré rýchlo pochopiť, čo je to abstrakt. Abstrakt je v podstate krátke zhrnutie vašej výskumnej práce, zvyčajne odsek alebo dva, dlhé približne 250 slov.

Mal by obsahovať jasný opis problému, metodológie, kľúčových zistení a záverov.

Dobre napísaný abstrakt umožní čitateľom rýchlo pochopiť podstatu vášho článku a pripraví ich na sledovanie podrobných informácií, analýz a argumentov v celom článku.

Mal by byť presne formulovaný, zrozumiteľný pre široké publikum a slúžiť ako háčik pre vaše publikum.

Často je stanovený prísny slovný limit, preto si overte požiadavky časopisu. V tejto súvislosti uvádzame ukážku abstraktu zo štúdie z oblasti lekárskych vied s rozsahom do 300 slov:

"Juhozápadný ker Juniperus communis (borievka obyčajná) má v kultúre pôvodných obyvateľov Ameriky mnohé významné liečivé hodnoty, ktoré neboli vedecky dokázané. Jedným z obľúbených spôsobov použitia bobúľ borievky je okrem ich detoxikačného účinku aj ich potenciál odpudzovať hmyz. Táto štúdia sa zameriava na vývoj repelentu proti hmyzu z jeho esenciálneho oleja získaného destiláciou s vodnou parou. Zozbieralo sa 50 g čerstvých bobúľ, ktoré sa sušili 5 dní a umiestnili sa do destilačnej nádrže so 100 ml vody na destiláciu parou pomocou súpravy Flinn Scientific Borosilicate Lab Kit. Zozbierajte extrahovaný olej a zrieďte 70% do troch samostatných nádob, ktoré sa prenesú do fliaš s rozprašovačom. Testovanie zahŕňalo nastriekanie zriedenej vzorky do sklenenej nádoby s Anopheles juidthae (bežný NM komár) a porovnanie s účinkom komerčného repelentu proti hmyzu. Po testovaní a porovnaní výsledku sa ukázalo, že komerčný repelent výrazne odpudzuje hmyz lepšie ako zriedený esenciálny olej J. communis. Esenciálny olej má však aj repelentný potenciál voči hmyzu."

Toto je skvelý príklad abstraktu, ktorý môžete napodobniť aj pri tvorbe abstraktu článku. Tu je písanie abstraktov ppt pre ďalšie čítanie. Pokyny spoločnosti Elsevier pre abstrakty nájdete tua formát abstraktu Elsevier tu.

Po pochopení príkladu abstraktu sa poďme venovať tomu, ako vytvoriť grafický abstrakt (pozri príklady nižšie a niekoľko šablón na našej webovej stránke).

Vytvorenie grafického abstraktu pomocou Mind the Graph

Na našej platforme nájdete všetky potrebné nástroje na vytvorenie grafického abstraktu. V tomto videu si môžete krok za krokom pozrieť, ako vytvoriť vlastný grafický abstrakt pre Elsevier:

 

Kliknite sem a začnite používať Mind the Graph, grafický nástroj na tvorbu abstraktov

Pokyny na vytvorenie grafického abstraktu pre Elsevier:

Grafický abstrakt by mal predstavovať jeden obrazový súbor a pomôcť vizualizovať jeden proces jasným a opisným spôsobom. Pre jednoduchú konzumáciu by mal mať grafický abstrakt jasný začiatok a koniec, najlepšie "čítanie" zhora nadol alebo zľava doprava. Snažte sa minimalizovať rozptyľovanie a čo najviac odstrániť rušivé prvky.

Tu je niekoľko príkladov grafických abstraktov, ktoré vám pomôžu porozumieť.

Veľkosť obrázka: Poskytnite obrázok s minimálnou veľkosťou 531 x 1328 pixelov (VxŠ) s minimálnym rozlíšením 300 dpi. Ak predkladáte väčší obrázok, použite rovnaký pomer (200 na výšku x 500 na šírku). Upozorňujeme, že váš obrázok bude proporcionálne zmenšený tak, aby sa zmestil do dostupného okna na portáli ScienceDirect; obdĺžnik s rozmermi 500 x 200 pixelov.

Písmo: Použite písmo Times, Arial, Courier alebo Symbol s dostatočne veľkou veľkosťou písma, pretože obrázok bude zmenšený tak, aby sa zmestil do okna s výškou 200 pixelov.

Typ súboru: preferované typy súborov sú TIFF, EPS, PDF alebo súbory MS Office.

Nemal by sa uvádzať žiadny ďalší text, osnova ani prehľad. Akýkoľvek text alebo označenie musí byť súčasťou obrazového súboru. V rámci obrazového súboru nepoužívajte zbytočné biele miesta ani nadpis "Grafický abstrakt".

Ak v Mind the Graph nenájdete ilustrácie alebo obrázky Elsevier, ktoré potrebujete, môžete požiadať o nové ilustrácie, stačí napísať na contact@mindthegraph.com..

infografika63724-3
logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny