Tyrimas mokslas ir akademinė veikla negali būti baigta be tyrimai. Rašydami tiriamąjį darbą ar atlikdami tyrimą turite atidžiai pasirinkti temą, nesvarbu, ar esate studentas, ar profesionalus tyrėjas. Būtent nuo temos pasirinkimo priklauso, kaip bus vykdomas jūsų tyrimas ir galiausiai, koks sėkmingas jis bus.

Jei nežinote, nuo ko pradėti arba į kokius veiksnius atsižvelgti renkantis tyrimo temą, gali būti baugu. Tyrimo temą galima pasirinkti įvairiais būdais, ir tai, kas veiksminga vienam asmeniui, gali būti neveiksminga kitam, tačiau klausimas išlieka tas pats: "Kaip pasirinkti tyrimo temą?"

Norint pasirinkti tinkamą temą, reikia bandymų ir klaidų, ir tai nėra universalus procesas. Šiame tinklaraštyje aptarsime keletą pagrindinių veiksnių, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis tyrimo temą, atitinkančią jūsų aistrą, kompetenciją ir tyrimo tikslus.

Gerai parinkta tyrimo tema gali lemti arba sužlugdyti jūsų projektą

Jei norite sėkmingai atlikti mokslinių tyrimų projektą, būtina pasirinkti gerą mokslinių tyrimų temą, nepriklausomai nuo jūsų srities ar disciplinos. Pasirinkta tema turės įtakos jūsų tyrimo krypčiai ir apimčiai, taip pat jo metodams ir būdams. Svarbu pasirinkti tokią temą, kuri leistų jums nuodugniai ištirti jus dominančią sritį ir taip pat prisidėtų prie esamų tos srities žinių.

Pirmasis žingsnis, norint atlikti prasmingą ir naudingą mokslinių tyrimų projektą, yra pasirinkti gerą tyrimo temą. Jūsų entuziazmas ir atsidavimas temai lems geresnius rezultatus, kai ja domėsitės aistringai. Net ir projekto metu susidūrus su sunkumais ar nesėkmėmis, gerai pasirinkta tyrimo tema padės jums išlaikyti susikaupimą ir motyvaciją.

Tyrimų tema gali būti naudinga ne tik jūsų paties mokslinių tyrimų projektui, bet ir turėti platesnį poveikį visai sričiai. Galite prisidėti prie šios srities pažangos pasirinkdami temą, kuria siekiama užpildyti žinių spragą, kuri prisideda prie vykstančių diskusijų arba kuri, pateikdama naujų įžvalgų, padeda formuoti politiką ar praktiką. Be to, įdomi mokslinių tyrimų tema gali suteikti galimybių bendradarbiauti su kitais mokslininkais, o tai padės siekti tolesnės pažangos ir plėsti tinklus šioje srityje.

Sėkmingas ir naudingas mokslinių tyrimų projektas priklauso nuo to, ar pasirinksite tinkamą tyrimo temą. Geriausias būdas pasiekti pasitenkinimą teikiančią ir paveikią mokslinių tyrimų patirtį - pasirinkti temas, kurios atitinka jūsų interesus ir kompetenciją, prisideda prie šios srities ir leidžia prasmingai įsitraukti.

Idėjų atskleidimas: Kaip sukurti tyrimo temą?

Smegenų šturmo sesija yra labai svarbus pirmas žingsnis renkantis tyrimo temą. Nustatant galimus variantus ir atsižvelgiant į tokius veiksnius, kaip įgyvendinamumas, aktualumas ir reikšmė yra esminiai žingsniai. Atsižvelgiant į jūsų tyrimo tikslus ir asmeninius pageidavimus, jums gali būti naudinga naudoti skirtingus smegenų šturmo metodus. 

Vizualinis diagramos, kuriose idėjos suskirstomos pagal pagrindinę temą, pvz., minčių žemėlapiai, yra veiksmingas būdas išdėstyti idėjas. Pagrindinė tema turėtų būti užrašyta puslapio centre, tada aplink ją turėtų būti užrašytos susijusios idėjos arba potemės. Nustatyti potencialias tyrimų kryptis galima matant, kaip susijusios skirtingos idėjos. 

Kitas metodas - sąrašo sudarymas, kai rašote kuo daugiau temų, iš pradžių nesirūpindami jų įgyvendinamumu ar aktualumu. Remdamiesi savo kompetencija, reikšmingumu tyrimo klausimas, duomenų ir išteklių prieinamumą bei tyrimui atlikti reikalingą laiką, galite susiaurinti galimų temų sąrašą. 

Surenkite smegenų šturmą su grupe arba kreipkitės į kolegas, mentorius ar kolegas, kurie gali pasiūlyti unikalių įžvalgų ir požiūrių. Gerą tyrimo temą galima nustatyti smegenų šturmo metu, o naudodami įvairius metodus ir atsižvelgdami į įvairius veiksnius, galite pasirinkti temą, atitinkančią jūsų interesus, tikslus ir išteklius.

Kaip pasirinkti tyrimo temą: 6 žingsniai, kaip tai padaryti lengviau

Atlikę šiuos veiksmus galėsite pasirinkti tyrimo temą, kuri atitiktų jūsų interesus, kompetenciją ir tikslus, tačiau kurią būtų įmanoma atlikti atsižvelgiant į jūsų išteklius ir tvarkaraštį.

1. Galimos temos smegenų šturmas

Pradėkite nuo galimų jus dominančių tyrimų temų sąrašo sudarymo, kad susiaurintumėte savo pasirinkimą. Jei turite konkretų klausimą ar temą, kuri jus domina, tai gali būti bet kas - nuo plačios temos, kuri jus domina, iki konkretesnio klausimo, tai puikus metas jį užrašyti. Būtinai atsižvelkite į savo studijų sritį, dabartinius įvykius ir bet kokias savo srities mokslinių tyrimų spragas, kurias aptikote. Sudarykite sąrašą visų į galvą ateinančių idėjų, kad ir kokios nesusijusios ar nepraktiškos jos atrodytų. Taip galėsite sukurti daugybę galimų temų, kurias norėsite ištirti.

2. Pagalvokite apie savo kompetenciją ir interesus

Pasirinkite temą, kuri atitinka jūsų interesus ir kompetenciją. Kai esate aistringai įsitraukę į savo temą, tyrimai bus įdomesni ir labiau motyvuojantys. Sudarykite sąrašą temų, kurias gerai išmanote, ir temų, apie kurias norėtumėte sužinoti. Tikslas - pasirinkti temą, kurią mėgstate tyrinėti ir kuri jus motyvuos viso tyrimo proceso metu.

3. Atlikite literatūros apžvalgą

Sudarę galimų temų sąrašą, peržiūrėkite literatūrą, kad sužinotumėte, kokie ankstesni tyrimai buvo atlikti šioje srityje. Taip galėsite nustatyti esamų tyrimų spragas, kurias galėtumėte užpildyti. Surinkite atitinkamus mokslinius straipsnius ir dokumentus ieškodami akademinis duomenų bazėse, žurnaluose ir kituose patikimuose šaltiniuose. Atidžiai išstudijuokite literatūrą, pasižymėkite pagrindines išvadas ir sritis, kurios nebuvo nagrinėtos. Sutelkę dėmesį į temas, kuriose trūksta išsamių tyrimų arba kurios turi spragų esamoje literatūroje, galėsite susiaurinti galimų tyrimų temų sąrašą.

4. Įvertinti įgyvendinamumą

Sudarę galimų temų sąrašą, apsvarstykite tokius veiksnius, kaip duomenų prieinamumas, laiko apribojimai ir galimybė naudotis tyrimo dalyviais ar ištekliais. Remdamiesi šia informacija galite nustatyti, kurios temos gali būti tinkamos jūsų tyrimui. Apsvarstykite, ar turite pakankamai tyrimo dalyvių, jei ketinate atlikti didelės apimties tyrimą, kuriam reikia didelės imties. Jei dirbate turėdami ribotą biudžetą, svarbu apsvarstyti, kokių išteklių ir įrangos reikės jūsų tyrimui.

5. Sukonkretinkite savo tyrimo klausimą 

Kai tik pasirinksite temą, patikslinkite savo tyrimo klausimą, kad įsitikintumėte, jog jis yra konkretus, aktualus ir įmanomas. Tokiu būdu vadovausitės savo tyrimu ir neatsiliksite nuo kelio. Geri tyrimo klausimai yra aiškūs ir glausti, juose nurodoma konkreti problema, kurią bandote išspręsti. Turėtumėte užtikrinti, kad jūsų tyrimo klausimas būtų pagrįstas jau atliktais tyrimais ir kad jį būtų galima atlikti atsižvelgiant į jūsų turimus laiko ir išteklių apribojimus.

6. Būkite atviri grįžtamajam ryšiui 

Jums gali būti naudingi kolegų, konsultantų ar kitų savo srities ekspertų atsiliepimai apie pasirinktą temą ir tyrimo klausimą. Iš jų galite gauti vertingų įžvalgų arba rasti alternatyvių metodų, apie kuriuos nebuvote pagalvoję. Tokiu būdu galima dar labiau patobulinti savo tyrimo klausimą ir įsitikinti, kad einate teisingu tyrimo keliu.

Sėkmingas mokslinių tyrimų projektas priklauso nuo tinkamos temos pasirinkimo. Pasirinkę tyrimo temą tik pradedate ilgą ir naudingą kelionę. Atkaklumas ir atsidavimas gali padėti atlikti tyrimus, kurie pagerins žmogaus supratimą apie mūsų pasaulį ir prisidės prie jūsų srities pažangos.

Neradote iliustracijos mūsų galerijoje? Mes sukursime ją jums!

Kartais gali būti sudėtinga rasti tai, kas atitinka jūsų tyrimus arba yra pritaikyta taip, kad puikiai atspindėtų informaciją, kurią norite paaiškinti. Leiskite Atminkite grafiką padės jums aiškiau perteikti savo mokslinius duomenis. Aprašykite savo poreikius ir mes sukursime konkrečias iliustracijas jūsų darbui. Leiskite mums tuo pasirūpinti! 

Savo tikslo paieška: kaip pasirinkti tyrimo temą
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai