Konferanslar, seminerler ve sunumlar bir araştırmacının rutininde çok yaygındır. Ama muhtemelen bunu zaten biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, her zaman yapacak çok fazla laboratuvar işimiz olduğundan, çekici ve profesyonel bir sunum oluşturmak için zaman bulmak kolay değildir. Özellikle de doğru araca sahip değilseniz.

Ancak çekici bir sunum sadece izleyicilerin dikkatini çekmek için değil, bir bilim insanı olarak ciddiye alınmak için de çok önemlidir. Başka bir deyişle, verilerinize değer vermeniz gerekir. Bunu da yüksek standartlar belirleyerek başarabilirsiniz.

Bilimsel konferanslar için sunumların nasıl oluşturulacağına dair birkaç eğitim yazısı yazmıştım. Onları bulabilirsiniz Burada ve Burada. Ancak bugün özellikle slaytlar arasında desen kullanımı hakkında konuşmak istiyorum. Harmonik ve profesyonel bir sunum oluşturmanın en iyi yolu budur. Bu, kapağı diğer slaytlarla birleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

giphy slaytları
Şablon mind the graph üzerinde mevcuttur

Bilimsel konferanslar için bir sunum hazırlarken dikkat etmeniz gereken 3 şeye bir göz atın:

01. Renk

Renkler, bir eserde desen oluşturmak için güçlü bir araçtır. Okuyucunun (veya izleyicinin) sizi takip etmesine ve onlara sunduğunuz konular arasındaki bağlantıyı anlamasına yardımcı olacaktır.

Tasarımcılarımıza göre, düzeni doğal bir bilgi akışı yaratacak şekilde yapılandırmalı, başlık ve ana görsel gibi okuyucunun uzaktan bile ilk göreceği bilgileri vurgulamalısınız. Daha ikincil bilgiler, görünümü kirletmemek ve öncelik kazanmamak için daha az öne çıkmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu renkleri kullanmaktır. Canlı bir renk dikkati hızla çekecektir. Onları slaydınızın ana bilgisiyle sınırlı tutun. Bu arada gri tonlama daha ihtiyatlı olacaktır ve ikincil öğelerde kullanılması önerilir.

0_X0OIGZAwat6kBIR2

Önemli: Sunumunuz için bir veya iki ana renk seçin ve bunu slaytlarda tekrarlayın. 

Bu eğitim videosuna göz atın:

Renkleri birleştirmek için tamamlayıcı renkleri kullanabilirsiniz. Bu yazıda anlatmıştım

02. Tipografi

Yazı tipini seçme çok önemlidir. Bu, onu daha profesyonel hale getirmenize ve okuyucuya sezgisel bir deneyim sağlamanıza yardımcı olacaktır. İzleyicilerinizin hatırı sayılır bir mesafede olacağını unutmayın, bu nedenle metninizin kolay görülüp okunup okunmadığını test edin. Paragrafları ve başlıkları net bir şekilde ayırın ve çok sayıda farklı yazı tipi kullanmayın.

Ayrıca, dinleyicileriniz slaytlara bakıp metni okurken sizin de konuşacağınızı unutmayın. Slaytları çok fazla metinle kirletmeyin.

Slayt sizinle rekabet etmemelidir. Aksine, slaytlar insanların söylediklerinizi görselleştirmelerine yardımcı olan bir araçtır. 

En fazla 3 yazı tipi seçin ve tutarlılığı koruyun. Ayrıca, helvetica, gothan gibi daha profesyonel ve okunması kolay yazı tiplerini seçin. Başlık için farklı ve havalı bir yazı tipi kullanabilirsiniz ancak "comic sans" etkisinden kaçının.

03. Görüntüler

Bu, bir sunum oluşturmanın en sevdiğim kısmı. Görüntüler bir şeyi açıklamak ve dinleyicilerin dikkatini çekmek için çok güçlüdür. Normalde bilimsel konferanslardaki görseller çizelgeler, fotoğraflar ve illüstrasyonlardır.

Doğru bilimsel resimlerin kullanılması önemlidir.

Bundan buna geçmenizi şiddetle tavsiye ederim:

infographic65293-e1491944335690

Mind the Graph'ta infografiklerde, posterlerde, sunumlarda ve daha fazlasında kullanabileceğiniz binlerce bilimsel illüstrasyon bulacaksınız. Sunumunuzu oluşturabilir ve pdf veya png formatında indirebilirsiniz. Ayrıca doğrudan mind the graph üzerinde sunum yapabilirsiniz.

Bir fotoğraf kullanmak veya bir grafik göstermek için platforma yükleyebilirsiniz. Bu çok kolaydır.

Zaman kazanmak için: Şablonlardan başlayın

Çeşitli sunum şablonlarımız mevcuttur. Zamandan tasarruf etmenin ve aynı zamanda güzel bir şey yaratmanın iyi bir yoludur. İyi haber mi? ŞİMDİ başlayabilirsiniz!

giphy slaytları 1

grafi̇ğe di̇kkat edi̇n bi̇li̇msel resi̇mler

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar