Üretmek ve iletişim kurmak bilimsel bilgi, bilimsel çalışmaların gözden geçirilmesi esastır. Burs, özellikle akademik çalışma, akran değerlendirmesi ile değerlendirilir.

Yüksek etkili makaleler, uzman seçici editörler tarafından incelenir ve bir alanda önemli bir etkiye sahip olacak makaleleri yayınlayan son derece seçici dergilerde yayınlanır. Hakem değerlendirmesi, bir yazarın katkısının bir uzman tarafından düşünceli bir şekilde eleştirilmesini ve böylece kısıtlama olmaksızın yayınlanmasını ve yayılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. 

Hakem denetiminden geçmiş bir yayın bazen bilimsel yayın olarak adlandırılır. Bilimsel makalelerin hakem değerlendirmesinin yapılması, araştırmaveya tekliflerin akademik bilimsel kalitenin sağlanması için gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu makalede, hakemli makalelerin ne olduğuna ve nasıl faydalı olabileceğine bakacağız.

Hakem Değerlendirmesinden Geçmiş Bir Makalenin Temel Amacı Nedir?

Akademik yayınlarda hakemlere büyük ölçüde güvenilmektedir. Hakem değerlendirmesi akademik yayınları yükseltir, araştırma kalitesini artırır ve araştırma topluluklarının ağ oluşturmasına yardımcı olur. Hakem değerlendirme süreci, araştırma doğrulama için yaygın olarak tanınan ve kullanılan bir yöntem olmuştur.

Akademik yayıncılıkta hakem değerlendirmesinin amacı, yayınlanmak üzere sunulan makalelerin kalitesini değerlendirmektir. Hakemli dergiler, makalelerin yayınlanmadan önce aşağıdaki prosedürlerden geçmesini gerektirir:

  • Dergi editörleri, yazarlardan başvuruları aldıktan sonra makaleleri alanındaki uzmanlara iletir. Hakem değerlendirmesi, yazarla aynı alanda uzmanlaşmış bir kişi tarafından yapılır.
  • Tarafsız hakemler, gönderilen makaleleri kalite açısından titizlikle değerlendirmektedir.
  • Araştırma metodolojisi ve prosedürler geçerlilikleri açısından hakemler tarafından değerlendirilir.
  • Daha sonra gerekirse revizyonların yapılması önerilmektedir.
  • Makaleler, akademik güvenilirlik ve kaliteden yoksun olup olmadıklarına göre reddedilir.

Hakemli dergiler, disiplinin standartlarına uymayan makaleleri yayınlamayacağından, kabul edilmiş bir hakemli makale, bir alandaki kaliteli araştırmayı temsil eder.

Hakem Değerlendirmesinden Geçmiş Makaleleri Bulmanın En İyi Yolu Nedir?

Hakemli kaynaklar arıyorsanız, kütüphanenizin veritabanına bakarak başlamak isteyebilirsiniz. Kütüphaneler genellikle aramanızı daraltmanıza ve yalnızca bilimsel makaleleri görüntülemenize izin verir, ancak bu her zaman mümkün değildir.

Alternatif olarak, derginin tamamının en başına veya en sonuna bakarak bir editoryal açıklama veya yazar talimatları olup olmadığını görebilirsiniz. Dergiler, editoryal beyanlarında veya yazar talimatlarında hakem denetimini kullanıp kullanmadıklarını belirteceklerdir. Hakemli makaleler bazı dergilerin ilgili sayfalarında da belirtilir web siteleri.

Sonuçlarınızın hakemli dergilerden alındığından emin olmak için aşağıdaki stratejiler uygulanabilir:

  • Hakemli makalelerin veritabanı açıklamasına dahil edilip edilmediğini belirleyin.
  • Makale ararken Gelişmiş Arama'yı seçin. 
  • Arama ekranında bir onay kutusunu işaretlerseniz, arama sonuçları hakemli makalelerle sınırlandırılabilir.
  • Bir dergi web sitesi kullanıyorsanız, yazarlar için bilgiler, yazarlar için talimatlar, makale gönderme vb. başlıklı bağlantıyı arayın.

Hakemli dergilerde yayınlanan makaleler genellikle bu faktörleri içerir. Sizin için araştırma yaparken tezBu yöntemlerden en az birini kullanarak hakemli kaynakları belirleyebilmelisiniz. 

Kendi İşinizi Yapmak Mümkün mü? ADaha Fazla Ayrıntı Ekleyerek Makaleyi Daha Kaliteli Hale Getirebilir misiniz?

Bilim camiasında, hakemli makaleler güvenilirlik ve kalite için onay mührü gibidir. Asıl soru, makalenizi başarılı bir şekilde onaylatmak için nasıl hazırlarsınız?

Detay odaklı yazım önemlidir. Makaleler uygun başlıklar ve bölümlerle kronolojik olarak yazılmalıdır. İkinci olarak, bilgilerin doğru kaynak tarafından doğrulandığını teyit edin. Üçüncü ipucu ise ayrıntılara dikkat etmek ve yazının dilbilgisi açısından doğru olduğundan emin olmaktır.

İyi miktarda grafik, tablo ve resim, meslektaşlarınızın ilgisini çekmek için her zaman iyidir. Bir araştırma makalesi hazırlama sürecini nasıl basitleştireceğinizi buradan keşfedin: Araştırma Makalesi: Sıfırdan 5 Kolay Adımda Nasıl Yazılır.

ile Grafiğe Dikkat Edingeliştirmek için çarpıcı infografikler oluşturabilirsiniz. görsel makalelerinizin çekiciliği. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen web sitesi.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar