Araştırma laboratuvarları veya "laboratuvarlar", bilimde yeni keşifleri ve ilerlemeleri amaçlayabilecek deneysel görevleri yürütmek için belirtilen alanlardır. Ayrıca, endüstriyel uygulamadan önce süreçlerin kalite kontrol ve optimizasyonunu gerçekleştirmek için de kullanılırlar.

Birçok laboratuvar türü ve alanı vardır. Araştırmanın amacına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak her bir laboratuvar, ışık, sıcaklık ve basınç gibi ekipman ve ortam kontrolü de dahil olmak üzere yapılacak araştırmanın türüne göre tedarik edilir.

Bu makale size araştırma laboratuvarlarının türlerini ve temel özelliklerini anlatacak ve bir araştırma laboratuvarında kariyerinize nasıl başlayacağınız konusunda bazı bilgiler verecektir.

Araştırma Laboratuvarları ne yapar?

Adından da anlaşılacağı gibi: Araştırma. Bu da hastalıklar, kanserler ve insan ya da hayvan sağlığını etkileyen diğer faktörlerle ilgili çok sayıda deney yapılması anlamına geliyor.

"Bilim" terimi insanoğlu tarafından kullanılmadan önce bile, deney yapma ihtiyacı zaten vardı. 5. yüzyıl civarında, ünlü Yunan filozof ve matematikçi Pythagoras de Samos'un tarihte bilinen en eski laboratuvarı yönettiği varsayılmaktadır. Pisagor bu laboratuvarda farklı enstrümanların ve nesnelerin sonoritesi üzerine çalışmalar yürütmüş ve bugün frekanslar olarak bilinen sonuçları çıkarmıştır.

Pisagor gibi yapın ve biliminizi çizmeye başlayın

Mind the Graph, harika sunumlar, infografikler, grafik özetler ve daha fazlasını oluşturmak için kolayca kullanılabilen bir araçtır. Çalışma alanında ilk eserinizi oluşturmaya başlayın ve kendiniz görün!

Araştırma Laboratuvarı Türleri

Onları aşağıdaki özelliklerine göre ayırabiliriz hedefler ve özelli̇kler. Aynı bilgi veya uzmanlık alanını paylaşan laboratuvarların bile aralarında ince ama gerekli farklılıklar olabileceğini vurgulamak önemlidir. Bu tür araştırma laboratuvarlarına bir göz atın:

1. Kalite Kontrol Laboratuvarları

Kalite Kontrol laboratuvarları çoğunlukla hem bileşenlerin hem de çalışma nesnelerinin analiz için çok önemli olduğu testleri yürütmek için kullanılır. Bu tür laboratuvarlar genellikle kimyasal uygulamalar, fizik veya mikrobiyoloji gibi biyolojik bilimlerle ilişkilendirilir.

2. Biyogüvenlik Laboratuvarları

Biyolojik araştırmalarda, bilim insanları genellikle virüsler ve bakteriler gibi laboratuvar ortamı dışında halk sağlığı için ciddi risk oluşturabilecek patojenlerle uğraşırlar. Bu laboratuvarlar 4 biyogüvenlik seviyesine ayrılır; 1. seviye en düşük seviyeyi temsil eder ve Saccharomyces cerevisiae gibi az tehlikeli organizmalar için belirlenmiştir.

Buna karşılık, 4. seviye, bilim insanlarının Ebola virüsü gibi bireysel yaşama çok zararlı ve yüksek yayılma becerisine sahip biyolojik ajanların etkisini inceledikleri yerdir.

 3. Klinik Laboratuvarlar

Klinik laboratuvarlar, kan ve idrar gibi çeşitli biyolojik örneklerin analizine adanmış laboratuvarlardır. Tıbbi laboratuvarlar olarak da bilinen bu laboratuvarlar, belirli hastalıkların teşhis, tedavi ve önlenmesine yardımcı olmak için gereklidir. Bu tür yerlerde bilim, bilimsel bilgi geliştirmek için değil, hastaların tedavi kalitesini artırmak için uygulanır.

4. Üretim Laboratuvarları

Üretim Laboratuvarları, araştırmadan endüstriyel üretime mükemmel geçişi sağlamak için esastır, oysa bazı süreçler küçük ölçekten büyük ölçeğe geçerken iyi çalışmayabilir veya tam tersi olabilir.

Normalde bu tür laboratuvarların temel amacı, farklı teknolojilerde iyi çalışan bir sürecin incelenmesi ve tasarlanmasıdır. Üretim laboratuvarları örneğin biyoteknoloji, teknoloji ve eczacılık gibi sektörlerde çok yaygındır.

5. Araştırma ve üniversite laboratuvarları

Araştırma ve üniversite laboratuvarları ya fen ya da beşeri bilimlere odaklanır. Bu tür laboratuvarlardaki profesyonellerin rolü, doktora sonrası araştırmacılar ve baş araştırmacılarla birlikte çalışmaktır. Üniversite laboratuvarlarının, araştırma ve öğretim laboratuvarlarını öğrencilerin pratik yapabilecekleri ve bilgilerini test edebilecekleri yerlere dönüştürdüğünü görmek alışılmadık bir durum değildir.

Labs görsel kreasyonları için çözüm

Laboratuvarlardan bahsediyoruz, Mind the Graph'nin Ekipleri ve Laboratuvarları Abonelik, birlikte yaratmayı sevenler için harika bir çözümdür. Sınırsız başlangıç şablonları ve bilim illüstrasyonlarının yanı sıra, aboneler kreasyonlarını 10'a kadar eşzamanlı kullanıcıyla paylaşabilirler. 

Ancak kariyerinize henüz başlamadıysanız, bir Araştırmacı Görsel olarak çekici infografikler oluşturmaya başlamak ve bilim makalenize dikkat çekmek için abonelik daha iyi olabilir.

Bir araştırma laboratuvarında kariyere nasıl başlanır?

Laboratuvar Araştırmacısı olmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Yüksek öğrenime devam edin

İlk hedefiniz, kariyer hedeflerinize ulaşmak için gereken yeterlilikleri kazanmaktır. Ne tür bir Laboratuvar Araştırmacısı olmak istediğinize bağlı olmakla birlikte, çoğu kariyer seçilen çalışma alanında lisans derecesi ile başlar. 

2. İlgili deneyim kazanmak

Lisans programınızı tamamladıktan sonra veya tamamlarken, ilgili iş deneyimi kazanma fırsatları bulmayı düşünün. Gönüllülük fırsatları harika bir geçittir.

Bir başka seçenek de lisans programınız sırasında veya eğitiminizi tamamladıktan sonra staj yapmaktır. Stajlar size deneyimli bir profesyonelin gözetimi altında çalışma şansı verir, bu da size çok fazla bilgi ve takdir kazandırabilir.

3. Gerekiyorsa, bir lisans alın

Bazı ülkeler, tıbbi laboratuvar araştırmacılarının pratik yapabilmeleri için lisans sahibi olmalarını şart koşmaktadır. Bunu başarmak, işinizi yapmak için yüksek bir mesleki yeterlilik standardına ulaştığınız anlamına gelir.

Lisans almayı planlıyorsanız, belirli bir miktar pratik eğitim saatine ve bazı durumlarda bir sınavı geçmeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak bilimsel keşiflere adanmış yıllar ve yıllardan sonra bu kolay olmalıdır.

Bir Araştırma Laboratuvarında veya dışında, bilimi görsel olarak iletmek esastır

İnsanlar görsel yaratıklar olduğundan, infografiklerin desteğine güvenmek daha geniş bir kitleye ulaşmak için harika bir başlangıçtır. Biliminizi daha büyük hale getirin Mind the Graph. Cactus Communication araştırmalarına göre, grafik özetli makaleler 3 kat daha fazla indirme olmayanlarla karşılaştırıldığında.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar