Амеба, що їсть мозок, технічно відома як Naegleria fowleri, є рідкісним, але небезпечним організмом, який викликає широке занепокоєння і страх. Хоча випадки PAM нечасті, їхні наслідки можуть бути катастрофічними, що спонукає працівників охорони здоров'я докладати зусиль для запобігання їхньому поширенню. 

У цій статті ми розглянемо факти про амебу, що їсть мозок, такі як причини, шляхи поширення, симптоми та методи профілактики, щоб допомогти вам краще зрозуміти цей смертельно небезпечний організм. Розуміння небезпеки, пов'язаної з Naegleria fowleri, дозволить вам вжити заходів, щоб зменшити ризик розвитку цієї рідкісної, але потенційно смертельної інфекції.

Ілюстрації доступні на Mind the Graph

Що таке амеба, яка їсть мозок?

Амеба, що поїдає мозок, також відома як Naegleria fowleri - це вид амеби, яка може викликати первинний амебний менінгоенцефаліт, рідкісну і смертельну інфекцію головного мозку (PAM). 

Первинний амебний менінгоенцефаліт (ПАМ) має високий рівень смертності. Насправді, за останнє десятиліття в США було задокументовано лише кілька десятків випадків захворювання, 154 випадки з 1962 по 2021 рік, і лише чотири людини вижили, що робить показник смертності понад 97%, за даними Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC).

Хвороба розвивається швидко, симптоми з'являються через 1-12 днів після зараження, а смерть у більшості випадків настає протягом декількох днів.

Цю амебу можна знайти в теплих прісноводних середовищах, включаючи озера, річки, гарячі джерела та неочищені басейни. 

Як амеба, що їсть мозок, заражає людей?

Амеба, що харчується мозком, може заразити людину, коли заражена вода потрапляє в організм через ніс. Це може статися під час плавання, пірнання або стрибків у теплі прісні водойми, особливо зі стоячою або повільною течією. 

Коли амеба проникає в носовий канал, вона може рухатися вниз по нюховому нерву до мозку, де може викликати значне запалення і загибель мозкової тканини, що призводить до первинного амебного менінгоенцефаліту (ПАМ). 

Важливо підкреслити, що якщо амебу, яка їсть мозок, проковтнути, вона не може викликати інфекцію і не може передаватися від людини до людини.

Де зустрічається амеба, що їсть мозок (Naegleria fowleri)?

Амеба, що харчується мозком, Naegleria fowleri, зустрічається в теплих прісноводних середовищах, особливо в стоячій або повільно рухомій воді, таких як озера, річки, ставки і гарячі джерела, як зазначалося раніше. Її також можна знайти в ґрунті, але ґрунтові інфекції трапляються відносно рідко. Однак, Naegleria fowleri не живе в солоній воді, наприклад, в океані.

Naegleria fowleri найчастіше зустрічається в теплих місцях з температурою від 25 до 46°C (77-115°F). Вона найкраще розвивається при високих температурах до 46°C (115ºF) і може виживати протягом коротких періодів при ще вищих температурах. Хоча температура води в озерах і річках, пов'язаних з деякими випадками PAM, як правило, була вищою за 26,67°C (80°F), на думку вчених, амеба може виживати при температурі води нижче 26,67°C (80°F). 

Амебу можна зустріти в наступних типах водойм: 

 • Термальна вода (з природним підігрівом), наприклад, з гарячих джерел;
 • Промислові або електростанції скидають теплу воду;
 • Ґрунт, що містить відкладення з озер, ставків і річок;
 • Недоглянуті басейни, бризкалки, серф-парки та інші рекреаційні зони з недостатньою кількістю хлору;
 • Вода з-під крана;
 • Озера та річки;
 • Водонагрівачі;
 • Злив теплої води.

Які симптоми?

Симптоми інфекції Naegleria fowleri, широко відомої як первинний амебний менінгоенцефаліт (ПАМ), можуть з'явитися через 1-12 днів, зазвичай на 5-й день, після контакту з амебою, однак симптоми можуть не проявлятися протягом багатьох тижнів.

Ранні симптоми PAM схожі на симптоми інших типів менінгіту і можуть включати мігрень, ригідність шиї, лихоманку, нудоту і блювоту. Судоми, галюцинації, помутніння свідомості, чутливість до світла та труднощі з мовленням і ковтанням можуть виникати в міру розвитку інфекції. 

Як випливає з назви, інфекція також може спричинити відмирання тканин мозку, що призводить до таких симптомів, як порушення рівноваги або координації, швидка зміна нюху або смаку, а в крайніх випадках - кома і смерть. 

Оскільки симптоми PAM нечіткі і можуть імітувати симптоми інших захворювань, діагностика інфекції Naegleria fowleri може бути складною. Якщо у людини з'являються ознаки менінгіту, особливо якщо вона нещодавно перебувала в теплій воді, дуже важливо якнайшвидше звернутися за медичною допомогою.

Лікування та профілактика

Лікування інфекції Naegleria fowleri є складним, а сама хвороба майже завжди є смертельною. Тим не менш, раннє виявлення та лікування можуть суттєво підвищити шанси на виживання. Лікування ЛАМ зазвичай складається з підтримуючої терапії, спрямованої на контроль симптомів і підтримку основних функцій, а також комбінації лікарських засобів, які можуть включати амфотерицин В, азитроміцин, флуконазол, рифампін, мілтефозин і дексаметазон. 

Ці препарати використовуються, оскільки вони довели свою ефективність проти Naegleria fowleri і застосовувалися для лікування людей, які вижили. 

Мілтефозин - найновіший препарат, включений до цього списку, під час лабораторних випробувань було доведено, що він вбиває Naegleria fowleri, і за даними CDC, його застосовували для лікування трьох осіб, які вижили. 

Щоб обмежити ризик зараження Naegleria fowleri, дуже важливо уникати контакту із забрудненою водою. Це може включати 

 • Слід уникати плавання або пірнання в теплих прісноводних водоймах, особливо якщо вода застояна або повільно рухається, наприклад, у крихітних озерах, ставках і гарячих джерелах;
 • Не використовуйте водопровідну воду для промивання носових пазух (носа). Використовуйте стерильну, дистильовану або попередньо прокип'ячену воду; 
 • Під час плавання або пірнання в теплій прісній воді використовуйте затискачі для носа або тримайте голову над водою, щоб уникнути потрапляння води в носові шляхи;

Пам'ятайте, якщо ви купалися в теплій воді і відчули симптоми менінгіту, такі як головний біль, лихоманка або ригідність шиї, негайно зверніться до лікаря.

Перетворіть свої дані на зрозумілу інфографіку

Mind the Graph це інструмент, який дозволяє користувачам створювати візуальні представлення даних та інформації, що може бути корисним для передачі складної інформації у більш доступний та зрозумілий спосіб. Почніть використовувати Mind The Graph простими кроками!

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони