Každoročne sa publikuje obrovské množstvo vedeckých prác na najrôznejšie témy, od astronómie cez klimatické zmeny až po súčasnú pandémiu.

Inými slovami, je ťažké rozlíšiť medzi prácami, ktoré sú relevantné, zaujímavé, ale do veľkej miery irelevantné, a vedeckým odpadom.

V uplynulých rokoch sme boli svedkami mnohých prevratných úspechov, ktoré často viedli k skutočnej explózii poznatkov.

Nasleduje zoznam desiatich najväčších pokrokov vo vede v roku 2021 vrátane najvýznamnejších historických objavov a prehľadu toho, čo sa v oblasti vedeckého pokroku ešte len stane.

Pokrok vo vede v roku 2021

1. Mimozemský život je teraz ľahšie nájsť ako kedykoľvek predtým

A papier publikovaná v roku 2021 vedcami naznačuje, že by mohla existovať planéta so životom, ktorá patrí do kategórie hyceánskych planét.

Opísali oceánmi pokrytú planétu bohatú na vodík, ktorá je asi 2,6-krát väčšia ako Zem. Ľudská rasa by takéto podmienky nezvládla, ale iné formy života áno.

Keďže metylchlorid a dimetylsulfid sa ľahšie zisťujú na vodných planétach, biosignatúry sa dajú ľahšie identifikovať.

V nasledujúcich dvoch alebo troch desaťročiach bude možné zistiť a potvrdiť život na iných planétach ako na Zemi.

Je veľká šanca, že čoskoro budeme schopní objaviť planéty so životom alebo aspoň planéty, ktoré by ho mohli podporovať.

2. Úprava génov CRISPR na báze krvi

Technológia CISPR zvyčajne pracuje na odobratých bunkách v laboratóriu pred ich opätovným zavedením do tela. V dôsledku toho ide o zdĺhavý a nákladný postup, po ktorom často nasleduje chemoterapia.

Pacient so zriedkavým dedičným ochorením dostal v júni 2021 injekciu génového editora CRISPR Cas-9.

Transtyretinová amyloidóza bola v tomto prípade úspešne liečená prípad, dokonca znižuje množstvo deštruktívnych enzýmov v postihnutých tkanivách a orgánoch.

3. Elektrické úhory patria medzi najšťastnejšie dravce

Predtým, ako ichtyológ C. David de Santana zo Smithsonovho inštitútu objavil v povodí Amazonky jazero bez hladiny, boli elektrické úhory považované za osamelých lovcov.

Podľa jeho zverejnené zistenia v časopise Ecology and Evolution, Voltove elektrické úhory lovia v skupinách tak, že krúžia okolo svojej koristi a zasahujú ju prúdom 860 voltov.

Úhory môžu uloviť viac rýb, keď lovia v skupinách, a nie jednotlivo.

Okrem skúmania ďalších spoločenstiev elektrických úhorov v povodí Amazonky tím dúfa, že sa mu podarí identifikovať aj ďalšie spôsoby lovu, ktoré úhory vykazujú, keďže biodiverzita je ohrozená.

4. Vakcína Covid-19

Súčasťou najneuveriteľnejších titulkov pre rok 2020 je Vakcíny Covid-19 boli vyvinuté, ale boli zavedené v roku 2021.

Prvú vakcínu pre dospelých zaviedli spoločnosti Pfizer a Moderna v decembri 2020, po nich bude v roku 2021 nasledovať spoločnosť Johnson & Johnson. Vakcínu Covid-19 môžu teraz dostať už päťročné deti.

5. Vypustenie teleskopu Jamesa Webba

NASA nedávno spustila najvýkonnejší a najväčší vesmírny teleskop, aký bol kedy postavený. Vesmírny teleskop Jamesa Webba.

Aby sonda dosiahla stabilnú polohu vo vesmíre, precestuje za 30 dní takmer 1 milión kilometrov, potom sa počas nasledujúcich šiestich mesiacov rozložia, nastavia a nakalibrujú prístroje.

Počas spustenia došlo k viacerým oneskoreniam. V nasledujúcich desaťročiach bude sledovať obežnú dráhu Zeme. Nakoniec sa nám možno podarí objaviť známky existencie života na iných planétach.

6. Najrýchlejší kvantový procesor v histórii

Počítače založené na kvantovej technológii dokážu v priebehu niekoľkých sekúnd spracovať informácie, ktoré by inak na najlepších superpočítačoch trvali niekoľko dní alebo týždňov.

Kvantová výpočtová technika využíva zákony kvantovej fyziky na výkonné výpočty a mení oblasti, ako je astrofyzika, IT, inžinierstvo, národná bezpečnosť a ďalšie. . 127-qubitový orol spustila spoločnosť IBM v novembri 2021.

Dodnes je to presvedčivý kvantový procesor. Oblasť kvantových počítačov je teraz pripravená na rýchly rozvoj.

7. Ľudia ovplyvňujú vývoj zvierat

Ľudia priamo aj nepriamo ovplyvnili evolúciu zvierat. Pytliactvo spôsobilo prudký nárast počtu slonov afrických bez klov.

Počas mozambickej občianskej vojny v rokoch 1977 až 1992 bolo vyhubených obrovské množstvo slonov s obrovskými klami, čo znamená, že najviac genetického materiálu odovzdali samice bez obrovských klov.

Vývoj živočíchov je nepriamo ovplyvnený človekom, pretože okrem zabíjania zvierat dochádza aj k zvyšovaniu teplôt v dôsledku globálneho otepľovania.

Stránka 2021 vydanie časopisu Trends in Ecology and Evolution tvrdia, že majú väčšie netopierie krídla a dlhšie králičie uši, ktoré pravdepodobne vyžarujú viac tepla v ich prostredí.

Ďalšie dôkazy boli uverejnené v časopise Science Advances. Vedci zistili, že vtáky z odľahlých častí amazonského dažďového pralesa sa stali ľahšími a ich krídla sa predĺžili v dôsledku zmenených zrážok a rastúcich teplôt.

8. Vývoj umelého titánového srdca

Syntetické srdce je cieľom vedcov už viac ako 50 rokov. Koronárna choroba srdca je každoročne na celom svete príčinou najväčšieho počtu úmrtí. BiVACOR je titánové srdce vytvorené austrálskym výskumným tímom, ktoré využíva technológiu rotujúceho disku.

Aj keď nenapodobňuje ľudské srdce, snaží sa zdokonaliť vývoj tým, že pumpuje krv efektívnejším spôsobom. Testy na ľuďoch ešte stále prebiehajú. Zatiaľ sa uskutočnili len dočasné skúšky na pacientoch po transplantácii srdca, ako aj na zvieratách.

9. Vakcína proti malárii pre deti

Epidémia malárie každoročne zabije viac ako pol milióna ľudí, čo z nej robí jednu z najsmrteľnejších chorôb na svete.

Viac ako polovica z nich sú deti. A vakcína proti malárii pre deti bola schválená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), čím sa stala prvou svojho druhu.

Vakcína proti malárii útočí na päť najsmrteľnejších patogénov malárie a podáva sa v priebehu štyroch injekcií. Vďaka tomuto vedeckému objavu by sa mohlo zabrániť približne piatim miliónom prípadov malárie ročne.

10. Objavy na Marse

K Marsu sa začiatkom roka 2021 pripojili tri misie, ktoré využili vyrovnanie obežnej dráhy Zeme s Marsom, ku ktorému dochádza každých 26 mesiacov.

Pristávací modul Perseverance NASAvybavená prístrojmi na vŕtanie a ukladanie vzoriek hornín, má v blízkej budúcnosti precestovať kráter Jezero.

Počas misie Návrat vzoriek sa vyberie 43 vzoriek hornín a pošle sa späť v schránkach.

Prostredníctvom monitorovania denných, mesačných a ročných zmien Marsu z obežnej dráhy sa orbitálna sonda Hope zo Spojených arabských emirátov snažila preskúmať minulú a súčasnú klímu Marsu.

Orbitálna sonda Tianwen-1 navštívila Mars z obežnej dráhy a počas misie pristála na Utopia Planitia s roverom Zhurong.

Čína sa snažila otestovať svoju schopnosť pohybu na povrchu Marsu. Vedci testovali schopnosť manévrovať v atmosfére Marsu, čo je jeden z najväčších vedeckých objavov.

Pokroky vo vede v priebehu histórie

Úprava genómu

Teraz môžeme chirurgicky odstrániť gény a sledovať ich regulačné prvky. To bol veľký prelom v pochopení nielen fungovania organizmov, ale aj ochorení, ktoré ich postihujú. 

V niekoľkých hlavných oblastiach použitia sa štúdie podrobujú klinickým skúškam, ktoré, dúfajme, povedú k ich využitiu v oblasti medicíny.

Najstaršie fosílne pozostatky Homo sapiens sú staré 100 000 rokov.

V roku 2017 bolo oznámené, že vek Homo sapiens bol prepočítaný na 300 000 rokov. Ide o predĺženie o 100 000 rokov oproti tomu, čo sa predpokladalo predtým. V jaskyni v Maroku boli objavené kosti staré tristotisíc rokov. 

V dôsledku toho sa tiež ukázalo, že nemusí byť pravda, že náš druh pochádza z východnej Afriky, ale že sa rozšíril po celom kontinente. 

Prvý obrázok čiernej diery

Existencia čiernych dier je známa, ale ich temnota je zrejmá aj preto, že za ich pozorovaným horizontom sa k nim nedostane žiadne svetlo.

V priebehu rokov sa vedcom po prvýkrát podarilo zachytiť obraz čiernej diery.

Obrázok čiernej diery, z ktorej niet návratu, sa javí ako žeravá šiška plynu a prachu.

Výskumný tím, ktorý sa podieľal na tomto objave, získal cenu Breakthrough Prize 2020, ktorá sa považuje za jednu z najvyšších vedeckých cien na svete.

Očakávaný pokrok vo vede

V priebehu niekoľkých desaťročí sme svedkami väčších inovácií vo vede na celom svete.

No nie sme ďaleko od ďalšieho technologického prelomu, kolonizácie Marsu a, samozrejme, lietajúcich áut!

V každej publikovanej práci sa vyžadujú obrázky na ilustráciu teórie. V Mind the Graph sa snažíme poskytovať vám ilustrácie zo všetkých kategórií vedy. Pozrite si naše galéria ilustrácií

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny