Kaçımız istatistikten anladığını söyleyebilir? Araştırmanız için yaptığınız ya da bir seminerde duyduğunuz bazı analizler hakkında biraz bilginiz olabilir. Ancak, ne zaman bir çalışma bilmediğimiz istatistikleri anlamamızı gerektirse, bu konuda kendimize güvensiz oluruz.

Bilimdeki hemen hemen tüm alanlar istatistikle mücadele eder. Dolayısıyla, bu mücadeleyi azaltacak ve işlerin nasıl yürüdüğünü değiştirecek parlak bir fikre sahip olmak büyük bir fırsattır.

 

Brown Üniversitesi'nden Daniel Kunin de tam olarak böyle düşünmüş. Birçok analiz türünü açıklamak ve istatistiği anlamak isteyen herkese yardımcı olmak için bir web sitesi oluşturdu. Bu projenin adı "Görme Teorisi" - Çok yaratıcı değil mi?

"İstatistik dersi alan öğrenci sayısı ve öğrencilerin geçmişleri arttıkça, istatistikle ilgili pedagojinin de adapte olması gerektiğini düşünüyorum. Matematik okuryazarlığı olmayan ancak diğer disiplinler için bu dersi almak zorunda olan çok sayıda öğrenci var. Görsel bir yaklaşım bu öğrenciler için bir bağlantı olabilir." Daniel Kunin

"Görme Teorisi" Web sitesi aynı zamanda insanların analiz türleriyle etkileşime girerek anlamayı teşvik etmelerini sağlamaktadır. Bu proje, yaklaşımın daha da kolay anlaşılmasına yardımcı olmak için şimdiden birçok girdi ve geri bildirim almaktadır.

"Kunin'in interaktif online kaynağının adı Görme Teorisive web sitesinde temel ve bileşik olasılık, dağılımlar, istatistiksel çıkarım ve doğrusal regresyonlar dahil olmak üzere beş istatistik alanı bulunmaktadır. Bu konu alanlarının her biri, kullanıcıların verilerle oynamasına izin verirken kavramları gösteren bir dizi üç etkileşimli grafiğe ayrılmıştır." FastCoDesign

Görsel bilginin bilim iletişimini nasıl geliştirdiğine dair daha fazla argümana ihtiyacınız var mı?

Bu yazılara göz atın:

İstatistikleri anlamakta zorlanıyor musunuz?

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar