Bir yazı yazarken araştırma makalesinde, çok miktarda bilgi verdikten sonra meramınızı anlatmak zor olabilir. Bu nedenle, iyi düzenlenmiş bir sonuç bölümü çok önemlidir. 

Bir araştırma makalesinin sonuç bölümü, makalenin içeriğinin ve hedeflerinin kısa bir özeti olmalıdır; araştırma makalenizde sunduklarınız, güçlü bir sonuç bölümüne sahip olarak etki kazanabilir.

Bunun içinde Grafiğe Dikkat Edin makalesinde, şunları öğreneceksiniz araştırma raporu için sonuç nasıl yazılır harekete geçirecek ve okuyucuların araştırma makalenizi daha iyi anlamasına yardımcı olacak şekilde. Bu makale, adım adım rehberlik sağlamadan önce size tanım ve bazı genel ilkeler sunacaktır.

Bir araştırma makalesi için sonuç nedir ve neden önemlidir?

Sonuç bölümü, ana noktaları özetlediğiniz ve uygunsa yeni araştırma önerilerinde bulunduğunuz bölümdür. Sadece tartışılan kilit noktaların bir özeti veya araştırma sorunuzun bir tekrarı değildir.

Okuyucunun, makalenin sonuç bölümünden, çalışmanızın okuduktan sonra kendileri için neden önemli olması gerektiğini anlaması beklenir. İyi geliştirilmiş bir veya iki paragraftan oluşan bir sonuç bölümü, araştırma makalelerinin çoğu için uygundur; ancak, bazı olağandışı durumlarda, önemli bulguları ve bunların önemini vurgulamak için daha fazla paragraf gerekebilir. ÖNEM.

Tıpkı GİRİŞ Okuyucuya konuyla ilgili ilk izlenimi vermekten sorumlu olan sonuç bölümü, araştırma makalenizdeki önemli bilgileri özetleyerek ve çoğu zaman önemli çıkarımlar hakkında farklı bir bakış açısı sunarak son bir izlenim bırakma şansıdır.

Araştırma makalenize güçlü bir sonuç eklemek önemlidir çünkü okuyucuya araştırma konunuzu anlama imkanı verir. Okuyucunun artık konu hakkında tam olarak bilgi sahibi olduğu düşünüldüğünde, sonuç aynı zamanda size araştırma problemini etkili ve özlü bir şekilde yeniden ifade etme şansı verir.

Araştırma Makalesi için Sonuç Nasıl Yazılır

Bir araştırma makalesi için sonuç örnekleri

Artık bir sonucun ne olduğunun ve ne anlama geldiğinin farkındasınız. önem Bir araştırma makalesi için, iyi yapılandırılmış bazı mükemmel sonuç örnekleri sunmanın zamanı geldi, böylece araştırma makaleniz için kullanabileceğiniz sonuç türü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tartışmacı Araştırma Makalesi Sonuç

Güçlü bir tartışmacı sonuç yazmak istiyorsanız, araştırma makalenizdeki en ikna edici argümanlar sonuca eklenmelidir.

Ayrıca, eğer tez ifadesi konuya bakış açınızı ifade ediyorsa, bunu yeniden başlatmayı ve ilgili diğer bilgileri eklemeyi düşünmelisiniz.

Örnek: Şu anda Dünya'yı etkilemekte olan altıncı yok oluşun bir sonucu olarak, her geçen gün birçok tür yok olmaktadır. Önümüzdeki elli yıl içinde bu türlerin tamamen yok olmasını engellemek için insanların uygulayabileceği en az üç strateji var. Daha fazla geri dönüşüm seçeneği, yenilikçi plastik üretim teknikleri ve türlerin korunması hayat kurtarabilir.

Analitik Araştırma Makalesi Sonuç

Yapmanız gereken ilk şey tezinizi tekrarlamak ve argümanlarınızın ana unsurlarını listelemektir.

Kuşkusuz daha büyük bir ilgi odağı olmalı bağlam Analitik araştırma makalesi sonuç bölümünde, bu makaleyi diğerlerinden ayıran en önemli fark türleri Sonuçlar. Bu, bulgulara bir anlam katabileceğiniz anlamına gelir.

Örnek: Elon Musk araba kullanma, ödeme yapma ve hatta uçma yöntemlerimizde devrim yarattı. Onun yenilikleri yalnızca işleri basitleştirme arzusundan kaynaklanıyor, ancak kaçınılmaz olarak tarihin akışını değiştiriyorlar. Musk öğrenciyken, şu anda en yaygın kullanılan çevrimiçi ödeme yöntemleri arasında yer alan PayPal için ilk fikrini ortaya attı. Aynı şekilde Tesla otomobilleri için de.

Karşılaştırmalı Araştırma Makalesi Sonuç

Karşılaştırmalı bir makalenin sonucu derinlemesine analitik olmalıdır. Vardığınız sonuçları net bir şekilde ifade edebilmek için verileri incelerken çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca, kaynaklar güvenilir olmalıdır.

Normalde olduğu gibi, paraphrased bir tez cümlesi ve araştırmanızın önemini açıklayan birkaç cümle de gereklidir.

Örnek: Gazla çalışan araçlar elektrikli araçlara kıyasla etkisiz ve verimsizdir. Sadece daha az kirletici yaymakla kalmazlar, aynı zamanda sürücüler de daha hızlı ulaşırlar. Ayrıca, gazlı araçların bakımı daha maliyetlidir. Tüm bunlar elektrikli otomobillerde kullanılan çok daha basit motorların ayrıntılarından kaynaklanıyor.

Bir araştırma makalesi için sonuç nasıl yazılır

Bu bölümde şunları öğreneceksiniz araştırma makalesi için sonuç nasıl yazılır etkili ve düzgün bir şekilde. Bu birkaç kolay adım, araştırma makaleniz için en ikna edici sonucu yazmanızı sağlayacaktır.

1. Ana konuyu hatırlayın

İfadenin etkili olabilmesi için açık ve net bir şekilde yazılması gerekir, sadece bir cümle. Sonuç bölümünüzün kısa ve kesin olması, yalnızca en önemli unsurları ifade etmesi gerektiğini unutmayın.

2. Tezinizi yeniden doğrulayın

Bundan sonra araştırma makalesinin tezini yeniden ifade edin. Bu, araştırmanın giriş bölümünde sunduğunuz orijinal teze geri dönerek yapılabilir. Sonuç bölümünüzdeki tez ifadesi, giriş bölümündekinden farklı bir şekilde ifade edilmelidir. Bu bölüm tek bir cümleyle de etkili bir şekilde yazılabilir.

3. Önemli noktaları bir özette toplayın

Araştırma makalenizdeki önemli argümanların bir listesini yapmanın zamanı geldi. Bu aşama, araştırmanızı baştan sona okuyarak ve yalnızca ana fikirleri ve kanıtları vurgulayarak daha basit hale getirilebilir.

Sonuç bölümünün yeni bir bilgi içermemesi gerektiğini unutmayın. Sonuç olarak, yalnızca makalenizin ana gövdesinde ele aldığınız kavramlara odaklanın. Ayrıca, bu kısa özetin okuyucularınıza araştırdığınız konunun önemini hatırlattığını da unutmayın.

4. Öneminin vurgulanması

Bu aşamada, argümanlarınızın ne kadar önemli olduğunu gerçekten birkaç kelimeyle ifade edebilirsiniz. Kısa ama etkili bir cümle amacına başarıyla ulaşabilir. Bu durumu daha geniş bir perspektiften incelemeyi de deneyebilirsiniz.

Keşiflerinizin belirli bir alanı nasıl etkilediğine dair bir örnek verin. Herhangi bir belirsizlik varsa "Ne olmuş yani?" sorusunu yanıtlamak için çaba göstermeniz faydalı olacaktır.

5. Argümanınızı bitirin

Sonuç bölümünü tamamlarken, okuyucuları bakış açınızı daha da ileri götürmeye teşvik edecek bir soru veya eylem çağrısı yapmayı düşünün. Bu cümle, makalenin gövde paragraflarında ele alınmayan soruları da yanıtlayabilir.

Buna ek olarak, ana gövdede çözülmemiş bir soru varsa, bu yorum yapmak için harika bir alandır.

Kaçınmanız gereken yaygın hatalar

Güçlü bir araştırma makalesi sonucu oluşturmanın temellerini öğrendikten sonra, kaçınılması gereken yaygın hataları öğrenmenin zamanı geldi.

  • Zayıf bir sonuç: Sonunuz zayıfsa, okuyucular tatmin olmamış ve hayal kırıklığına uğramış hissedeceklerdir. Denemeler için muğlak kapanış cümleleri yazmak da makalenin kalitesini ve argümanlarınızın ana konunuzu destekleme kapasitesini düşürür.
  • Ani sonuç: Araştırmanız, yazınızın sadece bir bölümünü değil, bütününü ifade etmelidir. Bu nedenle, düşüncelerinizin tam olarak ifade edildiğinden emin olun.
  • Yeni bilgi ekleniyor: Sonuç bölümünde sadece araştırmanız özetlenmelidir. Sonuç bölümü ekstra bilgi içeremeyeceğinden, tüm çıkarımlarınızı ve destekleyici kanıtlarınızı gövde paragraflarında sunduğunuzdan emin olun.
  • Odaklanma eksikliği: Bir sonuç kısa ve öz olmalı ve iyi odaklanmalıdır. Araştırmayı anlamsız veya gereksiz ayrıntılarla sonuçlandırmaktan kaçının.
  • Saçma bir uzunluk: Araştırma uygun uzunlukta olmalıdır - ne çok uzun ne de çok kısa. Gerekenden daha fazla yazarsanız, makalenin argümanını doğrudan gözden geçirme amacını kaçırabilirsiniz. Ayrıca, çok az yazarsanız, okuyucularınız ihmalkar davrandığınızı düşünecektir. En az bir veya iki tam paragraf halinde yazılmalıdır.

İnfografiklerin gücüyle bilimi görsel olarak aktarın

Mind the Graph aracı hakkında bilgi edinin, bu araç bilimsel kullanarak fikirlerin ve verilerin daha iyi iletilmesinde topluluk inanılmaz görsel infografikler ve bi̇li̇msel rakamlar.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar