Každoročně je publikováno obrovské množství vědeckých prací na nejrůznější témata, od astronomie přes klimatické změny až po současnou pandemii.

Jinými slovy, je obtížné rozlišit mezi pracemi, které jsou relevantní, zajímavé, ale z velké části irelevantní, a vědeckým brakem.

V uplynulých letech jsme byli svědky řady převratných úspěchů, které často vedly ke skutečnému rozmachu znalostí.

Následuje seznam deseti největších vědeckých úspěchů v roce 2021, včetně nejvýznamnějších historických objevů a přehledu toho, co nás v oblasti vědeckého pokroku čeká.

Pokrok ve vědě v roce 2021

1. Mimozemský život je nyní snazší najít než kdykoli předtím.

A papír publikované v roce 2021 vědci naznačují, že by mohla existovat planeta s životem, která patří do kategorie hyceánských planet.

Popsali planetu bohatou na vodík a pokrytou oceány, která je asi 2,6krát větší než Země. Lidská rasa by takové podmínky nevydržela, ale jiné formy života ano.

Vzhledem k tomu, že methylchlorid a dimethylsulfid jsou na vodních planetách snáze zjistitelné, lze snadněji identifikovat biosignatury.

V příštích dvou až třech desetiletích bude možné zjistit a potvrdit život na jiných planetách než na Zemi.

Existuje velká šance, že se nám brzy podaří objevit planety s životem nebo alespoň planety, které by život mohly podporovat.

2. Editace genů CRISPR na bázi krve

Technologie CISPR obvykle pracuje na odebraných buňkách v laboratoři před jejich opětovným zavedením do těla. V důsledku toho se jedná o zdlouhavý a nákladný postup, po kterém často následuje chemoterapie.

Pacientce se vzácným dědičným onemocněním byla v červnu 2021 aplikována injekce genového editoru CRISPR Cas-9.

Transthyretinová amyloidóza byla v tomto případě úspěšně léčena. případ, dokonce snižuje množství destruktivních enzymů v postižených tkáních a orgánech.

3. Električtí úhoři jsou jedni z nejšťastnějších dravců.

Než ichtyolog Smithsonova institutu C. David de Santana objevil v povodí Amazonky jezero bez hladiny, byli úhoři elektrickí považováni za osamělé lovce.

Podle jeho zveřejněná zjištění v časopise Ecology and Evolution, Voltovi elektrickí úhoři loví ve skupinách tak, že krouží kolem své kořisti a zasahují ji proudem 860 voltů.

Úhoři mohou ulovit více ryb, když loví ve skupině, a ne jednotlivě.

Kromě zkoumání dalších společenstev elektrických úhořů v povodí Amazonky tým doufá, že se mu podaří identifikovat další způsoby lovu, které úhoři vykazují, protože biodiverzita je ohrožena.

4. Vakcína Covid-19

Součástí nejneuvěřitelnějších titulků pro rok 2020 je i Vakcíny Covid-19 byly vyvinuty, ale byly zavedeny až v roce 2021.

První vakcínu pro dospělé zavedly společnosti Pfizer a Moderna v prosinci 2020, v roce 2021 ji následovala společnost Johnson & Johnson. Vakcínu Covid-19 mohou nyní dostávat děti již od pěti let.

5. Vypuštění teleskopu Jamese Webba

NASA nedávno vypustila nejvýkonnější a největší vesmírný teleskop, jaký byl kdy postaven. Vesmírný teleskop Jamese Webba.

Aby sonda dosáhla stabilní polohy ve vesmíru, urazí během 30 dní téměř milion kilometrů a poté budou v následujících šesti měsících rozloženy, seřízeny a kalibrovány její přístroje.

Během startu došlo k několika zpožděním. V příštích desetiletích bude sledovat oběžnou dráhu Země. Nakonec se nám možná podaří objevit známky existence života na jiných planetách.

6. Nejrychlejší kvantový procesor všech dob

Počítače založené na kvantové technologii dokáží během několika sekund zpracovat informace, které by jinak na nejlepších superpočítačích trvaly několik dní nebo týdnů.

Kvantové výpočty využívají zákony kvantové fyziky k výkonným výpočtům a mění obory, jako je astrofyzika, IT, inženýrství, národní bezpečnost a další. Na adrese . 127-qubitový orel uvedla společnost IBM v listopadu 2021.

Do dnešního dne se jedná o přesvědčivý kvantový procesor. Oblast kvantových počítačů je nyní připravena na rychlý rozvoj.

7. Lidé ovlivňují evoluci zvířat

Člověk přímo i nepřímo ovlivnil vývoj zvířat. Pytláctví vedlo k prudkému nárůstu počtu slonů afrických bez klů.

Během mozambické občanské války v letech 1977-1992 bylo vyhubeno obrovské množství slonů s obrovskými kly, což znamenalo, že nejvíce genetického materiálu předaly samice bez obrovských klů.

Vývoj živočichů je nepřímo ovlivňován člověkem, protože kromě zabíjení zvířat dochází ke zvyšování teploty vyvolané globálním oteplováním.

Na stránkách 2021 vydání časopisu Trends in Ecology and Evolution tvrdí, že mají větší netopýří křídla a delší králičí uši, které pravděpodobně vyzařují více tepla do okolí.

Další důkazy byly zveřejněny v časopise Science Advances. Vědci zjistili, že ptáci z odlehlých částí amazonského deštného pralesa jsou v důsledku změny srážek a zvyšujících se teplot lehčí a jejich křídla se prodloužila.

8. Vývoj umělého titanového srdce

Syntetické srdce je cílem vědců již více než 50 let. Koronární onemocnění srdce je každoročně na celém světě příčinou největšího počtu úmrtí. BiVACOR je titanové srdce vytvořené australským výzkumným týmem, které využívá technologii rotujících disků.

I když nenapodobuje lidské srdce, snaží se evoluci vylepšit tím, že pumpuje krev efektivnějším způsobem. Zkoušky na lidech stále probíhají. Zatím byly provedeny pouze dočasné zkoušky na pacientech po transplantaci srdce a také na zvířatech.

9. Vakcína proti malárii pro děti

Epidemie malárie každoročně zabije více než půl milionu lidí, což z ní činí jednu z nejsmrtelnějších nemocí na planetě.

Více než polovina z nich jsou děti. A vakcína proti malárii pro děti byla schválena Světovou zdravotnickou organizací (WHO), a stala se tak první svého druhu.

Vakcína proti malárii napadá pět nejsmrtelnějších původců malárie a podává se ve čtyřech injekcích. Díky tomuto vědeckému objevu by se mohlo zabránit přibližně pěti milionům případů malárie ročně.

10. Objevy na Marsu

K Marsu se počátkem roku 2021 připojily tři mise, které využily vyrovnání oběžné dráhy Země s Marsem, k němuž dochází každých 26 měsíců.

Přistávací modul Perseverance společnosti NASAvybavená přístroji pro vrtání a ukládání vzorků hornin, se má v blízké budoucnosti vydat na cestu přes kráter Jezero.

Během mise Sample Return bude získáno 43 vzorků hornin, které budou odeslány v zásobnících.

Sonda Hope ze Spojených arabských emirátů sledovala z oběžné dráhy denní, měsíční a roční změny na Marsu a snažila se studovat minulé a současné klima Marsu.

Orbitální sonda Tianwen-1 navštívila Mars z oběžné dráhy a během mise přistála s vozítkem Zhurong na planetě Utopia Planitia.

Čína se snažila otestovat schopnost pohybu na povrchu Marsu. Vědci testovali schopnost manévrovat v atmosféře Marsu, což je jeden z největších vědeckých objevů.

Pokroky ve vědě v průběhu historie

Editace genomu

Nyní můžeme chirurgicky odstranit geny a sledovat jejich regulační prvky. To představuje zásadní průlom v pochopení nejen fungování organismů, ale i postižení, která je ovlivňují. 

V několika hlavních oblastech použití jsou studie podrobovány klinickým zkouškám, které snad povedou k jejich využití v medicíně.

Nejstarší fosilní pozůstatky Homo sapiens jsou staré 100 000 let.

V roce 2017 bylo oznámeno, že stáří Homo sapiens bylo přepočítáno na 300 000 let. To je o 100 000 let více, než se dříve předpokládalo. V jeskyni v Maroku byly objeveny kosti staré tři sta tisíc let. 

V důsledku toho se také ukázalo, že nemusí být pravda, že náš druh pochází z východní Afriky, ale že se rozšířil po celém kontinentu. 

První obrázek černé díry

Existence černých děr je známá, ale jejich temnota je také zřejmá, protože za jejich pozorovaný horizont nedosáhne žádné světlo.

V průběhu let se vědcům poprvé podařilo zachytit obraz černé díry.

Obrázek bodu, odkud není návratu, vypadá jako žhnoucí kobliha z plynu a prachu.

Výzkumný tým, který se na tomto objevu podílel, získal cenu Breakthrough Prize 2020, která je považována za jednu z nejvyšších vědeckých cen na světě.

Očekávaný pokrok ve vědě

V průběhu desetiletí jsme svědky stále větších inovací ve vědě po celém světě.

No, nejsme příliš daleko od dalšího technologického průlomu, kolonizace Marsu a samozřejmě létajících aut!

U každého publikovaného článku jsou vyžadovány obrázky, které ilustrují teorii. Ve společnosti Mind the Graph se snažíme poskytovat vám ilustrace ze všech kategorií vědy. Podívejte se na naše galerie ilustrací

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony