Наука - це фундамент для розуміння того, що відбувається навколо нас. Без науки мільйони речей залишалися б невідомими та невідкритими.

Експерименти та ретельні дослідження, проведені вченими, відкрили відповіді на багато питань і стали джерелом інновацій. Але до останніх кількох років публікувалися лише нові та захоплюючі дослідження, і це стримувало розвиток науки. Щоб заповнити цю прогалину, була запроваджена відкрита наука.

Читайте статтю, щоб дізнатися відповіді на такі питання що таке відкрита наука і чому це важливо.

Що таке відкрита наука?

Відкрита наука - це сучасний підхід до проведення наукових досліджень і поширення знань прозоро та спільно. Саме оперування даними допомагає подолати розрив у знаннях за допомогою технологій та інновацій, а також полегшує людям залучення до науки та проведення досліджень.

Відкрита наука розширює можливості для розвитку науки, виявляючи прогалини та проблеми попередніх досліджень і обмінюючись інформацією та знаннями між науковцями.

Приклад відкритої науки

Проект з вивчення геному, здійснений у 1990 році, є популярним прикладом відкритої науки, в якому були застосовані принципи обміну інформацією та співпраці між вченими для підвищення якості та ефективності проекту.

Особливості відкритої науки

Відкрита наука - це парасолька, що охоплює наступні стовпи.

 • Відкриті дані - Завдяки відкритій науці дані стають доступними у відкритому доступі для проведення подальших досліджень.
 • Відкритий код -  Завдяки відкритій науці інструменти, програмне забезпечення та коди є у відкритому доступі для підвищення ефективності дослідницького процесу.
 • Відкритий доступ -  Завдяки відкритій науці результати, аналіз і публікації стають загальнодоступними, що підвищує прозорість і заохочує достовірність і відтворюваність дослідницького процесу.
 • Відкрита експертна оцінка - Завдяки відкритим науковим практикам громадяни та науковці можуть відкрито переглядати дослідницький процес та робити свій внесок.
 • Відкрита наукова публікація - Відкрита наука заохочує вчених документувати та публікувати свою роботу, не зосереджуючись на результатах.
 • Відкрита співпраця - Країни або науковці можуть співпрацювати, щоб зробити певні соціальні вплив через практики відкритої науки.

Еволюція відкритої науки

Відкрита наука не є новою концепцією. Принципи відкритої науки увійшли в практику в 17-му столітті з появою наукових журналів, де вчені дотримувалися практики повторення експериментів, але це не було широко прийнято.

Традиційна дослідницька практика передбачала суворий процес експериментування, результати якого потім ставали доступними для використання через наукові статті, що демонстрували успіх і авторитет вченого. Це робило процес висококонкурентним і конфіденційним серед науковців, не залишаючи місця для спільного підходу.

Щоб заповнити ці прогалини в дослідженнях, Центр відкритої науки у 2013 році започаткував практику відкритої науки, при цьому основна увага була приділена трьом основним факторам: відкритості, цілісності та відтворюваності. Термін "відкрита наука" з'явився нещодавно і набув популярності, коли був використаний у доповіді Європейської комісії "Наука 2.0: Наука в перехідний період" у 2014 році.

Важливість відкритої науки

 • Ефективність - Відкрита наука орієнтує дослідження на суспільну користь, оцінюючи дані та відтворюючи їх, поєднуючи науку з технологіями.
 • Прозорість - Відкрита наука підвищує прозорість процесу збору даних і зменшує ймовірність дублювання інформації завдяки перевірці даних.
 • Інновації - Відкрита наука урізноманітнює сферу інновацій та допомагає дослідницькому процесу, що здійснюється в рамках бюджету.
 • Доброчесність - Відкрита наука сприяє інклюзії, уможливлюючи участь громадян у дослідницькому процесі та завойовуючи їхню довіру.
 • Глобальний вплив - Відкрита наука сприяє співпраці між країнами та допомагає вирішувати глобальні проблеми.

Sci-hub vs. відкрита наука: У чому різниця?

Sci-hubВідкрита наука
Sci-hub - це онлайн-пошукова система, яка безкоштовно надає академічні статті та наукові роботиВідкрита наука - це рух за те, щоб зробити наукові дослідження доступними для всіх спільнот
Він був започаткований у 2011 році Олександрою ЕбакянПрактика відкритої науки почалася в 17 столітті з появою наукових журналів, але популяризувалася в 2014 році.
Мета sci-hub - поширювати знання, надаючи більшій кількості людей безкоштовний доступ до платного контентуМета відкритої науки - зробити інформацію доступною для проведення подальших досліджень і ґрунтується на принципах відкритості, відносності та відтворюваності.

Ексклюзивний науковий контент, створений вченими

Досліджуйте науку, як ніколи раніше, за допомогою дивовижного інструменту інфографіки, який зробить вашу дослідницьку роботу легкою, цікавою та презентабельною. Більше не чекайте та реєструйтеся на Mind the Graph безкоштовно та насолоджуйтесь ексклюзивним науковим контентом, створеним науковцями для науковців.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони