Минуло майже 20 років відтоді, як дослідники виявили небезпеку мікропластику - більшість досліджень були зосереджені на морських мешканцях. 

Будь-який пластиковий фрагмент довжиною менше 5 міліметрів називається мікропластиком.

На початку досліджень мікропластику дослідники працювали переважно з мікробісером та первинними пластиковими гранулами, з яких не можна було сформувати вироби, зокрема з великими шматками сміття або розбитими пляшками, що повільно руйнувалися.

Поглянь. Mind the Graph Галерея ілюстрації, пов'язані з темою цього блогу. Натисніть на зображення нижче!

Mind the Graph галерея ілюстрацій про пластмаси та мікропластик

Ці забруднювачі змиваються річками та забруднюють океани. За оцінками океанологів, поверхневі води Землі містять від 15 до 51 трильйона частинок пластику.

Кілька сотень досліджень виявили наявність мікропластику у водних організмах. Крім того, з того часу було виявлено численні джерела мікропластику, такі як пластикові частинки, що переносяться транспортними засобами на дорогах, та синтетичні волокна, що потрапляють з одягу. 

Крім того, люди ковтають або вдихають пластик з невстановлених джерел, оскільки сміття розноситься між морем і сушею. Важливо також визначити, чи мають крихітні шматочки пластику якийсь негативний вплив на людей або тварин. 

Вимірюючи вплив забруднення, екологічні регулятори роблять перший крок до кількісної оцінки ризиків для здоров'я. У світлі зростання концентрації мікропластику та інших розладів, які можуть бути спричинені споживанням морепродуктів, це стало причиною серйозного занепокоєння та нових випадків захворювань дихальних шляхів.

Як саме шкодить мікропластик?

Причини та наслідки впливу цих пластикових частинок були предметом низки досліджень. Залежно від їхнього розміру або здатності проникати в тканини чи клітини, вони можуть викликати подразнення просто своєю присутністю.

Нанопластик, найдрібніші частинки, більші за мікрометр у діаметрі, викликають найбільше занепокоєння у дослідників. Якщо будь-які негативні наслідки є наслідком хімічної токсичності мікропластику, то вони, як правило, мають більший розмір.

Багато добавок, що використовуються у виробництві пластику, становлять ризик для здоров'я, негативно впливаючи на ендокринну систему. Тим не менш, існує багато факторів, які вивчаються, щоб зрозуміти, як мікропластик потрапляє в організм і скільки часу потрібно для того, щоб його вплив на організм проявився.

Дослідження на людях були обмежені, і ці дослідження були привернуті увагу, хоча єдині доступні дослідження використовують лабораторні експерименти, які піддають клітини і тканини людини впливу мікропластику, або дослідження на тваринах за участю гризунів.

Шкода мікропластику для морського середовища

людина в синіх рукавичках тримає в руках прозору пластикову пляшку
Джерело зображення: Вимкнути сплеск до Брайан Юрасіц

Якщо говорити про морські організми, то найочевидніший спосіб, у який пластик може їм зашкодити, полягає в тому, що вони ковтають крихітні пластикові частинки, які не забезпечують достатньої кількості поживних речовин, для того, щоб вижити. У своєму дослідженні Лінч, яка керує проектом Центр дослідження морського сміття за адресою Гавайський Тихоокеанський університет в Гонолулу досліджували пластик та інші хімічні речовини в кишках морських черепах, знайдених мертвими на пляжах.

У 2020 році її команда провела серію аналізів дев'яти пташенят віком до трьох тижнів. Незважаючи на довжину всього 9 сантиметрів, шлунково-кишковий тракт одного з них містив 42 шматочки пластику. Більшість з них були мікропластиком.

Хоча мікропластик не вважається основною причиною смерті, він залишається надзвичайно важливою проблемою. Крім того, багато провідних вчених зробили різні відкриття, пов'язані з мікропластиком і морськими організмами.

Як альтернативу сферам вчені зараз використовують волокна або фрагменти пластику, які є більш реалістичними для умов навколишнього середовища. Багато тестових зразків покриті хімічними речовинами, схожими на біоплівки, що збільшує ймовірність того, що тварини їх з'їдять. Таким чином, відбувся позитивний зсув у визнанні шкідливості мікропластику.

Наразі дослідники вважають, що мікропластик і нанопластик не присутні в достатній концентрації, щоб впливати на здоров'я людини. Тим не менш, очікується, що їхня кількість зростатиме.

Якщо ми перейдемо до сталого способу життя і зменшимо кількість токсичних відходів, що скидаються в море, ми все ще можемо контролювати цю проблему.

Детальний опис статті можна знайти за вказаним нижче DOI.

Лім, X. (2021). Мікропластик всюди - але чи шкідливий він? https://doi.org/10.1038/d41586-021-01143-3

Завітайте до галереї Mind the Graph, щоб побачити ілюстрації, пов'язані з пластиком і морем.

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони